publicystyka filmowa

Czy FORMAT OBRAZU ma znaczenie?

Autor: Rafał Donica
opublikowano

Ogromną radość wzbudziła we mnie adnotacja przy już (!) słynnym i nagradzanym Jokerze Todda Phillipsa, która brzmi: Aspect ratio 1,85:1. Już trailery zapowiadają wyborną wizualną ucztę, a fakt wypełnienia tak cudownie nakręconymi i oświetlonymi scenami całego ekranu, podziwianego w domowym zaciszu (choć najpierw wizyta w kinie obowiązkowa!) zaostrza mój apetyt na seans. Reżyser doskonale wiedział, co robi; wybierając format 1,85:1 ze znacznie lepszym, mocniejszym efektem, zabierze nas w sugestywną podróż w głąb psychiki Jokera, w szaloną wyprawę, podczas której będziemy w sposób naturalny znacznie bliżej bohatera i jego szaleństwa niż w zdystansowanym i zawsze jednak zdradzającym, ŻE TO TYLKO FILM, formacie 2,35:1.

Irlandczyk Martina Scorsesego też zapowiada się na wyborną ucztę nie tylko aktorską i fabularną, ale także wizualną – już w trailerze widać tendencję do kręcenia scen obiektywami szerokokątnymi, a cały film będzie w moim ukochanym 1,85:1. Lubię to!

Absolutną perełką pozostaje dla mnie ubiegłoroczna, nominowana do Oscara za zdjęcia, Faworyta, nakręcona niemal w całości obiektywami szerokokątnymi, a także (odważne posunięcie jak na mainstreamowe kino artystyczne) bardzo charakterystycznym tzw. rybim okiem (kąt widzenia w zależności od szkła +/- 180 stopni) ukazującym rzeczywistość, ogrom przestrzeni, wielkość pomieszczeń w sposób tak pełny, że już pełniej się nie da. Oglądając niemal każdą scenę Faworyty, robiłem wielkie „woooow, aaale przestrzeń!”. W pełni zasłużona nominacja do Oscara za zdjęcia. W pierwszych miesiącach mojej fascynacji fotografią (od 2017 roku zajmuję się nią zawodowo) w moje ręce przypadkiem wpadł film Wiek XX Bernarda Bertolucciego (tak, zgadliście, w 1,85:1) Pamiętam jak dziś, że robiłem co chwila stopklatki i zapisywałem poszczególne kadry z tego zdjęciowego arcydzieła Vittoria Storara, aby w przyszłości się na nich wzorować i w takiej lub podobnej estetyce komponować ujęcia oraz kadrować rzeczywistość. Czyste złoto. Polecam!

Ostatnio dodane