Remake

Cena strachu. Oryginał i remake

Autor: Rafał Donica
opublikowano

 

Rok produkcji:
1953Kraj:
Francja / Włochy

Reżyseria:
Henri-Georges Clouzot

Scenariusz:
H.-G. Clouzot, Jerome Geronimi

Rok produkcji:
1977Kraj:
USA

Reżyseria:
William Friedkin

Scenariusz:
Walon Green

 

Szyb naftowy staje w płomieniach. Jedyną możliwością ugaszenia pożaru jest użycie nitrogliceryny. Jest tylko jeden mały problem: magazyn z nitrogliceryną i miejsce pożaru dzielą od siebie dziesiątki kilometrów. W pewnym miasteczku zostaje zorganizowany nabór kandydatów do niebezpiecznej misji. Jedynym warunkiem jest umiejętność profesjonalnego kierowania ciężarówką. Przedstawiciele firmy naftowej po selekcji wybierają czterech mężczyzn, którzy za bardzo grubą kasę przewiozą dwiema ciężarówkami ładunek, który przy większym wstrząsie może eksplodować. Po wielu niebezpiecznych, zlanych potem kilometrach i hektolitrach adrenaliny wpompowanej do żył bohaterów (i widzów), bardzo blisko celu jedna z ciężarówek wylatuje w powietrze. Na miejsce docelowe dociera druga i tylko jeden żywy człowiek.

Mario (Yves Montand)

M. Jo (Charles Vanel)

Luigi (Folco Lulli)

Bimba (Peter van Eyck)

Ciężarówka nr 1

Ciężarówka nr 2

Jackie Scanlon (Roy Scheider)

Nilo (Francisco Rabal)

Victor Manzon (Bruno Cremer)

Kassem (Amidou)

Ciężarówka nr 1

Ciężarówka nr 2

Akcja rozpoczyna się w miasteczku nękanym bezrobociem i biedą. Akcja rozpoczyna się w mieście nękanym przez ataki terrorystyczne.
Główny bohater (Mario) jest młodym narwańcem, bezrobotnym, który tak jak inni chce się wydostać z zapomnianego przez Boga i ludzi miasteczka. Zadania przewozu nitrogliceryny podejmuje się dla pieniędzy potrzebnych na wyjazd. Główny bohater (Jackie Scanlon) jest byłym kierowcą gangu złodziei. Zadania przewozu nitrogliceryny podejmuje się dla pieniędzy, a także by uciec przed policją i płatnymi zabójcami.
W życiu głównego bohatera jest kobieta. Kobiety brak.
Partner głównego bohatera (Jo) to pewny siebie cwaniak-gangster, który ostatecznie okazuje się niesamowitym tchórzem. Partner głównego bohatera (Nilo) to prawdopodobnie płatny morderca mający wykonać na Jackim wyrok.
Szyb staje w płomieniach z przyczyn naturalnych. Szyb zostaje wysadzony przez terrorystów.
Czwarty kierowca zastąpiony przez Jo prawdopodobnie zginął z jego ręki. Clouzot pozostawił to niewyjaśnione. Czwarty kierowca zastąpiony przez Nilo na pewno zginął z jego ręki. Friedkin dokładnie to pokazał.
Kierowcy otrzymują od firmy naftowej dwie ciężarówki gotowe do jazdy. Kierowcy sami przygotowują swoje ciężarówki, remontując je. Niepotrzebny motyw, kojarzący się z przygotowaniami do akcji „Drużyny A”.
Nitrogliceryna znajduje się w kilkudziesięciu kanistrach. Nitrogliceryna znajduje się w skrzynkach. Po trzy sztuki na ciężarówkę.
Brak sekwencji na moście linowym. Niesamowita sekwencja na moście linowym.
Drogę tarasuje gigantyczny głaz. Drogę tarasuje gigantyczne, zwalone drzewo.
Nie widzimy, jak eksploduje pierwsza ciężarówka i nie zostaje wyjaśnione dlaczego wyleciała w powietrze. Widzimy, jak eksploduje pierwsza ciężarówka. Wiemy też dlaczego łapie gumę i stacza się w przepaść.
Niezwykła sekwencja z przejazdem przez wielką kałużę ropy. Brak sekwencji przejazdu przez wielką kałużę ropy.
Jo zostaje ranny w nogę, gdy przejeżdża po niej przednie koło ciężarówki, której nie może zatrzymać Mario podczas przejazdu przez kałużę ropy. Nilo postrzelony przez partyzantów / terrorystów.
Mario dojeżdża ciężarówką do celu, wioząc w kabinie martwego Jo. Jackie Scanlon zostawia ciężarówkę i martwego Nilo, po czym na piechotę donosi do celu jedną skrzynkę nitrogliceryny.
Mario ginie spadając w przepaść, gdy po udanej misji prowadzi ciężarówkę, beztrosko jeżdżąc od prawej do lewej strony jezdni, w takt „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa. Jackie prawdopodobnie zostaje zabity przez płatnych morderców. W ostatniej scenie filmu widzimy, jak dwóch z nich wchodzi do baru, w którym Jackie tańczy z przypadkową kobietą.

Ostatnio dodane