Biografie ludzi filmu

GAL GADOT. Wojowniczka z Izraela

Autor: Filip Pęziński
opublikowano

M jak modelka

Dzięki wyborom Miss Izraela i Miss Universe skierowały się na nią oczy świata mody. W 2007 roku wzięła udział w sesji dla „Maxima”, skupiającej się na kobietach w izraelskiej armii, a między 2008 a 2016 rokiem była główną modelką marki odzieżowej Castro. Brała udział w kampaniach Miss Sixty, Gucciego, słuchawek Huawei, rumu Captain Morgan czy samochodów Jaguar. Pojawiła się na okładkach takich magazynów jak „Bride Magazine”, „Cleo”, „Cosmopolitan”, „Entertainment Weekly”, „Fashion”, „Glamour”, a także dziennika „New York Times”. Do tej pory bierze udział w licznych sesjach zdjęciowych – ostatnio w amerykańskim „Elle”, gdzie również pojawiła się na okładce pisma.

N jak nagrody

Lista nagród czy nominacji, którymi Gadot może się pochwalić, nie jest specjalnie imponująca. Nominacja do Critics Choice (Nagroda Dziennikarzy Amerykańskich) w kategorii najlepsza aktorka w filmie akcji za Batman v Superman: Świt sprawiedliwości oraz sześć nominacji do Teen Choice (nagroda czytelników magazynów „Seventeen” i „Teen People”) – ulubiona postać kradnąca sceny i przełomowa rola kinowa również za Świt sprawiedliwości, ulubiona aktorka komedii za Szpiegów z sąsiedztwa, aktorka lata, ulubiony pocałunek, ulubiony związek w opinii fanów i ulubiona aktorka w filmie akcji za Wonder WomanOstatnia nominacja zamieniła się w wygraną. Gal pojedynczymi nominacjami została również doceniona przez Chinese American Film Festival i Women Film Critics Circle Awards.

Czy aktorka kiedykolwiek zmieni swoje dotychczasowe filmowe emploi stawiające na akcję, komedię i sensację i zechce powalczyć o poważniejsze statuetki? Jestem niezwykle ciekawy, jak poradziłaby sobie w kinie dramatycznym czy obyczajowym. Z pewnością ma jeszcze czas, żeby zamarzyć o takich rolach.

O jak Organizacja Narodów Zjednoczonych

W październiku 2016 roku ONZ ustanowiło Wonder Woman honorową ambasadorką w walce o równouprawnienie kobiet i dziewcząt. Podczas uroczystości, w której brały udział m.in. Gal Gadot i Lynda Carter (aktorka wcielająca się w postać w serialu z lat siedemdziesiątych), przedstawiciele organizacji argumentowali, że bohaterka znana jest ze swojego poświęcenia dla sprawiedliwości, pokoju i równości.

Decyzja spotkała się jednak z krytyką, że rolę tę powierzono skąpo ubranej, białej kobiecie z dużym biustem, dlatego też tytułem fikcyjna bohaterka komiksów, seriali i filmów cieszyć się mogła zaledwie dwa miesiące. Kto by pomyślał, że rozmiar biustu ma takie znaczenie nie tylko dla fanów komiksu, ale i dla członków międzynarodowej organizacji.

P jak prowadzenie Saturday Night Live

Saturday Night Live to cotygodniowy amerykański program rozrywkowy, który nadawany jest od połowy lat siedemdziesiątych i którego formuła opiera się na serii skeczy wykonywanych przez stałą grupę komików i zaproszonego gościa, który pełni też rolę prowadzącego na żywo gospodarza. Na początku października tego roku zaszczyt prowadzenia show przypadł właśnie Gal Gadot. Jak wypadła? Zajrzyjcie na Youtube, znajdziecie tam wprowadzający monolog i przynajmniej kilka skeczy.

R jak rodzicielstwo

Gal ma dwie córki. Sześcioletnią Almę (hebr. „wszechświat”, hiszp. „dusza”) i urodzoną w tym roku Mayę (imię na część Mayi Angelou – znanej poetki-aktywistki). Aktorka w licznych wywiadach z niezwykłą miłością, czułością, ale i humorem opowiada o macierzyństwie i wychowywaniu dziewczynek:

Wiem, że to zabrzmi strasznie kiczowato, ale dla mnie sam fakt, że jestem matką i że urodziłam dwie wspaniałe dziewczyny, sprawia, że czuję się jak superbohaterka.

Alma zdaje się mieć zresztą podobne poglądy. Jak opowiada Gadot, córka przejmuje każdą rozmowę na temat jej ostatniej roli, wykładając, że wprawdzie jej mama zagrała Wonder Woman w filmie, ale jest nią każda kobieta.

S jak Szybcy i wściekli

Bez wątpienia przełomem w karierze aktorskiej Gadot był angaż do roli Gisele w Szybko i wściekleczwartej części dochodowej serii. Nieoficjalnie mówi się, że była to swoista nagroda pocieszenia za przegrany casting do Quantum of Solace, ale sama aktorka podkreśla, że reżyserowi Justinowi Linowi zaimponowało jej militarne przeszkolenie. Gal powtórzyła rolę w dwóch kolejnych częściach filmu. I do premiery Batman v. Superman: Świt sprawiedliwości pozostawała tą dziewczyną z Szybkich i wściekłych.

Ostatnio dodane