publicystyka filmowa

KINO SUPERBOHATERSKIE. Co nas czeka w 2019 roku?

Autor: Filip Pęziński
opublikowano

Poprzedni rok powinien zrewidować opinie, jakoby boom na kino superbohaterskie się kończył, a jego formuła wyczerpała. W 2018 wielkimi sukcesami pochwalić mogli się wszyscy czterej najwięksi gracze związani z tym segmentem kina rozrywkowego. Fox – odpowiedzialny za filmy o mutantach – wypuścił znakomity, świeży i mądry sequel DeadpoolaSony – dzierżące prawa do postaci ze świata Spider-Mana – zaskoczyło chyba wszystkich ogromnym sukcesem komercyjnym Venoma i niesamowicie wysokim poziomem Spider-Man Uniwersum. Disney – czyli oczywiście Kinowe Uniwersum Marvela – pochwalić się może chyba dwoma największymi popkulturowymi wydarzeniami roku w kinie w postaci Czarnej Pantery i trzeciej odsłony Avengers (na deser był jeszcze drugi Ant-Man). Nawet Warner – świat DC Comics – pod koniec roku zaskoczył Aquamanem, który zbiera nie tylko pozytywne recenzje, ale także pobił już rekord światowego przychodu wśród wszystkich filmów tego uniwersum.

Jak zapowiada się rok 2019 i czy możemy spodziewać się podobnych sukcesów? Na pewno pojawi się kilka bardzo ważnych i głośnych tytułów. Na pewno będzie to też rok inny – mocny akcent postawią filmy spoza wspomnianej wyżej czwórki, na ławce rezerwowych zasiądzie Sony (współpracując jedynie z Marvel Studios przy kolejnej odsłonie Spider-Mana z Tomem Hollandem w roli tytułowej), będzie to też ostatni rok, w którym zobaczymy filmy o mutantach ze świata X-Men stworzone jeszcze przed finalizacją kupna studia Fox przez Disneya.

Kinowe Uniwersum Marvela

kinowe-uniwersum-marvela

Potęga sygnowana nazwiskiem Walta Disneya weszła od 2017 roku w tryb, w którym rocznie wypuszcza trzy filmy produkcji Marvel Studios. Nie inaczej będzie w tym roku. W dniu kobiet na ekranach kin zadebiutuje Kapitan Marvel. Data premiery nie jest przypadkowa, jest to bowiem pierwsza superbohaterka Marvela, która doczeka się solowego filmu. Kevin Feige sugeruje przy tym, że będzie to najpotężniejsza postać w całym tworzonym filmowym świecie Marvela. Film opowie historię Carol Danvers, która po kontakcie z obcą rasą Kree otrzymuje nadludzkie moce. W rolę tytułową wcieli się Brie Larson, partnerować jej będą m.in. Jude Law, Ben Mendelsohn i Samuel L. Jackson. Zwiastuny niestety zostawiają mnie nieco obojętnym, ale Feige i całe Marvel Studios mają u mnie ogromny kredyt zaufania.

Kapitan Marvel naturalnie powróci w największym tegorocznym wydarzeniu superbohaterskim, jakim niewątpliwie będzie kwietniowa premiera Avengers: Endgame. Film kontynuować będzie oczywiście wątki z Wojny bez granic, a przy tym stanowić zamknięcie pewnej ery w całym Kinowym Uniwersum Marvela. Na ekranie bez wątpienia zobaczymy wszystkie najważniejsze postaci tego świata, niewykluczone, że wiele z nich po raz ostatni. Znakomity poziom poprzedniej części i cała współpraca ze studiem reżyserujących widowisko braci Russo obiecuje rozrywkę na najwyższym poziomie.

Na deser Disney zostawia Spider-Mana: Daleko od domu, czyli kolejną odsłonę przygód tej postaci o twarzy bezbłędnego w powierzonej mu roli Toma Hollanda. Do tej pory nie wiemy, czy film dziać się będzie przed Avengers: Wojną bez granic, czy jednak stanowić kontynuację Endgame. Wiadomo natomiast, że Peter wraz z przyjaciółmi wybierze się w podróż po Europie, gdzie spotka m.in. Nicka Fury’ego (oczywiście powracający w roli Samuel L. Jackson) i tajemniczego Quentina Becka (komiksowego Mysterio), w którego wcieli się Jake Gyllenhaal. Do polskich kin produkcja trafi 5 lipca.

Ostatnio dodane