publicystyka filmowa

BOJACK HORSEMAN. Ukryte żarty i odniesienia z 4 sezonu, które prawdopodobnie pominęliście

Autor: Maja Budka
opublikowano

 Bauhaus oraz dom Rietvelda w Utrechcie

W agencji nieruchomości, w której Diane oraz Peanutbutter oglądają swój nowy dom, na ścianie za nimi widnieją obrazy dwóch najbardziej znanych ikon architektury współczesnej. Po lewej stronie rysunek przedstawia budynek szkoły artystyczno-rzemieślnicza  Bauhausu w Dessau, zaprojektowany przez Waltera Gropiusa w 1926 roku, uznawany wówczas za najnowocześniejszą awangardową budowlę na świecie. Po prawej stronie zaś widnieje Dom holenderskiego architekta Gerrita Rietvelda w Utrechcie, modernistyczna willa, która jest sztandarowym dziełem architektonicznym neoplastycyzmu, De Stijl.

Wciąż Hollywoo

Dlaczego Dzień Dobry Hollywoo, a nie Hollywood? Żart ciągnie się od szóstego odcinka pierwszego sezonu, D-uża sprawa. Mr. Peanutbutter postanowił zakosić literę D z Hollywood Sign dla swojej ukochanej Diane. Widocznie łatwiej było zmienić nazwę dzielnicy miasta Los Angeles zamiast odwieźć ukradzioną literę z podwórza Peanutbuttera na swoje miejsce.

 Plakaty filmowe Princess Carolyn 

Mieszkanie Princess Carolyn ponownie przewija się w czwartym sezonie. Plakaty wiszące na jej ścianie od zawsze przykuwały uwagę. Odnoszą się do filmów takich jak Kotka na gorącym, blaszanym dachu z 1958 roku. Pierwszy obraz od lewej nawiązuje do znanej sceny z filmu. Antropomorficzna kotka Elizabeth Taylor, grająca Maggie Pollitt, obejmuje Paula Newmana, grającego w filmie Bricka Pollitta.

 Obraz Josepha Sugarmana

W odcinku Strzała czasu Beatrice Horseman wspomina, jak przed laty oddała synowi obraz, który należał do jego dziadka, Josepha Sugarmana. To samo płótno miało swoje pięć minut w trzecim odcinku pierwszego sezonu, Zadziorna myszka. Wtedy to podczas imprezy zorganizowanej przez Sarah Lynn obraz, wiszący na ścianie w posiadłości BoJacka, został zniszczony. Mimo próśb gospodarza o zdjęcie pamiątki rodzinnej ze ściany dzieło zniszczono razem ze ścianą.

korekta: Kornelia Farynowska

Ostatnio dodane