publicystyka filmowa

Batman v Superman v DirCutman

Autor: Jacek Lubiński
opublikowano

Macie już dość superbohaterów? Obrzydł wam do reszty pojedynek komiksowych gigantów by Zack Snyder? Nie? To dobrze, bo zza oceanu wypłynęły właśnie kolejne plotki i informacje odnośnie edycji rozszerzonej (reżyserskiej) filmu. Ponoć Warner Bros. poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem takowej już do kin, a nie tylko na domowe nośniki – wszystko po to, by ratować tonący w box-office’owym morzu blockbuster. Edycja ta trwałaby przypuszczalnie trzy godziny, a więc o ok. 30 minut więcej od zwykłej. Ukazać miałaby się jeszcze przed wydaniami blu-ray/dvd, na których zawarto by z kolei tzw. Ultimate Edition (czyżby cztery godziny, jak to miało miejsce w przypadku Watchmen – Strażników?). Cóż, poszczekamy – zobaczymy. Maniacy mogą już w każdym razie robić pre-ordery filmu na Amazonie.

Tymczasem sam Snyder zdradził w jednym z niedawnych wywiadów jedną z wyciętych z wersji oficjalnej scen:

Mieliśmy scenę, w której Superman zaczyna szukać matki po tym, jak dowiaduje się, że Lex ją porwał. To była trochę mroczna scena, którą wycięliśmy ze względu na zbytnie uwypuklenie tej ciemnej strony postaci. W trakcie swoich poszukiwań Superman słyszał bowiem wszystkie krzyki ofiar dziejących się w tym czasie zbrodni.

Podobał mi się pomysł, że potrafi on nauczyć się odwracać wzrok od takich wydarzeń, bo kiedy na nie patrzy ich ciąg nie ma końca. Jako Superman musisz wiedzieć kiedy interweniować, a kiedy odpuścić. Nie możesz być dosłownie wszędzie na raz, więc musiał być on na swój dziwny sposób selektywny w wyborze tego, kiedy i komu pomóc.

Brzmi fajnie i, co ważniejsze, sprawiedliwie?

  • Tak? Cóż, cała ta produkcja brzmiała kiedyś fajnie.
  • Nie? Christopher Reeve nadchodzi, by pomóc wam zapomnieć o wszystkim:

Ostatnio dodane