search
REKLAMA
Zestawienie

ODCINKI SERIALI, których emisji ZAKAZANO

Przemysław Mudlaff

14 marca 2019

REKLAMA

Jeżeli powyższy przykład zakazu emisji epizodu serialu związany był z kwestiami regionalnymi, o których po prostu nie pomyślano, to powód zbanowania Strażaka Sama jest dużo poważniejszy. W odcinku Troubled Waters jeden z bohaterów serialu, niosąc tacę z napojami, poślizgnął się na kartce papieru. W konsekwencji upadku ułożone w pomieszczeniu stosy kartek zaczęły wszędzie fruwać. Niektóre z kartek zapisane były arabskimi literami. Podczas wnikliwej analizy uważnych widzów okazało się, że mamy do czynienia z kopią strony KoranuNiszczenie lub lekceważące traktowanie świętej księgi islamu uznawane jest za świętokradztwo, wobec czego wokół odcinka rozpętała się burza. Producent serialu zakończył współpracę z firmą Xing Xing, która była rzekomo odpowiedzialna za kontrowersyjny obraz, i publicznie za epizod przeprosił. Odcinek został usunięty z katalogu obrazów video na życzenie Channel 5.

Od seriali animowanych dla najmłodszych przejdźmy teraz do tych przeznaczonych dla trochę starszych widzów. Zapewne doskonale pamiętacie przygody nietypowego rodzeństwa, jakim byli Krowa i kurczak (1995-1999). Twórcy tej popularnej kreskówki szli na całość i z każdym kolejnym odcinkiem przesuwali granicę przyzwoitości. Warto pamiętać, że mimo licznych dość przejrzystych aluzji np. o podłożu seksualnym oraz niewybrednych żartów była to wciąż animacja dla dzieci. Nic zatem dziwnego, że pośród ponad stu epizodów tej komediowej serii znalazł się jakiś, którego emisji zakazano. Ten odcinek to Buffalo Gals, w którym aż nazbyt widoczne są aluzje do lesbijskiego seksu. Z głośników telewizora można było usłyszeć ponadto takie sformułowania jak: „carpet munching” i „pitching and catching”, które bez zagłębiania się w szczegóły w slangu miejskim oznaczają seks oralny oraz analny.

Zamykając kwestię zakazu epizodów seriali animowanych ze względu na treści nieodpowiednie dla dzieci, należy zauważyć, że poza powyższymi przykładami jest ich dużo, dużo więcej. Dlatego też zamiast rozpisywać się o wszystkich takich animacjach familijnych, zasygnalizuję jedynie zaskakujące przypadki popularnych serii, w których odnaleźć można kontrowersje będące powodem zakazu emisji odcinków. Są to zatem m.in. alkoholowy epizod Przygód Animków, wywołujący objawy epilepsji odcinek serii Pokémon czy epizod ukazujący w sposób stereotypowy postaci niepełnosprawne umysłowo z My Little Pony: Przyjaźń to magia.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA