search
REKLAMA
Zestawienie

JAK WYGRAĆ OSCARA? Co zrobić, żeby dostać nagrodę Akademii!

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

17 stycznia 2019

REKLAMA

Oscarowe nominacje tuż-tuż. Kto je dostanie, a kto zgarnie wymarzone statuetki? Tego jeszcze nie wiemy, ale już teraz możemy pobawić się w przewidywanie przyszłości. Najbardziej pomocna będzie w tym jednak nie szklana kula, a przegląd filmowych przepisów, dzięki którym najłatwiej zdobyć uznanie Akademii.   

Holocaust

Wydawać by się mogło, że tematyka Holocaustu sprzyja przede wszystkim refleksji i zadumie. Okazuje się jednak, że to również temat, który, jeżeli nie zagwarantuje samego Oscara, to przynajmniej zapewni nominację do nagrody Akademii. Warto wskazać chociażby na Pianistę czy Listę Schindlera. Zdaniem niektórych badaczy tematu wiąże się to z tym, że znaczna część osób przyznających to wyróżnienie albo była świadkami przedstawionych w filmie wydarzeń, albo zna zagładę z opowieści rodziny, która ją przeżyła. Dlatego temat ten do dziś pozostaje kwestią otwartą dla filmowców. Szacuje się, że od 1959 roku, czyli od momentu wejścia na ekrany Pamiętnika Anny Frank, filmy o tej tematyce były nominowane do Oscarów 22 razy, a aż 20 z nich otrzymało przynajmniej jedną statuetkę.

Ważne postacie historyczne

Kolejnym sposobem na to, by zdobyć upragnioną statuetkę, jest skupienie się na historii znanej postaci historycznej, a dokładniej mówiąc – jej biografii, w której widzimy danego bohatera od zupełnie innej strony. Zdaniem niektórych prawda jest bowiem dużo bardziej fascynująca aniżeli fikcja. Dlatego aktorzy już od niepamiętnych czasów wcielają się w role różnego rodzaju postaci historycznych, co daje im możliwość zdobycia Oscara. Sztuka ta udała się aż 42 razy. BBC w swoich analizach szacuje, że w przypadku odtwarzania słynnej postaci historycznej szanse na statuetkę wzrastają nawet o 19% u mężczyzn i o 13% u kobiet. Zasada ta dotyczy także kategorii najlepszy film, bo aż 16 biografii otrzymało nagrodę Akademii. Wśród zwycięzców znalazły się takie filmy jak Lawrence z Arabii czy Amadeusz. Warto zaznaczyć, że w przypadku tego drugiego dzieła zarówno F. Murray Abraham, jak i Tom Hulce za swoje kreacje Salieriego i Amadeusza zostali nominowani do Oscara, który powędrował do tego pierwszego.

Historie osób niepełnosprawnych / mniejszości narodowych / ludzi pokrzywdzonych

Kolejny przykład to role i filmy koncentrujące się na bohaterach zmagających się z rasizmem, homofobią, fizyczną deformacją bądź chorobą psychiczną. W 2017 roku wskazano, że filmom z tego typu rolami udało się zebrać łącznie 59 nominacji. Jeżeli aktor lub aktorka są nominowani za tego typu występ, to ich szanse na zdobycie Oscara wzrastają aż o połowę. Nie sposób nie wspomnieć w tym przypadku o roli Dustina Hoffmana w produkcji Rain Man czy Daniela Day-Lewisa w Mojej lewej stopie; ten ostatni nawet poza planem nie wychodził z roli, poruszając się cały czas na wózku. To właśnie fizyczne i psychiczne transformacje stanowią dla Akademii największe wyzwanie aktorskie, dlatego role te są tak często nagradzane.

Znany reżyser – mężczyzna

W 2010 roku Kathryn Bigelow została pierwszą kobietą, która wygrała Oscara w kategorii najlepszy reżyser. Dlatego zdaniem niektórych bycie mężczyzną znacznie zwiększa szanse na zdobycie statuetki. W roku 1977 kobieta została po raz pierwszy nominowana w tej kategorii, a do tej pory nagrodę Akademii udało się zdobyć tylko pięciu paniom. Okazuje się jednak, że bycie mężczyzną co prawda wystarcza do uzyskania nominacji, ale by zostać zwycięzcą, najlepiej być reżyserem znanym. Jako przykład można podać Stevena Spielberga (siedem nominacji, dwa Oscary) czy Johna Forda (pięć nominacji, cztery statuetki).

Krótki tytuł

Ciekawe jest założenie, iż większe szanse na zwycięstwo w głównej kategorii oscarowej mają filmy, których tytuły składają się z maksymalnie trzech wyrazów. Szacuje się, że aż 61 tytułom trzymającym się tej zasady udało się zdobyć nominację do nagrody Akademii. W latach 1970, 1972, 1982, 2000 i 2005 aż 60 % nominowanych filmów miało tytuł, który składał się z jednego wyrazu. Oczywiście możliwe jest znalezienie odstępstw od tej reguły, jak chociażby Władca Pierścieni: Powrót króla w reżyserii Petera Jacksona. Warto zaznaczyć, że najkrótszymi tytułami, które zwyciężyły w kategorii najlepszy film, są Operacja Argo (w oryginale po prostu Argo) z 2012 roku oraz Gigi z 1958 roku.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA