search
REKLAMA
Ranking

NAZWISKA AKTORÓW, które z pewnością WYMAWIACIE NIEPOPRAWNIE

Agnieszka Stasiowska

22 maja 2017

REKLAMA

5. Stellan, Alexander i Gustaf Skarsgårdowie

Aktorskie trio szwedzkiego pochodzenia – sławny ojciec i jego dwóch synów (dzieci jest w sumie sześcioro, ale to Alexander i Gustaf są znani szerzej – pierwszy, gwiazda seriali Czysta krew i Wielkie kłamstewka, wcielił się także w rolę Tarzana, drugi gra Flokiego w serialu Wikingowie), zarówno imiona, jak i nazwisko mają – mimo tego podstępnego kółeczka nad ostatnim „a” dość proste w wymowie:

Warto jednak posłuchać, jak to nazwisko powinno brzmieć, wypowiedziane z oryginalnym, szwedzkim akcentem.

6. Charlize Theron

Akcent z pewnością jest solą w oku – bądź czymś równie nieprzyjemnym w uchu – pochodzącej z RPA Charlize Theron. Wymawiając poprawnie jej imię, automatycznie w nazwisku również kładzie się najczęściej akcent na drugą sylabę – i tutaj tkwi błąd. Theron to krótki dźwięk na wydechu, z akcentem na pierwszą sylabę:

Na szczęście Charlize podchodzi do tematu z pełną rezygnacji wyrozumiałością.

7. Chiwetel Ejiofor

Chiwetel Umeadi Ejiofor urodził się co prawda w Londynie, ale jego rodzice pochodzą z Nigerii. Widząc jego imię i nazwisko w druku, przeciętny odbiorca automatycznie usiłuje tworzyć łamańce fonetyczne równie skomplikowane, jak pisownia, na którą patrzy.

Tymczasem nazwisko gwiazdy filmu Zniewolony. 12 Years a Slave wymawia się dość prosto:

Niespodzianka, niespodzianka.

8. Lupita Nyong’o

Koleżanka Chiwetela z planu filmu Zniewolony. 12 Years a Slave, laureatka Oscara za rolę Patsey, pochodzi z Kenii (a urodziła się – uwaga! – w Meksyku). Jej nazwisko to kolejny przykład słowa trudnego w pisowni, stosunkowo łatwego zaś w wymowie:

Najpiękniejszej kobiecie świata nie szkodzi nawet apostrof.

9. Djimon Hounsou

Nieco inaczej z kolei ma się rzecz z nazwiskiem Dijmona Hounsou, aktora znanego z takich filmów jak Krwawy diament, Gladiator czy Strażnicy galaktyki. Hounsou pochodzi z Beninu (Zachodnia Afryka), a jego imię i nazwisko wymawia się z delikatnym zaśpiewem:

Taki potężny mężczyzna, a taki subtelny dźwięk.

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA