publicystyka filmowa

I WANT TO PLAY A GAME, CZYLI NIEBEZPIECZNE GRY NA EKRANIE

Autor: Ola Okońska
opublikowano

Drugiego września do kin zawitał film pod tytułem Nerve pokazujący, jak łatwo gry mogą wymknąć się spod kontroli uczestników, zwłaszcza gdy decyzje podejmują osoby anonimowe. Do tej pory powstało mrowie produkcji o tym, jak bardzo czyjeś życie może zmienić niegroźna z pozoru zabawa. Mieliśmy już do czynienia z niebezpiecznymi planszówkami, grami komputerowymi, które „wciągają” nieco zbyt dosłownie, a także spojrzeniem na to, jak daleko posunie się człowiek, by zyskać to, do czego dąży: pieniędzy, sławy albo uratowania własnej skóry. Przed wami zestawienie produkcji o bohaterach, którzy zostali wplątani w niebezpieczne gry.

tron-disneyscreencaps-com-7858

Tron (1982)

Haker Kevin Flynn (Jeff Bridges) przypadkiem zostaje wciągnięty do świata gry komputerowej. Jego jedyną szansą na przetrwanie jest program o nazwie Tron. Film doczekał się kontynuacji pod tytułem Tron: Dziedzictwo (2010), w którym do gry trafia również syn Flynna (Garrett Hedlund), próbując dowiedzieć się, co przed laty stało się z jego ojcem.

wargames-1983-02-g.0.0

Gry wojenne (1983)

Młody haker (Matthew Broderick) niechcący włamuje się do wojskowego komputera i przejmuje kontrolę nad zasobami armii Stanów Zjednoczonych, myśląc, że to nowy rodzaj gry. Sequelem filmu są Gry wojenne: Kod śmierci (2008), w których komputer o nazwie R.I.P.L.E.Y. wykorzystuje internetową grę do wyszukiwania potencjalnych terrorystów. Problem pojawia się, kiedy za przestępcę uznaje nastolatka (Matt Lanter) świetnie radzącego sobie z symulacją.

the-last-starfighter

Ostatni gwiezdny wojownik (1984)

Kiedy Alex (Lance Guest) ustanawia nowy rekord w grze, odnajduje go człowiek podający się za jej twórcę i oferuje mu przygodę życia. Chłopak dowiaduje się, że wszechświat naprawdę jest w niebezpieczeństwie, a celem stworzenia automatu była rekrutacja najlepszych gwiezdnych wojowników.

960

Uciekinier (1987)

Niesłusznie skazany policjant (Arnold Schwarzenegger) trafia do teleturnieju, w którym musi uciekać przed zawodowymi mordercami, a stawką jest jego życie.

jumanji-columbia-pictures

Jumanji (1995)

Planszówki też potrafią być niebezpieczne, o czym przekonały się dzieciaki, gdy postanowiły zagrać w przypadkowo znalezioną grę Jumanji. W lipcu 2017 roku pojawi się kontynuacja z gwiazdami takimi jak Dwayne Johnson, Karen Gillan i Kevin Hart, ale póki co szczegóły są trzymane w ścisłej tajemnicy. Serię uzupełnia Zathura – Kosmiczna przygoda (2005), w której rodzeństwo wraz z domem zostaje przeniesione w kosmos.

20150601043117a0e40ax7zua70viw

Mortal Kombat (1995)

Na wyspie odbywa się turniej, w którym troje dzielnych wojowników – aktor występujący w filmach akcji (Linden Ashby), policjantka chcąca pomścić śmierć ojca (Bridgette Wilson) i potomek słynnego wojownika (Robin Shou) – musi zmierzyć się z siłami zła. Sequel filmu pod tytułem Mortal Kombat 2: Unicestwienie (1997) rozpoczyna się w momencie zakończenia pierwszej części.

cube-movie-remake

Cube (1997)

Sześcioro nieznajomych budzi się w ogromnym sześcianie upstrzonym śmiertelnie niebezpiecznymi pułapkami. Jedynym sposobem na wydostanie się jest zaufanie pozostałym. Powstały dwie kontynuacje: oparte na tym samym schemacie Cube 2 (2002) i Kostka (2004), w której człowiek odpowiedzialny za projekt sześcianu postanawia pomóc uwięzionej w nim kobiecie.

the-game-michael-douglas-2

Gra (1997)

Znudzony życiem bogaty biznesmen (Michael Douglas) zostaje zaproszony do tajemniczej gry, która ma odmienić jego monotonne życie. Początkowo niewiele znaczące wydarzenia stają się coraz bardziej niebezpieczne, a rozróżnienie rzeczywistości i gry staje się niemal niemożliwe.

battle-royale-chiaki-kuriyama-as-takako-chigusa

Battle Royale (2000)

Uczniowie losowo wybranej klasy lądują na bezludnej wyspie, gdzie zostają zmuszeni, by walczyć na śmierć i życie. Film doczekał się kontynuacji Battle Royale II: Requiem (2003).

rat

Wyścig szczurów (2001)

Przedsiębiorczy właściciel kasyna (John Cleese) oferuje dwa miliony dolarów szóstce przypadkowych osób, warunek jest jeden – pieniądze dostanie ten, kto wygra wyścig. Uczestnicy nie zdają sobie jednak sprawy, że są obserwowani przez grupę bogaczy, dla których stanowią najzwyklejszą w świecie rozrywkę.

673232

Mali Agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd (2003)

Trzecia odsłona cyklu o małych agentach. Carmen (Alexa PenaVega) zostaje uwięziona w wirtualnym świecie gry stworzonej przez groźnego Zabawkarza (Sylvester Stallone), na ratunek rusza jej młodszy brat Juni (Daryl Sabara).

saw

Piła (2004)

Dwóch mężczyzn zostaje uwięzionych przez szaleńca i staje się częścią jego makabrycznej gry. Film doczekał się aż sześciu kontynuacji.

kYTJ7DTFr48ZqXw2cey7siRLcH7

Niecne uczynki (2005)

Liceum to trudny czas dla przeciętnego Amerykanina. Zach (Milo Ventimiglia), próbując pomóc przyjacielowi i przy okazji utrzeć nosa szkolnym tyranom, postanawia wykonać dziesięć zadań (często nielegalnych), które składają się na tytułowe niecne uczynki.

doa_-_dead_or_alive_sony_max_movie_image_2

DOA: Żywy lub martwy (2006)

Miliarder Donovan (Eric Roberts) organizuje turniej, w którym mierzą się mistrzowie przeróżnych sztuk walki. Stawką jest dziesięć milionów dolarów.

Liar.Game.Reborn.2012.BluRay.720p.x264.mkv_snapshot_01.54.01_[2012.10.06_18.10.33]

Liar Game (2007)

Japoński serial przedstawiający losy Nao Kanzaki (Erica Toda) – niezwykle ufnej i naiwnej dziewczyny, która pewnego dnia zostaje wplątana w rozgrywkę zwaną Grą Kłamców i już na pierwszym etapie zostaje oszukana, zadłużając się na sto milionów jenów. Jej jedyną nadzieją jest Akiyama Shinichi (Shōta Matsuda) – właśnie wychodzący z więzienia genialny oszust.

death-race

Death Race: Wyścig śmierci (2008)

Jensen Ames (Jason Statham) – były kierowca NASCAR – trafia do więzienia, w którym organizowane są wyścigi samochodami wyposażonymi w śmiercionośną maszynerię. Na torze nie obowiązują żadne zasady, a stawką jest wolność. Film doczekał się prequela Death Race 2: Wyścig śmierci 2 (2010) z inną obsadą oraz kontynuacji tegoż prequela Wyścig śmierci 3: Piekło na ziemi (2012).

ahogadaXD

Death Bell (2008)

Koreański horror ukazujący licealistów przygotowujących się do egzaminów wstępnych na studia. Naukę przerywa pojawiające się na ekranie wideo tonącej uczennicy i towarzyszący mu głos, który grozi, że jeśli pozostałym nie uda się rozwiązać zagadki, dziewczyna zginie.

gamer_9

Gamer (2009)

W niedalekiej przyszłości niezwykle modna stała się nowa forma rozrywki – gracze kontrolują prawdziwych przestępców skazanych na karę śmierci. Kable (Gerard Butler) jest jedynym skazańcem, któremu udało się przeżyć dwadzieścia siedem sesji, do zyskania wolności zostały już tylko trzy rozgrywki.

009TTR_Kelly_Hu_008

Turniej (2009)

Co siedem lat odbywa się turniej, w którym w szranki stają zawodowi zabójcy. Przy życiu może pozostać tylko jeden z nich, zyskując renomę najlepszego. Przez przypadek do turnieju zostaje wciągnięty ksiądz (Robert Carlyle).

960

Dom w głębi lasu (2012)

Grupka studentów postanawia spędzić weekend na odludziu. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że dwoje naukowców postanowiło zgotować im piekło.

would-you-rather

Would You Rather (2012)

Iris (Brittany Snow) potrzebuje pieniędzy na leczenie brata. Z pomocą przychodzi jej tajemniczy arystokrata (Jeffrey Combs), oferując wzięcie udziału w pewnej grze, która odbędzie się podczas wystawnej kolacji. Szybko jednak okazuje się, że zadania są wyjątkowo brutalne, a inni gracze nie cofną się przed niczym, aby wygrać.

katniss-hunger-games

Igrzyska śmierci (2012)

Raz na rok w państwie Panem odbywają się Głodowe Igrzyska, w których dwadzieścioro czterech nastolatków z dwunastu różnych dystryktów walczy na śmierć i życie. Katniss (Jennifer Lawrence) zgłasza się na ochotnika, zajmując miejsce młodszej siostry.

2848306-pixels_movie4

Piksele (2015)

W 1982 roku NASA wysłało w kosmos kapsułę zawierającą ludzkie osiągnięcia w dziedzinie kultury, licząc na kontakt z pozaziemską cywilizacją. Kosmici zrozumieli to jednak jako wyzwanie i postanowili zaatakować przy użyciu wizerunków z gier lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Jedyną szansą na ratunek są maniacy zręcznościówek (Adam Sandler, Peter Dinklage i Josh Gad).

Ostatnio dodane