Ranking

FILMY NA TRZY RAZY TAK. Talent show w kinie

Autor: Berenika Kochan
opublikowano

Nagrania z castingów do konkursów talentów to na YouTubie kopalnia łapek w górę. Z wielką ciekawością podglądamy tych, którzy się odważyli; bardziej uzdolnionych i inspirujących.

Przez lata funkcjonowania format wykreował prawdziwe gwiazdy i sam stał się obiektem socjologicznych badań. I filmów. Oto tytuły godne uwagi, wspominające bądź osadzone w świecie talent show.

Idol z ulicy

Hany’ego Abu-Assada film oparty na faktach, kandydat Palestyny do nagrody Akademii Filmowej w 2017 roku. Idol z ulicy to historia znanego w świecie arabskim Mohammada Assafa, który w egipskiej wersji programu Idol wspiął się na wyżyny wokalne. Zamiłowanie do muzyki śledzimy od jego młodych lat: założony z kolegami ze szkoły (i siostrą) zespół, przygrywanie na weselach, wreszcie nagranie castingowe do talent show… U zachodniego odbiorcy opowieść może nie wywoła ciarek, jednak Palestyńczyków napawa dumą, daje nadzieję. To przyjemny film, i posłuchać warto.

Rock the Kasbah

Obsada w składzie Bill Murray, Kate Hudson, Bruce Willis i Zooey Deschanel zapowiada raczej blockbuster niż skromną, acz klimatyczną komedyjkę, jaką jest Rock the Kasbah. Agent muzyczny Richie Lanz lata świetności ma za sobą, na podorędziu została mu jedna kapryśna artystka. Ruszają w trasę koncertową do… Afganistanu, by grać ku pokrzepieniu serc stacjonujących tam żołnierzy. Lanz, który czuje, że jeszcze zawodowo się nie wypalił, pragnie przeprowadzić zasłyszaną na pustyni, śpiewającą pod osłoną nocy Salimę, przez kolejne etapy show The Afghan Star. Przed nim bariery kulturowe, polityczne i mnóstwo umiarkowanie zabawnych przygód. Ot, niewymagający seans na wieczór.

Tamid oto chalom

To musicalowa perełka w duchu coming of age, dostępna dla polskiego widza po wnikliwych poszukiwaniach. Warto. Tamid oto chalom (angielski tytuł Mary Lou) powstał jako dwuodcinkowy serial dla izraelskiej telewizji. Nastoletni Meir nie ma lekkiego życia. Szkolni koledzy wyśmiewają jego wrażliwą duszę i artystyczną aparycję. Nie pomaga fakt tajemniczego zniknięcia matki w dniu jego dziesiątych urodzin. Mama uwielbiała Tzvikę Pika. Gdy Meir dowiaduje się, że popularny izraelski piosenkarz i kompozytor zasiada w jury muzycznego talent show, bez wahania rusza do Tel-Avivu. Opuszcza przyjaciółkę Shuli i ich wspólną miłość, Gabriela. Nic to, że musical z Bliskiego Wschodu – choć tak naprawdę z przyczółka Europy. Utwory wpadają w ucho.

Mała Miss

Znakomity portret rodzinny i film drogi w jednym, z talent show w emocjonującym finale. Pyzata Olive (Abigail Breslin) ma aspiracje zdobyć tytuł Małej Miss Słoneczko – w kilkudniową podróż nie pierwszej młodości busem udaje się cała dysfunkcyjna familia Hooverów (w rolach głównych Greg Kinnear, Toni Collette, Paul Dano, Steve Carell i Alan Arkin).

Olive różni się od wymalowanych żywych wcieleń lalki Barbie, a jej występ w konkursie talentów to scena, którą zwykłam przewijać od początku po kilka razy. You cannot not touch this.

Masz talent!

Paul Potts to sprzedawca, który do śniadania lubi posłuchać utworów operowych. Śpiewa równie chętnie, ale w czterech ścianach dzielonego wciąż z rodzicami domu. Gdy zdaje sobie sprawę, że jego marzeniem jest zostać zawodowym śpiewakiem, musi pokonać szereg barier. Los nieustannie zrzuca mu kłody pod nogi… Historia prawdziwa z Britain’s Got Talent w tle autorstwa Davida Frankela (Diabeł ubiera się u Prady, ostatnio Ukryte piękno). Film niewybitny, choć interesujący i pokrzepiający.

One Direction: This is Us

Wątpię, czy wśród czytelników artykułu znajdą się fani brytyjskiego, skomponowanego na potrzeby X-Factora boysbandu. Mimo to uważam, że dla refleksji warto obejrzeć dokument o historii tego szaleństwa. Śledzimy zespół, począwszy od przesłuchań młodych chłopców przed jury i jednego z najbardziej dochodowych w historii muzyki popularnej pomysłów, by pięciu niebrzydkich i niekiepsko śpiewających mężczyzn połączyć w turbo-kombo. One Direction: This is Us zawiera przy tym wywiady, nagrania z koncertów i zza kulis, nieco materiałów archiwalnych.

To typowy dokument o gwieździe, na którym nastoletni fani zedrą przycisk „play”.

Ustawka

Komedia Richiego Keena to dzieło niższych lotów. Wybryki młodzieży z typowego amerykańskiego liceum doprowadzają nauczycieli do szału. W końcu w gronie pedagogicznym rozgrywa się poważny konflikt wewnętrzny. Psorowie umawiają się na walkę na pięści… Scena ze szkolnego talent show cieszy się dużą popularnością na YouTubie chyba ze względu na liczbę niecenzuralnych słów wyrzucanych ku widowni w ciągu dwóch minut przez kilkuletnią dziewczynkę. Córka nauczyciela wykonuje I Don’t Fuck With You Big Seana w głupkowatej komedii (ten gatunek wymaga włączenia do klasyfikacji filmów!) na odmóżdżenie.

Donnie Darko

O filmie Richarda Kelly’ego powiedziano już chyba wszystko. Podczas gdy namówiony przez swoje halucynacje Donnie (Jake Gyllenhaal) dokonuje aktu podpalenia garderoby lokalnego celebryty Jima Cunninghama, jego siostra bierze udział w talent show, tańcząc w zespole Sparkle Motion. To jeden z tych niewinnych szkolnych konkursów, za kulisami których dzieją się szemrane rzeczy.

korekta: Kornelia Farynowska

Ostatnio dodane