Remake

COŚ. Oryginał i remake

Autor: Maciek Poleszak
opublikowano

Rok produkcji:
1951

Kraj:
USA

Reżyseria:
Christian Nyby

Scenariusz:
Charles Lederer

Rok produkcji:
1982

Kraj:
USA

Reżyseria:
John Carpenter

Scenariusz:
Bill Lancaster

W pobliżu stacji badawczej na kole podbiegunowym grupa polarników odnajduje zatopiony w lodzie statek kosmiczny. W jego okolicy załoga stacji odnajduje również obcego, przybysza z innej planety. Po przetransportowaniu zamarzniętego znaleziska do placówki, kosmita wraca do życia i zaczyna polować na ludzi.

Kpt. Patrick Hendry (Kenneth Tobey)

Dr Carrington (Robert Cornthwaite)

Obcy (James Arness)

R.J. MacReady (Kurt Russell)

Dr Blair (Wilford Brimley)

Obcy (geniusz Roba Bottina)

Niezidentyfikowany obiekt latający rozbija się w pobliżu amerykańskiej stacji badawczej w Arktyce. Stacjonujący w niej naukowcy wzywają z Alaski wojskową ekipę ratunkową, mającą zbadać wrak.Statek kosmiczny rozbija się na Antarktydzie co najmniej 100 tysięcy lat przed akcją filmu.
Załoga stacji składa się z kilkunastu osób, w tym kobiet.Załoga stacji składa się z 12 mężczyzn.
Ekspedycja odkrywa niewielki statek, który zostaje zniszczony przy próbie wydobycia go z lodu za pomocą termitu. Odnaleziony w pobliżu pilot zostaje wykuty za pomocą kilofów i przewieziony do stacji w bloku lodu.Statek zostaje odkryty przez norweskich badaczy jeszcze przed rozpoczęciem akcji filmu. Po incydencie z helikopterem amerykańscy polarnicy przeszukują ich stację, odnajdując blok lodu, z którego coś wykuto i zamarznięte, niezwykle zniekształcone zwłoki, które zabierają ze sobą. Uszkodzony, gigantyczny pojazd kosmiczny zostaje odnaleziony dopiero podczas drugiej wyprawy, po ujawnieniu się kosmity pod postacią psa.
Dr Carrington domaga się, aby zezwolono mu przebadać kosmitę, ale kpt. Hendry stwierdza, że musi skonsultować się z dowództwem. Obcy zostaje umieszczony w magazynie, będąc cały czas pod obserwacją wartownika.Dr Blair przeprowadza sekcję zwłok i stwierdza, że należą one do człowieka, ponieważ wskazują na to organy wewnętrzne. Ciało zostaje przeniesione do magazynu.
Kosmita ma postać wysokiego humanoida z ostrymi pazurami i nienaturalnie dużą głową.Kosmita nie posiada określonej postaci, upodabnia się do swoich ofiar, lub tworzy nieregularną masę szczęk, macek i odnóży.
Jeden z wartowników, nie chcąc patrzeć na kosmitę, przykrywa blok lodu elektrycznym kocem, którego zapomniał wyłączyć. „Rzecz” rozmarza i przez wybite okno ucieka na zewnątrz, zabijając po drodze kilka psów.Obcy pod postacią psa zostaje zamknięty z innymi psami, które zaczyna atakować, gdy żadnego z polarników nie ma w pobliżu. MacReady zabija go za pomocą miotacza ognia, ale jedna z imitacji ucieka. Nieco później kosmita umieszczony w magazynie zaraża Benningsa i próbuje zająć jego miejsce, ale zostaje spalony przez załogę stacji, zanim zdążył całkowicie upodobnić się do człowieka.
Dr Carrington bada odgryzioną przez psa rękę kosmity i stwierdza co następuje: istota wyewoluowała z rośliny i żywi się krwią. Dzięki swojej budowie komórkowej jest niewrażliwa na rany, a oderwana kończyna może funkcjonować bez połączenia z ciałem.Dr Blair bada zwłoki kosmity-psa i stwierdza co następuje: istota potrafi imitować dowolne komórki innych istot żywych. W przypadku przedostania się jej do dużych skupisk ludzkich, cała Ziemia zostanie całkowicie zarażona w przeciągu trzech lat.
Dr Carrington jest zafascynowany kosmitą i uważa, że dla dobra nauki nie należy go zabijać, a nawiązać z nim kontakt.Dr Blair postanawia nie dopuścić do przedostania się kosmity na kontynent, niszcząc w tym celu łączność i sabotując pojazdy. Następnie zostaje odizolowany od reszty załogi i zamknięty w innym budynku.
Carrington wykorzystuje zapasy krwi ze stacji, aby wyhodować „młode” z pozyskanych z ręki kosmity nasion.Fuchs zamierza wykorzystać krew, do „testu na człowieczeństwo”. Plan nie powodzi się, ponieważ ktoś sabotuje zapasy.
Załoga barykaduje się wewnątrz stacji. Polarnikom udaje się nawet zamknąć kosmitę w jednym z pomieszczeń. Wiedząc, że niebezpieczeństwo nie minęło, kpt. Hendry zwraca się do dowództwa z prośbą o posiłki, które nie mogą jednak dotrzeć na miejsce z powodu złej pogody.Załoga barykaduje się wewnątrz stacji, jednak MacReady nie zostaje wpuszczony do środka, z powodu podejrzenia o zarażenie.
Kosmita ucieka z zamknięcia i dostaje się do stacji innym wejściem. Zostaje on podpalony przez polarników i ucieka w śnieżycę.MacReady dostaje się do stacji przez magazyn i szantażuje załogę za pomocą dynamitu. Jeden z polarników doznaje zawału serca, ale podczas reanimacji okazuje się, że była to imitacja. MacReady spala kosmitę, który zdołał „odczepić” sobie głowę. Na podstawie tego wydarzenia wymyśla test, mogący wykryć fałszywych załogantów. Kolejna odkryta imitacja zostaje podpalona salwą z miotacza ognia, a po wybiegnięciu na zewnątrz stacji wysadzona w powietrze.
Aby wywabić polarników na zewnątrz, kosmita odcina dopływ paliwa do stacji, wyłączając przez to ogrzewanie. Załoga postanawia nie naprawiać szkody, tylko zwabić istotę do środka.MacReady postanawia zbadać Blaira. W podziemiach budynku, w którym był zamknięty, załoga stacji odnajduje niewielki statek, który kosmita budował w celu ucieczki z bieguna. Zagrożona istota wybiera inne rozwiązanie – wyłącza zasilanie stacji, aby znowu zamarznąć i dzięki temu przetrwać.
Polarnicy chcą pokonać potwora nie niszcząc przy tym całej stacji. Jeden z nich wymyśla pułapkę elektryczną, zasilaną generatorami znajdującymi się w budynku.Polarnicy są zdesperowani – chcą zabić kosmitę za wszelką cenę, nawet kosztem spalenia całej stacji.
Kosmita zostaje zwabiony w pułapkę, lecz wcześniej Dr Carrington dwa razy próbuje sabotować plan (wyłącza generator, a następnie stara się porozmawiać z istotą). Doktor zostaje zraniony przez potwora i odrzucony parę metrów dalej. Wtedy kpt. Hendry uruchamia pułapkę i spala kosmitę za pomocą wytworzonego łuku elektrycznego.Podczas podkładania ładunków wybuchowych MacReady staje oko w oko z potworem i wysadza go za pomocą dynamitu. Zapoczątkowana reakcja łancuchowa niszczy doszczętnie stację.
Przy życiu pozostaje większość załogi (dwie osoby zginęły, dwie zostały ranne).Giną wszyscy załoganci, oprócz MacReady’ego i Childsa.
Film kończy scena, w której Scotty, reporter przybyły razem z ekipą ratunkową, zdaje przez radio relację z zaistniałych wydarzeń.Film kończy scena, w której MacReady i Childs czekają na nieuniknioną śmierć, która nastąpi po wygaśnięciu ognia. Nie jest pewne, czy któryś z nich jest zarażony.

Ostatnio dodane