Ranking

ROMANS Z TEMIDĄ. Najciekawsi prawnicy na ekranie

Autor: Agnieszka Stasiowska
opublikowano

Zestawienie prawników w filmach tak naprawdę powinna otwierać i zamykać jedna postać – Atticus Finch (Zabić drozda, 1962). Grany przez Gregory’ego Pecka Finch to prawnik doskonały, nie tyle ze względu na swoją wiedzę czy doświadczenie, choć niewątpliwie są konkretne, co ze względu na swoje poszanowanie prawa. Litera prawa jest dla niego wartością najwyższą i Atticus bezwzględnie wierzy w sprawiedliwość, którą ona niesie. To sprawia, że Finch jako wzór prawnika stoi ponad wszelkimi rankingami.

Poniżej zestawienie jurystów, którzy prawo traktują bardziej instrumentalnie, z różnych powodów i z różnymi efektami.

Kathryn Murphy (Oskarżeni, 1988)

Młoda pani prokurator (Kelly McGillis) prowadzi sprawę Sary Tobias, ofiary gwałtu zbiorowego w barze. Mając na uwadze fakt, że – jak sama przyznaje – Tobias nie jest świadkiem wiarygodnym (podczas zdarzenia była pod wpływem alkoholu i używek, była w barze sama i zachowywała się prowokująco), Murphy godzi się na zakończenie sprawy poza sądem, zmieniając kwalifikację czynu z gwałtu na uszkodzenie ciała. Gwałciciele trafiają co prawda do więzienia, ale Sara czuje się oszukana. Widząc, jak emocjonalnie dziewczyna reaguje na to, co ją spotyka, Murphy decyduje się na ryzykowny krok – doprowadza do oskarżenia i procesu sądowego mężczyzn podburzających gwałcicieli do czynu.

Jedna z lepszych kreacji McGillis, która bardzo wiarygodnie pokazuje przemianę skrępowanego stereotypami urzędnika w kobietę, która widzi dalej niż paragraf i żółty notatnik.

Frank Galvin (Werdykt, 1982)

Nagrodzony Złotym Globem Paul Newman w roli Franka Galvina, prawnika, który dawno już zapomniał, jak wygląda sala sądowa. Galvin zdecydowanie więcej czasu spędza w barze nad kieliszkiem niż w swoim biurze, a jego dawniej kwitnąca praktyka obecnie sprowadza się do wizyt w domu pogrzebowym i bezskutecznego nagabywania niepocieszonych wdów. Gdy trafia mu się prosta sprawa o odszkodowanie za błąd w sztuce medycznej, Frank nie wita jej z entuzjazmem. Dopiero gdy zobaczy pacjentkę, która na skutek źle podanych leków jest niezdolna do samodzielnego funkcjonowania, budzą się w nim sprzeciw i wola walki. Niestety, woli tej nie wykazują jego zleceniodawcy…

Galvin to prawnik o bardzo ludzkiej twarzy. Stoczył się, a kiedy się podnosi, przypomina sobie, że walka o w słusznej sprawie nigdy nie jest prosta, a często toczona jest wbrew wszystkim.

Elle Woods (Legalna blondynka, 2001)

Elle Woods (Reese Witherspoon) to śliczna blondyneczka, dla której ukoronowaniem zakończenia szkoły mają być zaręczyny z chłopakiem, Walterem Huntingtonem III. Jest w szoku, kiedy Walter nie tylko nie oferuje jej pierścionka, ale także informuje, że czas się rozstać. Walter wybiera się na Harvard, studiować prawo (to, jak wyjaśnia Elle jej tatuś, sprawy dla nudnych i brzydkich ludzi), a jego rodzina oczekuje, że ożeni się z Jackie Kennedy, a nie z Marilyn Monroe… Elle zaciska zęby i robi wszystko, aby dołączyć do Waltera w Harvardzie. Po dość trudnych początkach odnajduje się w nowym środowisku, odnosi niemałe sukcesy, a nawet znajduje miłość – choć nie całkiem tam, gdzie jej pierwotnie szukała.

Elle Woods to amerykańskie marzenie, przykład na to, że chcieć to móc, a niekonwencjonalny sposób myślenia i odrobina szczęścia na równi ze znajomością prawa przyczynić się mogą do wygranej.

Paul Armstrong (W słusznej sprawie, 1995)

Profesor Paul Armstrong (Sean Connery) od dawna już nie praktykuje prawa. Niegdyś słynny obrońca, obecnie wykładowca, jest zagorzałym przeciwnikiem kary śmierci. Po jednym z wykładów podchodzi do niego kobieta z prośbą o pomoc. Jej wnuk, Bobby Earl Ferguson, został skazany na karę śmierci za morderstwo na małej dziewczynce. Bobby Earl jest czarnoskóry, dziewczynka była biała, w małym miasteczku na południu Stanów sprawa wydaje się oczywista. Profesor początkowo się wzbrania, ale za namową żony podejmuje się wniesienia apelacji. Po przybyciu na miejsce Armstrong dowiaduje się, że zeznania Fergusona zostały brutalnie wymuszone na oskarżonym przez lokalnego szeryfa, który jest przekonany o winie Bobby’ego Earla. To umacnia go w postanowieniu, aby uratować życie chłopaka. Profesor rozpoczyna nierówną walkę o swojego klienta, a jego śledztwo przynosi nieoczekiwane rezultaty.

Zaskakujące W słusznej sprawie to obraz pełen wszelkich odcieni szarości. Paul Armstrong, tak niezachwiany w swoich przekonaniach, zdaje sobie sprawę z tego, że czarne nie zawsze jest czarne, a białe nie zawsze jest białe.

Ostatnio dodane