Książka a film

Książka a film #18 – TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN. To już dziesięć lat bez Heatha Ledgera

Autor: Karolina Nos-Cybelius
opublikowano

Kreacja Heatha Ledgera

Rzeczywiście, Ledger stworzył pamiętną postać. Skryty, małomówny mężczyzna z wiecznie zaciśniętą szczęką i nieodgadnionym wyrazem twarzy. Skrępowany? Zakompleksiony? Ennis to ten, który wypiera swoje pragnienia. Cena, jaką najprawdopodobniej przyszłoby mu zapłacić za życie u boku ukochanego mężczyzny, jest zbyt wysoka. Nawet po rozwodzie nie decyduje się podjąć tego ryzyka. Ma w pamięci scenę z dzieciństwa, kiedy na lokalnym homoseksualiście dokonano krwawego linczu. Twardo stąpa po ziemi, żyje od spotkania do spotkania z Jackiem, ale nie łudzi się, że kiedykolwiek stworzą namiastkę rodziny. Ennis to ten, który zwykł powtarzać, że „jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć”. Nie miał wielkich aspiracji, ani planów na przyszłość, pozwalał się nieść okolicznościom.

Ledger stworzył pamiętną postać. Skryty, małomówny mężczyzna z wiecznie zaciśnięta szczęką i nieodgadnionym wyrazem twarzy.

Jack to ten, który oczekuje czegoś więcej, nie boi się zobowiązań i ma wielkie marzenia. Najpierw chce zostać kowbojem, kiedy poturbowany przez życie dostrzega, że to się nie zdarzy, marzy już tylko o spokojnym życiu u boku Ennisa. Wspólnej farmie, wspólnej ciężkiej pracy i wspólnym odpoczynku. W swoim pokoju w rodzinnym domu zamiast plakatu gwiazdy filmowej powiesił nad łóżkiem zdjęcie przystojnego mężczyzny. Jack to ten, który nie próbuje uciekać przed swoją innością. Nie afiszuje się z tym, że pociągają go mężczyźni, ale też szczególnie tego nie ukrywa. W filmie zabrakło opowieści Jacka o brutalnym ojcu. Sceny, która nieśmiało sugeruje, że ojciec najprawdopodobniej domyślał się, iż syna pociągają chłopcy, a już na pewno był zdania, że Jack jest zbyt miękki i zniewieściały.

Obaj, Heath Ledger i Jake Gyllenhaal, byli nominowani za swoje kreacje do Nagrody Akademii Filmowej. Obaj zasłużenie.

Kobiety

Twórcy ekranizacji wyraźnie rozbudowali udział kobiet w tej historii. Żona Jacka, Lureen, małżonka i córki Ennisa, Alma, Alma Junior oraz Jenny, a także  kobiety, które na pewnych etapach życia były dla nich choć trochę ważne. W opowiadaniu wszystkie były tylko tłem, kilkoma słowami na papierze sugerującymi, że istnieją, nic więcej. W filmie stają się pełnokrwistymi postaciami.

Świetne kreacje Michelle Williams i Anne Hathaway, zdradzanych i oszukiwanych żon, które wiedzą, a przynajmniej domyślają się, jak głęboka relacja łączy „przyjaciół od wędkowania”, Jacka i Ennisa.

Sceny w kinie samochodowym, na pokazie fajerwerków, w pubach i na potańcówkach, sekwencja kiedy dziewiętnastoletnia Alma Jr odwiedza ojca w porzuconej na pustyni zrujnowanej przyczepie kempingowej, wszytko to efekt wyobraźni scenarzystów. Z jednej strony pozwalają poczuć klimat Wyoming, z drugiej ukazać niejednoznaczne relacje głównych bohaterów z kobietami, swego rodzaju miłość podszytą troską ale i rozczarowaniem.

Wypada też przypomnieć, że Ledger i Williams, kreujący na ekranie niezbyt udane małżeństwo, poznali się w trakcie zdjęć do Tajemnicy… i z miejsca w sobie zakochali. Koledzy z planu wspominali, że od razu między nimi zaiskrzyło. Kilka tygodni po premierze filmu para doczekała się narodzin córki.

Film Anga Lee został doceniony przez krytykę i przemysł filmowy. Trzy Oscary (reżyseria, scenariusz adaptowany, muzyka) i cztery Złote Globy (najlepszy dramat, reżyser, scenariusz, piosenka), ale nie to jest najważniejsze. Najistotniejsze, jakie piętno wywiera na widzu. Tajemnica Brokeback Mountain to obraz nieśpieszny, a przez to wyjątkowo autentyczny, intymny, trochę szorstki, jak jego główni bohaterowie. Historia bez szans na szczęśliwe zakończenie, opowieść, z której wyziera smutek, beznadzieja i tęsknota, a jednocześnie jeden z piękniejszych portretów miłości zakazanej. Po obejrzeniu takiego filmu lub lekturze opowiadania świat nigdy nie wygląda już tak samo jak przed.

*

Wszystkie cytaty pochodzą z opowiadania Tajemnica Brokeback Mountain oraz posłowia autorki do jego polskiego wydania (Dom Wydawniczy Rebis, 2006).

Zainteresowanych historią wspomnianego Matthew Sheparda odsyłam do filmów Projekt Laramie oraz Matt Shepard Is a Friend of Mine.

korekta: Kornelia Farynowska

Ostatnio dodane