search
REKLAMA
Znalezione w sieci

Oryginalna, pierwotnie usunięta scena z GWIEZDNYCH WOJEN. Jabba w ludzkiej postaci

Łukasz Budnik

20 listopada 2019

REKLAMA

Począwszy od roku 1997, w czwartym epizodzie Gwiezdnych wojen znajdziemy scenę rozmowy Hana Solo i Jabby, toczącą się przed wylotem tego pierwszego z Tatooine. Scena ta nie znalazła się w kinowej wersji filmu, choć oczywiście została nakręcona – co więcej, z udziałem aktora wcielającego się w ludzką wersję Jabby. 

George Lucas zatrudnił Declana Mulhollanda, aby odegrał scenę z Harrisonem Fordem, choć pierwotny plan był taki, by w postprodukcji zastąpić go modelem. Brak czasu i pieniędzy spowodował jednak, że Lucas postanowił całkowicie wyciąć fragment z filmu. Scena wróciła w 1997 roku, choć zmodyfikowana – Mulholland został wtedy zastąpiony wygenerowaną na komputerze wersją Jabby i zdubbingowany fikcyjnym językiem Huttów. Wyzwaniem okazał się fragment, w którym Han przechodzi za plecy swojego rozmówcy – graficy rozwiązali to ujęciem, gdzie Solo depcze po ogonie Hutta. W 2004 roku dodano kolejną zmianę – design stwora zmienił się wtedy na bliższy temu, który znamy z Powrotu Jedi (choć wielu fanów nie było zadowolony z jakości CGI).

Na YouTubie odnaleźć można oryginalną scenę z udziałem Mulhollanda, która nigdy de facto nie ujrzała światła dziennego. Obejrzycie ją poniżej:

 Jak podoba się wam taka wersja Jabby? 
Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA