publicystyka filmowa

FOTA: “Mad Max: Fury Road”

Autor: Rafał Donica
opublikowano

Na łamach Entertainment Weekly zadebiutowały właśnie pierwsze oficjalne fotosy z filmu “Mad Max: Fury Road”. Choć byłem pewien obaw co do remake’owania klasyka z Melem Gibsonem, tak te zdjęcia utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto czekać na nową wersję przygód szalonego Maxa. Zresztą akurat Tom Hardy znakomicie się do roli nadaje, bo i świetny aktor, i twardziel, i iskry szaleństwa mu nie brakuje, co udowodnił choćby w “Bronsonie” czy “Mroczny rycerz powstaje”.

Projekt George’a Millera, autora kultowej trylogii z Melem Gibsonem, to droga przez mękę dla każdego, kto jest w niego zaangażowany  – Miller, jako reżyser i scenarzysta, walczy o swój film od początku XXI wieku (a może i jeszcze wcześniej), a zielone światło Warner Bros dał już w 2011 roku. Zatrudniono więc Hardy’ego i jest to najlepszy z możliwych wyborów. Obok niego Charlize Theron, która nie dość, że piękna, to również odpowiednio uzdolniona. Pustynia w Namibii miała być tłem, ale raz że padające deszcze zamieniły piasek w błoto, co opóźniło oczywiście realizację, a zdjęcia, do których doszło w 2012 roku, spotkały się z kolejnymi problemami – Namibijczycy wkurzyli się na realizatorów za zniszczenia, jakich dokonano na pustyni. I kolejna obsuwa. W 2013 roku, kiedy film miał mieć swoją premierę, Warnerowi nakręcony materiał się nie spodobał i wysłano ekipę na dokrętki. Te podobno jeszcze od czasu do czasu mają miejsce nawet w tym roku, a Miller wykończy się fizycznie i psychicznie do czasu oficjalnej premiery, bo “Fury Road” zobaczymy dopiero… w maju 2015, umieszczonego między sequelem “Avengers” a “Tomorrowland”, sf od Brada Birda.

Poniższe zdjęcia zapowiadają brudny, zakurzony, parszywy klimat postapokalipsy, czyli wszystko to, co widzieliśmy w drugiej części oryginalnej trylogii “Mad Maxa”. Niektóre kadry wyglądają na nieco wystylizowane (Hardy z ogniem za plecami, Charlize Theron z kolegami) i zastanawiam się czy tak dopieszczone kadry ujrzymy na gotowym filmie, ale na pewno jest na co czekać. Hardy wygląda dobrze i tak też zapewne czuje się w swojej roli, a Charlize Theron ścięta na krótko też robi konkretne wrażenie.

Zęby ostrzę sobie jednak szczególnie na wielki pościg z ogromną ilością rozbitych i eksplodujących aut! Na jednym ze zdjęć widać kawalkadę samochodów z cysterną w środku kadru – zapewne o ten pojazd, a raczej o jego zawartość, rozegra się (tak, jak miało to miejsce w finale “Mad Max 2”) finałowa bitwa na drodze.

83161

83157

83158

83159

83160

mad-max-fury-road-600x371

mad-max-fury-road-image-600x371

Ostatnio dodane