publicystyka filmowa

BOJACK HORSEMAN. Ukryte żarty i odniesienia z 4 sezonu, które prawdopodobnie pominęliście

Autor: Maja Budka
opublikowano

Najnowszy, czwarty sezon BoJacka Horsemana odznacza się największym na tle pozostałych dramatyzmem oraz skrojoną na Bojackową modłę powagą. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób satyrze i ciętemu dowcipowi cynicznego konia, które w zgodzie i harmonii przeplatają się ze sobą. Twórcy od pierwszego odcinka pierwszego sezonu oswajali nas i przyzwyczajali do śledzenia historii z szeroko otwartymi oczami. W czwartej odsłonie ponownie obdarzyli nas hojnie arsenałem żartów i podtekstów, ukrywających się przebiegle oraz odkrywanych przez widzów. Każdy odcinek jest perfekcyjnie dopieszczony, tkany gęsto w taki sposób, by drugi plan nie był jedynie tłem, a zagadką. Barwnym urozmaiceniem, które umożliwia nam intelektualną zabawę w skojarzenia i odkrywanie nowych znaczeń. Badając dokładnie poszczególne odcinki, można nasycić się samymi smaczkami. Niektóre z nich wyłowiłam z morza, w którym kąpie się nasz BoJack.

Vincent D’Onofrio oraz Kandinsky na ścianie

To, że twórcy umiłowali sobie zabawę dziełami sztuki, wiemy już doskonale. Przykładów jest tak wiele, że poświęcono temu osobny artykuł. W ostatnim sezonie twórcy nieco się powściągnęli. Nie oszczędzili jednak Wassila Kandinskiego oraz jego słynnych dzieł abstrakcyjnych, art non-figuratif. Zabawa figurami geometrycznymi, miękkimi kształtami oraz liniami została mocno uproszczona. Ukazane jednak w pierwszych minutach pierwszego odcinka płótno próbuje desperacko naśladować styl malarza z Kompozycji VIII z 1923 roku. W studio sitcomu wyróżnia się również animowany Vincent D’Onofrio, aktor znany z m.in. Full Metal Jacket z 1987 roku.

Pasikonik Clint Eastwood w filmie The Good, the Bad and the Bugly

Świat BoJacka jest nieco jak alternatywna rzeczywistość, w której zwierzęta przenikają się z ludźmi. Gabinet Lenny’ego Turteltauba, antropomorficznego żółwia i producenta filmowego Hollywoo, zdobią przeróżne plakaty znanych nam filmów, których gwiazdami nie są jednak ludzie. Parodiują m.in. Snajpera, najbardziej rozpoznawalnym jednak jest plakat do westernu Dobry, zły i brzydkiGra słów jest trikiem często wykorzystywanym w serialu Netflixa. Zamieniając słowo z oryginalnego tytułu ugly na bugly usprawiedliwili wizerunek Clinta Eastwooda w wersji robaka, pasikonika.

Jimmy Dorsey/Dorsal

Okładka płyty winylowej, której słucha rodzina Sugarmanów, informuje widza o tym, w jakim czasie mają miejsce wydarzenia prezentowane w odcinku. Jest to rok, w którym brat Beatrice, Crackerjack, wyrusza na front. W 1944 także orkiestra jazzowa Jimmy’ego Dorseya cieszyła się wielką popularnością oraz wylansowała wiele przebojów. To do postaci jazzmana nawiązuje okładka płyty. Tytuł The Beautiful Girls of 1944 odnosi się zaś do znanego utworu Dorseya, The Most Beautiful Girl In the World .

 Koci Vlad Palownik

Jedno z najlepszych odniesień sezonu. Podczas obchodów Dnia Świętopiska mysia rodzina Ralpha demonizuje złego kociego tyrana Pusspussa, z którym według legendy walczył bohaterski mysi rycerz Świętopisk. Twórcy serialu trafili w dziesiątkę, ukazując kota w najczarniejszej odsłonie. Jego wizerunek z książki jest łudząco podobny do słynnego, okrutnego Vlada Palownika, zwanego również Draculą. Rumuński hospodar wołoski panujący w II połowie XV wieku odznaczał się niezwykłym okrucieństwem. Według podań jego ulubioną formą tortur było nabijanie ludzi na pal, których męczarnie i powolną śmierć obserwował, zazwyczaj posilając się przy tym. Jego osoba stanowiła inspirację dla postaci książkowego oraz filmowego wampira Draculi. Przyrównanie więc króla Pusspussa do niesławnego Vlada jest co najmniej dosadne, stając się drzazgą pod pazurem dla Princess Carolyn.

Papierosy HUMPS

W serialu często przewija się marka papierosów Humps. Pali je między innymi tytułowy BoJack HorsemanNazwa ta oraz widniejąca na plakacie reklamowym wielbłądzia dama nie są przypadkowe. Nawiązują one do papierosów Camel, których znakiem rozpoznawczym oraz logo jest właśnie wielbłąd. Słowo humps zaś oznacza garby.

Ostatnio dodane