Netflix zaprezentował polskie premiery 2023. Ekranizacje kultowych książek, teen dramy i kino sensacyjne
Polskie filmy i seriale, które trafią na Netflixa w 2023 roku, to ukłon w stronę rodzimej kultury i gatunkowej różnorodności. Poza promowanym na szeroką skalę Znachorem na użytkowników platformy czekają ekranizacje książek Informacja zwrotna, Fanfik, a także kultowej serii o Panu Samochodziku. Zobaczymy też Agnieszkę Grochowską w zupełnie nowej roli, polsko-romski romans, odważny serial o odważnej nastolatce, nowe polskie SF i kolejny sequel Miłości do kwadratu.
Nasze tegoroczne premiery serialowe to opowieści osadzone w polskich realiach, w których często swoim głosem mówią współcześni młodzi dorośli. Ich wyzwania dotyczą bliskich nam wszystkim rozterek i emocji, które mogą poruszać zarówno młodszą, jak i nieco starszą widownię – powiedziała podczas Netflix Show Anna Nagler, dyrektorka ds. lokalnych seriali oryginalnych CEE w Netflix.
W tym roku inwestujemy nie tylko w tytuły osadzone w rozmaitych gatunkach, ale i w rozwój produkcji na podstawie znanych polskich powieści. Możemy też spodziewać się nowatorskich i odważnych filmów czerpiących z różnorodnych konwencji. Nie wątpię, że nadchodzące premiery nie tylko przyciągną wielu nowych widzów, ale i pokażą talent polskich twórców – dodał Łukasz Kłuskiewicz, dyrektor ds. filmów w regionie CEE w Netflix.
Poniżej prezentujemy spot promujący nowe polskie produkcje Netflixa oraz listę tytułów z opisami:
1. „Absolutni debiutanci” (serial)
Serial autorstwa Kamili Tarabury oraz Niny Lewandowskiej zapowiada się niczym polska wersja Marzycieli Bertolucciego. Lato, polskie morze. Dziewiętnastoletnia Lena i jej najlepszy przyjaciel Niko kręcą odważny film o miłości, by dostać się do szkoły filmowej. Gdy na horyzoncie pojawi się nieznajomy z obozu sportowego, bohaterowie przeżyją zachwyt, pożądanie i całkowitą wolność. To ostatnie takie wakacje.
Za reżyserię odpowiadają Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha. Scenariusz napisali Nina Lewandowska, Kamila Tarabura i Jędrzej Napiecek. W rolach głównych zobaczymy Martynę Byczkowską, Bartłomieja Deklewa, Jana Sałasińskiego.
2. „Infamia” (serial)
Anna Maliszewska i Kuba Czekaj przygotowali polsko-romski romans z hip-hopem w tle. Po latach życia w Wielkiej Brytanii nastoletnia Romka i jej rodzina przeprowadzają się do rodzimej Polski. Po powrocie dziewczyna próbuje odnaleźć siebie, balansując między współczesnym światem nastolatków a tradycyjnymi romskimi zasadami. Na ekranie: Zofia Jastrzębska, Sebastian Łach, Magdalena Czerwińska, Kamil Piotrowski oraz Artur Dziurman.
3. „Informacja zwrotna” (serial)
Adaptacja książki Jakuba Żulczyka z Arkiem Jakubikiem w roli głównej. Uzależniony od alkoholu były muzyk rockowy wyrusza w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, aby odnaleźć swojego zaginionego syna. W roli syna – Jakub Sierenberg. Za kamerą – Leszek Dawid.
4. „Dzień Matki” (film)
Agnieszka Grochowska w zupełnie nowej roli. W Dniu Matki wciela się w Ninę, żyjącą w ukryciu byłą agentkę NATO do zadań specjalnych, która musi wykorzystać wszystkie swoje śmiercionośne umiejętności, aby uratować syna porwanego przez bezwzględnych gangsterów. Odnalezienie Maksa to dla niej podwójna szansa. Szansa na ponowne poczucie adrenaliny oraz możliwość powrotu do życia syna, którego musiała przed laty porzucić. Dzień Matki to przewrotny film akcji, w którym główna bohaterka pokonuje demony przeszłości najczęściej przy pomocy własnych pięści. To brutalna i emocjonalna historia o najsilniejszym rodzaju uczucia – miłości matki do dziecka. Reżyseruje Mateusz Rakowicz.
5. „Fanfik” (film)
Film Marty Karwowskiej na podstawie bestsellerowej książki Natalii Osińskiej o tym samym tytule. Tosia to młoda osoba mierząca się z rolą, jaką narzuca jej otoczenie. Przez rówieśników uważana jest za outsidera. Z czasem odkrywa swoją tożsamość i zaczyna rozumieć, że jest chłopcem, Tośkiem. Fanfik to historia o dojrzewaniu, poznawaniu samego siebie i oswajaniu świata. Występują Alin Szewczyk, Jan Cięciara, Dobromir Dymecki.
6. „Fenomen” (film)
Nastoletnia Ala dorasta na prowincji. Pewnego dnia przez przypadek odkrywa, że potrafi władać grawitacją, przez co jej życie wywraca się do góry nogami. Nagle jest ścigana przez wojsko i zmuszona do ucieczki z domu. Dowiaduje się jednak, że zaginiona przed laty starsza siostra Lena żyje, i postanawia ją odnaleźć, wierząc, że w rodzinnej przeszłości znajduje się klucz do rozwiązania zagadki jej niezwykłej mocy. Spotkanie sióstr będzie początkiem wielkiej przygody, ale szybko okazuje się, że obie dziewczyny stanowią potencjalne narzędzie do stworzenia legendarnej i potężnej broni… Film Macieja Barczewskiego, z Katarzyną Gałązką i Karoliną Bruchnicką w obsadzie.
7. „Freestyle” (film)
Maciej Musiałowski jako Diego – uliczny raper po odwyku, który zrywa z dilerką i koncentruje się na muzyce. Razem z przyjacielem Mąką pracują nad nową płytą, odrzucając krążące wokół pokusy łatwego hajsu. Niestety Mąka kradnie ze studia nagraniowego mikrofon i na chłopaków spada dług. Na drodze Diego pojawia się gangster ze Słowacji, który proponuje mu złoty i szybki biznes. Diego podejmuje wyzwanie; interes załatwi sprawę długu i raz na zawsze pozwoli mu odciąć się od przeszłości. Czy Diego wyjdzie z tego cało? Niełatwo pływać w bagnie – czarne chmury zbierają się na niebie, a pętla na szyi zaciska.
8. „Gorzko, gorzko!” (film)
Nieustępliwy podrywacz, przekonany, że może zdobyć serce każdej kobiety, bierze na cel nieznajomą, która wkrótce ma wyjść za syna ambitnego polityka. W gwiazdorskiej obsadzie filmu Tomasza Koneckiego znaleźli się Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Zofia Domalik, Agnieszka Więdłocha, Edyta Olszówka, Marcin Perchuć i Cezary Pazura.
9. „Miłość do kwadratu bez granic” (film)
Kolejna odsłona polskiego rom-comu z Adrianną Chlebicką i Mateuszem Banasiukiem w rolach głównych. W trzeciej części serii Enzo oświadczy się Monice. Zanim jednak powiedzą sobie „tak”, mężczyzna będzie musiał zmierzyć się ze swoją przeszłością, a kobieta z problemami związanymi z objęciem nowego stanowiska w szkole. Czy ich miłość zdoła pokonać kolejne przeszkody?
10. „Pan Samochodzik i Templariusze” (film)
Tytuł, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W ekranizacji kultowej książki Zbigniewa Nienackiego znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą dobra i zła na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy, Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów. W tytułowej roli wystąpi Mateusz Janicki.
11. „Operacja Soulcatcher” (film)
„Kieł” kiedyś pracował dla polskich służb zwalczających terroryzm, a obecnie to najemnik działający na zlecenie prywatnej firmy wojskowej. Wraz ze swoim bratem Piotrem przyjmuje lukratywną misję w kraju, w którym rządzi lokalny watażka. Choć zadanie na pozór jest proste, to okazuje się, że muszą się zmierzyć z niebezpieczną eksperymentalną bronią. W akcyjniaku Daniela Markowicza zobaczymy Piotra Witkowskiego, Jacka Komana, Mariusza Bonaszewskiego, Jacka Poniedziałka, Aleksandrę Adamską, Sebastiana Stankiewicza i Michalinę Olszańską.
12. „Znachor” (film)
W nowej adaptacji legendarnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w profesora Wilczura wcieli się Leszek Lichota. W pozostałych rolach występują Maria Kowalska, Ignacy Liss, Anna Szymańczyk oraz Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski. Reżyseruje Michał Gazda.
Podczas Netflix Show streamer zaprezentował także niepublikowane wcześniej fragmenty filmów i seriali Tyler Rake 2, Wiedźmin 3, Królowa Charlotta, Griselda, Fubar oraz materiały z planu produkcji Berlin i Lupin 3. Damy Wam znać, kiedy tylko zostaną opublikowane przez Netflixa.