Biografie ludzi filmu

OSCAR ISAAC. Czego nie wiesz o NAJBARDZIEJ ROZCHWYTYWANYM aktorze Hollywood?

Autor: Przemysław Mudlaff
opublikowano

Poe Dameron

Rola Poego Damerona w nowych Gwiezdnych wojnach znalazła uznanie szerokiej publiczności. To właśnie dzięki Dameronowi Isaac z aktora kojarzonego zmienił się w rozpoznawalnego i prawdę mówiąc, nie widzę w tym nic złego. Krótko mówiąc, należało mu się. Rozczulający jest fakt, że postać grana przez Oscara została tak nazwana po pluszowym misiu córki reżysera filmu J.J. Abramsa oraz po jego – reżysera, a nie misia – wcześniejszej asystentce, Morgan Dameron. Postać Poego nie miała jednak wystąpić we wszystkich częściach trylogii sequeli, ale jedynie w pierwszej, w której bohater miał zginąć w wyniku rozbicia się jego statku na pustyni Jakku. Szczęśliwie dla fanów Oscara Isaaca, Poego Damerona zobaczą w każdej części.

Apocalypse

Skoro wspomniałem już o Gwiezdnych wojnach, to wypadałoby także przypomnieć o innym, słynnym filmowym uniwersum – X-Men, którego Isaac stał się częścią. Występ w X-Men: Apocalypse (2016) stanowi co prawda raczej mniej chlubny fragment jego filmografii, ale był dla aktora czymś w rodzaju spełnienia marzeń z młodości, kiedy to fascynował się i kolekcjonował komiksy z X-Menami.

Nagrody aktorskie

Mimo że filmografia Oscara Isaaca jest już imponująca, a jego talent aktorski niepodważalny, próżno szukać na półkach w domu czterdziestolatka największych i najsłynniejszych nagród filmowych świata. Isaac na przykład nigdy nie otrzymał nominacji do Oscara, a najważniejszymi statuetkami w jego dorobku są: nagroda Australijskiego Instytutu Filmowego za rolę drugoplanową w filmie Balibo (2009) oraz Złoty Glob dla najlepszego aktora w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym za produkcję HBO Kto się odważy (2015).

Najważniejsze role

Oscar Isaac to nie tylko Poe Dameron i Llewyn Davis. Na uwagę zasługują jeszcze inne jego występy, takie jak rola Standarda Gabriela w kultowym Drive (2011) Refna, Abel Morales z Roku przemocy (2014), w którym zagrał wraz z koleżanką ze szkoły Juilliard, Jessicą Chastain, pierwszy film zrealizowany wspólnie z Alexem Garlandem, Ex Machina (2015), oraz ważne Przyrzeczenie (2016) w reżyserii Terry’ego George’a.

Co będzie grane, Isaac?

Dla wszystkich fanów talentu aktorskiego Oscara Isaaca mam świetne wiadomości. Artysta najwidoczniej nie ma zamiaru zrzucać biegu na niższy i wygląda na to, że będzie korzystać z pozyskanej popularności, a także nadludzkich sił do pracy. Już za kilka dni swoją premierę na Netfliksie będzie mieć film Potrójna granica (2019), w którym Isaaca zobaczymy u boku Bena Afflecka. W grudniu 2019 roku czeka widzów zamknięcie trylogii sequeli Gwiezdnych wojen, więc znów z przyjemnością popatrzymy na Poego Damerona. To, na co jednak większość z nas czeka najbardziej, to ekranizacja Diuny Franka Herberta, której podjął się Denis Villeneuve. Dzisiejszy solenizant ma wcielić się tu w rolę Leto I Atrydy. Wypada jedynie życzyć, aby gwiazdka pomyślności nigdy Oscarowi Isaacowi nie zagasła.

Ostatnio dodane