Sequele

NIE TYLKO AKADEMIA, czyli wszystkie odcienie PANA KLEKSA

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

Któż nie zna Pana Kleksa, a w zasadzie profesora Ambrożego Kleksa? Brodę i piegi Piotra Fronczewskiego pamięta chyba każdy, kto żył w latach 80. i 90. Wilki atakujące krainę i zamek w rytm muzyki TSA to jedna z najbardziej kozackich i przerażających scen w historii polskiego kina – istny koszmar dzieciństwa. Akademia Pana Kleksa była pierwsza. A co kolejnymi odsłonami serii? Jak wypadły na jej tle?

Akademia Pana Kleksa

Rok produkcji: 1983, dystrybucja w Polsce: Film Polski i inne, premiera:  30 stycznia 1984, reżyseria: Krzysztof Gradowski

Sukces filmu współprodukowanego z ZSRR był ogromny.

Wystąpili: Piotr Fronczewski, Leon Niemczyk, Bronisław Pawlik, Wiesław Michnikowski, Adam Probosz, Sławek Wronka, Zbigniew Buczkowski, Michał Barkas

Część 1: Przygoda Księcia Mateusza– 10-latek, Adaś Niezgódka, zostaje przeniesiony do Akademii Pana Ambrożego Kleksa i tam rozpoczyna edukację. Poznaje również smutną historię księcia Mateusza, zamienionego w ptaka. Adaś przyrzeka mu odnalezienie guzika z czarodziejskiej czapki doktora Paj-Chi-Wo.

Część 2: Tajemnica Golarza Filipa – Poszukiwania czarodziejskiego guzika prowadzą Adasia do Psiego Miasteczka. Tymczasem Golarz Filip konstruuje Adolfa – dziecko komputerowej cywilizacji. Niebezpieczny dla wszystkich zostaje rozmontowany przez pana Kleksa. Mszcząc się, Golarz Filip podpala Akademię.

Do ekranizacji powieści Jana Brzechwy Krzysztof Gradowski przygotowywał się kilka lat. Z powodzeniem. Sukces filmu współprodukowanego z ZSRR był ogromny. 14 milionów widzów w rok. Powodzeniem cieszył się również album z piosenkami z filmu. Piękna opowieść stała się znakomitą rozrywką tak dla dzieci, jak i dla dorosłych i wkrótce Gradowski znów zmierzył się z postacią Ambrożego Kleksa.

Podróże Pana Kleksa

Rok produkcji: 1985, dystrybucja w Polsce: Film Polski i inne, premiera:  3 lutego 1986, reżyseria: Krzysztof Gradowski

Wystąpili: Piotr Fronczewski, Małgorzata Ostrowska, Henryk Bista, Zbigniew Buczkowski, Jerzy Bończak, Michał Anioł, Bogusz Bilewski, Janusz Rewiński

Część 1: Wysłannicy Bajdocji – Ambroży Kleks opowiada małemu chłopcu w szpitalu o przygodach Pietrka, który trafia do Bajdocji na Festiwal Bajek. Na życzenie króla Apolinarego wszystkie konkursowe opowieści mają być spisane specjalnym atramentem. Jednak za sprawą pułkownika Bąbla, który na polecenie Wielkiego Elektronika niszczy beczkę z atramentem, prośba nie może zostać spełniona. Pomocą służy Pan Kleks, który wyrusza na poszukiwania atramentu wraz z towarzyszami i kulą pełną energii od doktora Paj-Chi-Wo.

Część 2: Wyspa wynalazców – Pietrek, który otrzymuje dyspozycje jak uruchamiać magiczną kulę, wpada w pułapkę zastawioną przez Alojzego Bąbla. W niewoli pilnuje go robot XIII generacji. Tymczasem Pan Kleks z Arcymechanikiem i Magistrem Pigularzem II staczają na Wyspie Wynalazców walkę z robotami Wielkiego Elektronika.

Równie zabawny, równie przebojowy, prawie lepszy od Akademii Pana Kleksa film i znów ogromny sukces. Bitwa na wielkie makarony przeszła do historii polskiego kina. Na Panu Kleksie wychowało się całe pokolenie, a piosenki z tej części stały się ponownie ogromnymi hitami w Polsce i krajach tzw. „bloku wschodniego”.

Ostatnio dodane