search
REKLAMA
Znalezione w sieci

Horrory polecane przez QUENTINA TARANTINO. Lista tytułów

Jakie horrory należą do ulubionych Quentina Tarantino?

Łukasz Budnik

5 lipca 2021

REKLAMA

Quentin Tarantino to reżyser, który często dzieli się z widzami swoimi ulubionymi filmami, jak również tymi, które miały wpływ na jego twórczość. Twórca powiedział na przykład, który film uważa za najlepsze dzieło ostatniej dekady. Na portalu Taste of Cinema pojawiają się z kolei zestawienia tematyczne – dzieliliśmy się już z wami między innymi horrorami, westernami, thrillerami i kultowymi filmami polecanymi przez reżysera. Teraz przyszedł czas na kolejne tytuły z gatunku filmów grozy.

Tutaj znajdziecie oryginalny tekst, poniżej zaś jego skrót. Tytuły zostały wybrane na podstawie wypowiedzi Tarantino przy różnych okazjach.

1. Abbott i Costello spotykają Frankensteina (1948) – film, który Tarantino chętnie oglądał będąc dzieckiem, a w wieku 5 lat nazwał najlepszą produkcją w historii. Później wspominał, że wówczas produkcja była mieszanką dwóch gatunków, które lubił najbardziej, a więc horroru i komedii.

2. Carrie (1976) – Tarantino nazywał film DePalmy najlepszym horrorem w historii, a rolę Sissy Spacek najlepszym występem w tym gatunku. Tytułowa postać była dla niego jedną z inspiracji do stworzenia postaci Panny Młodej w Kill Bill.

3. Omen (1976) – klasyk Richarda Donnera Tarantino wspominał między innymi w kontekście obsadzenia w nim gwiazdy kina lat 50., Gregory’ego Pecka, co miało pomóc w przyciągnięciu do kin starszej widowni.

4. The Night Stalker (1972) – Tarantino powiedział kiedyś, że telewizyjne horrory z lat 70. dobrze się trzymają, bo bronią się aktorstwem i historią. Komplementował m.in. właśnie The Night Stalker, skupiając się na świetnym tempie filmu i dodając, że daje on sporo adrenaliny.

5. Walc Mefisto (1971) – mało znany film (zaledwie 71 głosów na Filmwebie), który według Tarantino zasługuje na więcej uwagi. Reżyser komplementuje w nim między innymi finałowe 20 minut, które jest nieprzewidywalne i w zaskakujący sposób dopełnia historię.

6. Pirania (1978) – Tarantino chwalił scenariusz i efekty specjalne, uznając, że Pirania przetrwała próbę czasu i podkreślając, jak bardzo jest brutalna.

7. Halloween: 20 lat później (2001) – Tarantino chwalił jedną z odsłon słynnej serii slasherów za rolę Jamie Lee Curtis – sugerował nawet, że zasługuje ona na Oscara.

8. Czerwony stan (2011) – film Kevina Smitha zachwycił Tarantino dialogami; reżyser urządzał prywatne pokazy tej produkcji w swoim domu.

9. Wstręt (1965) – Tarantino stwierdził, że to niepokojące kino ze świetnie budowanym napięciem i znakomitą rolą Catherine Deneuve.

10. Ptak o kryształowym upierzeniu (1970) – jedna ze scen filmu Dario Argento stała się dla Tarantino inspiracją przy Death Proof; odtworzył ją we fragmencie, w którym Stuntman Mike robi zdjęcia bohaterkom.

Ile z tych filmów widzieliście?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA