Remake

PRAWDZIWE MĘSTWO. Oryginał i remake

Autor: Rafał Donica
opublikowano

 

Rok produkcji:
1969Kraj:
USA

Reżyseria:
Henry Hathaway

Scenariusz:
Marguerite Roberts

Rok produkcji:
2010Kraj:
USA

Reżyseria:
Ethan Coen i
Joel Coen

Scenariusz:
Joel Coen i
Ethan Coen

Tom Chaney zabija ojca Mattie Ross. Trzeźwo myśląca dziewczynka obdarzona nie lada charyzmą, odwagą i głową do interesów, wynajmuje nie wylewającego za kołnierz, aczkolwiek niezwykle skutecznego w egzekwowaniu prawa – szeryfa Roostera Cogburna, by ten aresztował lub zastrzelił dla niej mordercę ojca. Do wyprawy w poszukiwaniu Toma Chaneya dołącza strzelec wyborowy, dumny posiadacz karabinu Sharpa – teksański Ranger LaBoeuf. Między trójką bohaterów dochodzi do małych spięć, a każdy z bohaterów zdaje się mieć w upolowaniu Chaneya własny interes, mimo to do ostatecznego starcia stają ze sobą ramię w ramię.

Rooster Cogburn (John Wayne)

Mattie Ross (Kim Darby)

LaBoeuf (Glen Campbell)

Tom Chaney (Jeff Corey)

Ned Pepper (Robert Duvall)

Rooster Cogburn (Jeff Bridges)

Mattie Ross (Hailee Steinfeld)

LaBoeuf (Matt Damon)

Tom Chaney (Josh Brolin)

Lucky Ned Pepper (Barry Pepper)

Pokazano zabójstwo ojca Mattie. Nie widzimy zabójstwa ojca Mattie.
Mattie poznaje Roostera, gdy ten odprowadza więźnia do aresztu. Mattie poznaje Roostera na sali sądowej.
Mattie poznaje LaBoeufa podczas kolacji. Mattie poznaje LaBoeufa, gdy ten rano pojawia się nieoczekiwanie w jej pokoju.
Rooster ma opaskę na lewym oku. Rooster ma opaskę na prawym oku.
Rooster stracił oko przez odłamek. Nie jest wyjaśnione, jak Rooster stracił oko.
Mattie przepływa rzekę na koniu i dopływa do brzegu przed Roosterem i LaBoeufem, którzy korzystają w tym czasie z przeprawy. Gdy Mattie przyjeżdża nad rzekę, Rooster i LaBoeuf są już na drugim brzegu.
Mattie, Rooster i LaBoeuf kontynuują podróż razem. LaBoeuf po nerwowej wymianie zdań oddziela się od grupy.
Bohaterowie odwiedzają jakiś dom, gdzie jacyś dobrzy ludzie podejmują ich posiłkiem i udzielają informacji. Bohaterowie odwiedzają jakiś dom, gdzie uzyskują potrzebne informacje, a Rooster wychodzi z domku ze sztabką złota zrabowaną ojcu Mattie.
Nie ma motywu z wisielcem. Jest mroczny motyw z wisielcem.
LaBeouf jest z Roosterem i Mattie przy domku. LaBeouf zatyka komin. LaBeouf oddzielił się od Roostera i Mattie zaraz po przeprawie przez rzekę. Mattie zakrywa komin.
Mattie strzela do Chaneya i z powodu siły odrzutu po strzale wpada do jaskini z grzechotnikami. Dopiero Rooster oddaje śmiertelny strzał do Chaneya, którego ciało wpada do jaskini obok Mattie. Mattie zabija Chaneya i z powodu siły odrzutu po strzale wpada do jaskini z grzechotnikami.
Postrzelony LaBoeuf, po wyciągnięciu Roostera i Mattie z jaskini, umiera. LaBoeuf jest ranny, ale nie umiera.
Konik Mattie upada wycieńczony. Rooster go nie dobija, więc możliwe, że zwierzę przeżyje. Konik Mattie pada wycieńczony, Rooster dobija go strzałem z pistoletu.
Rooster kradnie powóz trzem kowbojom i dowozi Mattie do lekarza. Rooster donosi Mattie do lekarza na własnych rękach.
Mattie nie traci ręki i dochodzi do zdrowia na swojej farmie. Tam odwiedza ją Rooster, któremu Mattie pokazuje rodzinny cmentarz i proponuje mu, aby w przyszłości został pochowany obok niej. Rooster woła do Mattie: „Odwiedź kiedyś starego, grubego człowieka”, przeskakuje na koniu przez ogrodzenie i odjeżdża. HAPPY END. Mattie na skutek ukąszenia przez grzechotnika traci rękę. Po latach próbuje odnaleźć Roostera, jednak okazuje się, że ten zmarł kilka dni przed jej przyjazdem. BRAK HAPPY ENDU.

Ostatnio dodane