publicystyka filmowa

BOJACK HORSEMAN. Ukryte żarty i odniesienia z 4 sezonu, które prawdopodobnie pominęliście

Autor: Maja Budka
opublikowano

Epizodyczna aktorka Margo Martindale

Kto nie zna słynnej Margo Martindale, epizodycznej aktorki angażującej się wraz z BoJackiem w nielegalne działania? Bohaterka pojawiła się w siódmym odcinku trzeciego sezonu, Jak pozbyć się prasy, aby poinformować BoJacka, że zabiera jego łódź Escape From L.A., by uciec przed policją oraz od nominacji do nagrody Craiga Noela z Koła Krytyków Teatralnych na wody międzynarodowe. Po 75 dniach żeglugi na otwartych wodach epizodyczna aktorka zderza się ze statkiem towarowym przewożącym makarony i rozbija na morzu. Od tamtej pory jej los jest nieznany. W pierwszym odcinku najnowszego sezonu na pasku informacyjnym wiadomości pojawia się wzmianka o uciekinierce. Tom Jumbo-Grumbo oraz jego ekipa telewizyjna podejrzewają, że Martindale jest martwa.

Gubernator stanu Kalifornia – Mr. Freeze

Kiedy Świętowist Męczywiór-Berkowitz (Woodchuck Coodchuck-Berkowitz) opowiada żonie o swoich poprzednikach gubernatorach, których portrety ma wywieszone w sypialni, zatrzymuje się na tajemniczym Mr. Freezie z filmu o Batmanie. Jest to odniesienie do aktora Arnolda Schwarzeneggera, gubernatora stanu Kalifornia w latach 2003–2011. Aktor zagrał postać Mr. Freeze’a w filmie Batman i Robin z roku 1997.

 Jezus to ryba! 

BoJack Horseman nie odpowiada na pytania, kim jest Bóg, co się dzieje po śmierci, po co żyjemy. Pokazuje jednak, kim był Jezus, a był on rybą. Jego wizerunek w rybim wydaniu ukazuje witraż z kościoła, w którym ślub wzięli rodzice BoJacka. Nawiązanie do owego zwierzęcia jest całkiem oczywiste. Ichthys, po grecku ryba, stał się symbolem pierwszych chrześcijan. Także Princess Carolyn, często pod wpływem emocji, krzyczy Oh, fish!.

Ofiara z Zacha Braffa

W odcinku Pod ziemią twórcy serialu, podobnie jak m. in. w South Park, uwieczniają w animacji postacie znanych aktorów. Tym razem jest to Zach Braff, znany głównie z roli J.D. z serialu Hoży doktorzy oraz nakręconego przez niego filmu Powrót do Garden State. Bohater, mimo iż jeździ priusem, staje się najsłabszym ogniwem koczującej pod ziemią grupy. Zostaje spalony żywcem przez Jessicę Biel (również prawdziwą, amerykańską aktorkę), później zjedzony.

Gdy bohaterowie wraz z domem wydostają się na powierzchnię, na ścianie po prawej stronie widać prawdopodobnie ostatnie zapisane oświadczenie Braffa przed śmiercią.

Ostatnio dodane