publicystyka filmowa

Piotr Cyrwus to fanatyk wędkarstwa

Autor: Grzegorz Fortuna
opublikowano

Kinematografia doskonale zna ekranizacje książek, komiksów, gier komputerowych, a nawet gier planszowych (pamiętacie Battleship?) czy serii zabawek. Czerpanie z innych tekstów kultury jest we współczesnym kinie absolutnie oczywiste. Ale fakt, że w Polsce powstaje właśnie ekranizacja copypasty (historyjki kopiowanej i wklejanej na fora i portale społecznościowe) trochę mnie jednak zaskoczyła.

Nie o byle jaką copypastę chodzi, bo o Mój stary to fanatyk wędkarstwa, opowiadającą o chłopaku, którego ojciec całe życie poświęca pasji – wędkarstwu. Historyjka robiła furorę w Internecie kilka lat temu, na jej kanwie scenariusz napisał Michał Tylka (przy współudziale autora oryginału, który ukrywa się pod pseudonimem Malcolm XD), pomysł został właśnie doceniony przez Krakowski Klaster Filmowy, a przyszły reżyser otrzymał dofinansowanie w wysokości 110 tysięcy złotych. Choć cała idea może wydawać się kontrowersyjna, osoby, które czytały już scenariusz, twierdzą, że jest to doskonały, świetnie napisany tekst.

To jednak nie wszystko: główną rolę w filmie Fanatyk zagra Piotr „dzieci, umyjcie rączki” Cyrwus, prawdziwa legenda polskiej telewizji. Ponoć odbyły się pierwsze próby przed kamerą, a ich efektem jest to:

Ostatnio dodane