Plakat

Pierwsze plakaty do EXODUS Ridleya Scotta

Autor: Rafał Oświeciński
opublikowano

Najnowszy film Ridleya Scotta, mocno oczekiwany „Exodus”, dostał w marcu podtytuł, czyli „Gods and Kings”, a dzisiaj zaprezentowano publicznie pierwsze oficjalne plakaty tej superprodukcji.

Plakaty no cóż, charakterystyczne (złoto, czerń, biel), ale raczej nie wzbudzą zbyt wielu emocji. Na pierwszym planie dwaj główni aktorzy – Christian Bale w roli Mojżesza oraz Joel Edgerton w roli Ramzesa. Obaj dzierżą w dłoniach miecze, obaj ponuro patrzą w dal. Jeden gra Hebrajczyka, drugi Egipcjanina, co widać na pierwszy rzut oka. Gdyby sugerować się tylko tym, co Scott pokazuje, to „Exodus” będzie takim „Królestwem niebieskim”, ale dziejącym się nie tysiąc a trzy tysiące lat temu – wojna, panie, wojna przede wszystkim. Sam Bale jest wyraźnie typowym Balem nie Mojżeszem zgodnym z pewnym ogólny wyobrażeniem tej postaci (czyli brodaty, starszy jegomość). Współczesny fryz, modna bródka – Izraelita z XIII wieku p.n.e. jak się patrzy.

Na cały projekt patrzę dość wstrzemięźliwie, bo jednak Scott nie budzi już takiego zaufania jak kiedyś. Kompleks „Prometeusza”? Być może… Niemniej pewni możemy być perfekcyjnej formy (zdjęcia Dariusza Wolskiego!) i scenariusza ambitnie traktującego klasyczny temat (Steve Zaillian pisze dobrze). No i ta boska obsada, w tym roku lepszej nie będzie – oprócz Bale’a i Edgertona, pojawi się Aaron „yo bitch” Paul, Sigourney Weaver, Ben Kingsley i John Turturro.

Czekać wypada.

Zwiastun pewnie na dniach.

exodus

ex

edgerton

Ostatnio dodane