Biografie ludzi filmu

GAL GADOT. Wojowniczka z Izraela

Autor: Filip Pęziński
opublikowano

G jak Gal Gadot

Imię „Gal” oznacza falę, a jej nazwisko przetłumaczyć można jako brzeg rzeki. „Wszystko we mnie łączy się z wodą” – tłumaczyła aktorka z typową dla siebie kokieterią. Co ciekawe, pierwotne nazwisko jej rodziny to Greenstein. Zmiany dokonali jej rodzice, przekonani, że „Gadot” brzmi po prostu lepiej. Niestety przecenili anglojęzycznych dziennikarzy i prowadzących, którzy wciąż i wciąż dopytują się Gal o poprawną wymowę tego, dla (przykładowo) Polaków chyba oczywistego do odczytania, nazwiska.

H jak hotel

Wraz z mężem była współwłaścicielką luksusowego, pięciogwiazdkowego hotelu The Varsano w Tel Awiwie. Aktywnie pomagała w prowadzeniu interesu, co łączyło się nawet, jak twierdzi, z wymienianiem pościeli w hotelowych pokojach. W 2015 roku para sprzedała hotel rosyjskiemu miliarderowi, Romanowi Abramovichowi, za 26 milionów dolarów.

I jak Izrael

Gal Gadot urodziła się 30 kwietnia 1985 roku w izraelskim mieście Petach Tikwa, a dorastała w Rosz ha-Ajin jako pierwsze dziecko Irit i Michaela, nauczycielki i inżyniera. Ma młodszą siostrę, Danę. Gal skończyła liceum w klasie o profilu biologicznym, ale studiowała prawo i stosunki międzynarodowe. Jako nastolatka dorabiała, opiekując się dziećmi i pracując w Burger Kingu. Jak sama mówi, miała całkiem normalne, zwyczajne życie. Przynajmniej dopóki nie została miss Izraela i zaczęła pracę jako modelka.

Jej pochodzenie wpłynęło na promocję Wonder Woman, kiedy film został zablokowany w Libanie. Jej rodzinny kraj jest w stanie konfliktu z Libanem, a w związku z tym Libańczycy nie mogą kupować izraelskich produktów, wyjeżdżać do tego kraju, a także – jak się okazuje – oglądać filmów z Żydówkami w rolach głównych.

J jak język

Język angielski nie jest pierwszym językiem Gal i chociaż posługuje się nim z płynnością i lekkością, którymi mogłaby wzbudzić zazdrość niejednego z nas, to wciąż zdarzają się jej zabawne wpadki czy braki w słownictwie. Jak przykładowo kompletne nierozumienie po stronie Jimmy’ego Fallona podczas programu, czy chodzi jej o „stopę” („foot”) czy „jedzenie” („food”). Zresztą jest to kwestia zbyt urocza, aby zostawić ją suchemu opisowi. Zapraszam do zapoznania się z krótkim montażem przygotowanym przez jednego z internautów:

K jak korzenie

Gal ma oczywiście żydowskie korzenie, ale jej przodkowie pochodzili z terenów Austrii, Czech, Niemiec i Polski. Polskich fanów na pewno zaciekawi fakt, że jej babcia od strony mamy mieszka, a przynajmniej mieszkała jeszcze kilka lat temu, w stolicy naszego kraju.

Gal we wzruszających wpisach na portalach społecznościowych odwołuje się do postaci jej dziadka – Abrahama Weissa, który przeżył holokaust jako jedyny członek swojej rodziny. Aktorka dziękowała mu za wolę przetrwania i pokazanie jej świata lepszego od tego, który sam doświadczył. Podkreśliła też, że nauczył ją, że nie ma złych religii, kolorów skóry czy ras.

L jak Liga Sprawiedliwości

17 października 2017 roku na ekrany kin wchodzi Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera. Będzie to już trzeci film, w którym Gal Gadot wcieli się w postać Wonder Woman. Film napotkał po drodze przynajmniej kilka problemów produkcyjnych, więc można spodziewać się po nim wszystkiego, ale niezależnie od poziomu produkcji ciekawym pozostaje fakt, jak szybko kampania reklamowa w centrum uwagi postawiła postać Gadot. Jest to spowodowane oczywiście ogromnym sukcesem solowego filmu o tej bohaterce, ale czy kilka lat temu ktokolwiek przypuszczałby, że to nie Batman czy Superman będą stać w centrum bannera filmu o tej grupie superbohaterów?

Ostatnio dodane