Artykuł

NA PRZEDMIEŚCIACH. Rozszyfrowanie

Autor: Piotr Żymełka
opublikowano

CHRONOLOGIA WYDARZEŃ

Carol: You’re gonna sit around the house all week doing nothing, get bored out of your mind and go back to work in worse shape than you are now.
(Będziesz bezczynnie siedział cały tydzień, nudząc się śmiertelnie i wrócisz do pracy w gorszym stanie niż teraz.)

Mniej więcej miesiąc przed wydarzeniami w filmie
Państwo Knapp znikają, a do ich domu wprowadzają się nowi, ekscentryczni sąsiedzi, o których wiadomo tylko, że nazywają się Klopekowie.

Noc z niedzieli na poniedziałek
Z piwnicy domu Klopeków dają się słyszeć dziwne odgłosy. Ray Peterson, mieszkający obok, wychodzi w szlafroku do własnego ogródka i przygląda się miejscu zamieszkania sąsiadów. Cała okolica drży od głośnych dźwięków, a przez piwniczne okna można dojrzeć jaskrawe światło. Po chwili wszystko się uspokaja i Ray wraca do łóżka. Wcześniej zauważa zarys palącej cygaro sylwetki w domu Marka Rumsfielda.

Poniedziałek rano
Ray wstaje i wychodzi na ganek wziąć dostarczoną przed chwilą gazetę. Walter Seznick wypuszcza Queenie na spacer. Pies załatwia się na trawniku Bonnie i Marka Rumsfieldów. Ricky Butler zamierza zacząć malować dom, a Mark Rumsfield wychodzi zawiesić flagę na maszcie przed domem i gdy cofa się, salutując, ślizga się na „prezencie” od Queenie. Powoduje to falę przekleństw i gróźb w stronę domu Waltera. Carol stara się przekonać Raya, aby pojechali nad jezioro, na co ten odpowiada, że woli poleniuchować w domu. Chwilę później słychać strzały – to Art Weingartner celuje z wiatrówki do kruków w ogródku Petersonów i mało nie trafia Raya. Później wprasza się do domu sąsiadów i wyjada im żywność z lodówki. Przy okazji snuje dziwne i straszne opowieści o nowych sąsiadach. Po śniadaniu Art i Ray wychodzą przed garaż i próbują porozmawiać z Hansem Klopekiem, który pojawił się na ganku po gazetę. Zanim jednak uda im się to zrobić, chłopak znika z powrotem we wnętrzu domu. Niezrażeni, idą się przywitać (co obserwuje większość mieszkańców Mayfield Place), ale gdy Ray naciska dzwonek, zostają zaatakowani przez rój pszczół. Z opresji wybawia ich Mark, obficie polewając wodą.

Poniedziałek wieczór
Ray wychodzi z psem na spacer i spotyka Arta i Ricky’ego. Weingartner przypomina sobie historię brutalnego morderstwa sprzed lat.

Noc z poniedziałku na wtorek
Walter ma palpitacje serca i dzwoni do córki, która zabiera go do szpitala. Nikt z mieszkańców Mayfield Place o tym nie wie.

Wtorek wieczór
Carol i Ray oglądają teleturniej. Art przychodzi po Raya i we trójkę z Markiem przyglądają się domowi Klopeków. Znów dają się słyszeć tajemnicze odgłosy i widać dziwne światła wydobywające się z piwnicy. Chwilę później otwierają się drzwi garażu i Hans podjeżdża autem do śmietnika. Następnie wyjmuje z bagażnika wielkie worki ze śmieciami, wyrzuca je do kosza oraz ze złością ubija całość kijem; później cofa auto i drzwi garażu zamykają się. Art, Ray i Mark postanawiają rzucić okiem na zawartość kubłów. Zamierzają jednak zrobić to następnego dnia rano. Zrywa się burza. Całe zdarzenie obserwują z ganku domu Butlerów Ricky i jego dziewczyna.

Noc z wtorku na środę
Ray przez okno zauważa Klopeków, którzy kopią w ogródku podczas burzy.

Środa rano
Pojawiają się śmieciarze. Art i Mark wskakują do śmieciarki i rozrzucają odpadki na podłogę, próbując znaleźć jakieś obciążające Klopeków rzeczy. Ray kłóci się z Carol o wyjazd nad jezioro, po chwili jednak dołącza do Arta i Marka (nie grzebie z nimi w brudach). Bonnie przyłapuje Queenie na trawniku. Pies jest cały brudny i wygląda na głodnego. W celu wyjaśnienia sytuacji pudelka Bonnie, Ray, Art, Mark i Ricky udają się do domu Waltera. Nikt im nie odpowiada, więc Rumsfield włamuje się przez tylne drzwi. W środku panuje niewielki bałagan, telewizor wciąż jest włączony, a w kuchni Mark znajduje perukę Waltera. Następnie Ray pisze notatkę, iż Queenie jest u Petersonów i wrzuca ją przez otwór na listy wraz z zabraną przez pomyłkę peruką Seznicka. Zdarzenie to obserwuje Reuben Klopek. Ray próbuje z nim porozmawiać, ale Reuben znika za firanką.

Środa po południu
Art i Ray mają spotkanie w piwnicy domu Petersonów. Art napełnia Rayowi głowę pomysłami o satanistach, składaniu ofiar z ludzi itp.

Noc ze środy na czwartek
Rayowi śnią się koszmary i przez to źle śpi.

Czwartek rano
Ray po kiepskiej nocy wygląda jak przemielony w mikserze i Carol zabrania mu dołączyć do Marka i Arta. Rumsfield i Weingartner skradają się na ganek Klopeków i wciskają im pod drzwi kartkę z napisem „Wiem, co zrobiliście”. Art informuje Raya o incydencie, na co ten reaguje złością, twierdząc, że skoro Reuben widział go, jak wsuwał kartkę do otworu na listy w drzwiach Waltera, to teraz Klopekowie obwinią o prowokację jego. Tymczasem Vince wykopuje z ogródka Klopeków dużą kość. Art sądzi, że to ludzka kość udowa pochodząca z ciała Waltera. Chwilę później przez płot dzielący posesje Petersonów i Klopeków przelatuje zgnieciona kartka, napisana wcześniej przez Arta i Marka. Carol decyduje, że pora odwiedzić ekscentrycznych sąsiadów. W efekcie ona, Bonnie, Ray i Mark składają Klopekom wizytę i poznają wszystkich trzech członków rodziny. Art, któremu zabroniono iść w gości, wkrada się do ogródka Klopeków i myszkuje tam na własną rękę do momentu, aż Ray przez nieuwagę wypuszcza Landru. Pies przegania Arta, a wizyta Petersonów i Rumsfieldów dobiega końca.

Czwartek wieczór
Carol i Bonnie nie wierzą w demoniczne historie wymyślane przez Arta. Ray zdaje się popierać kobiety i prosi o chwilę na osobności z Rumsfieldem i Weingartnerem. Gdy panie wychodzą, Peterson ujawnia, iż znalazł perukę Waltera wśród gazet (zaadresowanych do Seznicka) w domu Klopeków. Następnego dnia Werner, Reuben i Hans mają jechać na uniwersytet, aby przedyskutować przeprowadzkę. Ray, który wydaje się w tym momencie przekonany, iż Walter padł ofiarą ekscentrycznych sąsiadów, decyduje się złożyć Klopekom wizytę w piątek rano (i nie wracać bez ciała staruszka). Art i  Mark zamierzają mu pomóc.

Piątek rano
Klopekowie (razem z Landru) nie są jedynymi, którzy wyjeżdżają. Ray wysyła żonę z Davem i dwoma psami na cały dzień do siostry Carol pod pretekstem gry w golfa z Artem. Gdy tylko samochód pani Peterson znika za rogiem, Ray, Mark i Art odcinają zasilanie od systemu alarmowego Klopeków. Peterson i Weingartner wchodzą do ogródka ekscentrycznych sąsiadów, a Rumsfield rozkłada sprzęt do obserwacji i  ustanawia punkt łączności na dachu własnego domu. Gdy po kilku godzinach kopania Ray i Art nie znajdują niczego w  ogródku, postanawiają włamać się do domu Klopeków. Po szybkich oględzinach trafiają do piwnicy, gdzie odkrywają wielki piec, umożliwiający osiągnięcie temperatury 5000 stopni – to właśnie on był źródłem tajemniczych hałasów i świateł. Ponadto, zamiast podłogi piwnicę pokrywa ziemia. Ray zaczyna kopać. Ricky sprasza znajomych, obiecując wiele wrażeń wieczorem.

Piątek wieczór
Klopekowie wracają i spostrzegają, że ktoś jest w ich domu. Niezauważeni przez nikogo, wycofują się. Chwilę później pod dom Waltera podjeżdża samochód, z którego wyłania się Seznick. Okazało się, że był w szpitalu. Tymczasem Peterson nagle trafia na coś twardego w ziemi. Przekonany, że to ciało Waltera, zaczyna kopać jeszcze energiczniej. Mark stara się ostrzec Raya, ale ten zasypuje radio błotem z piwnicy. Art wychodzi na ganek i dostrzega Seznicka w domu, a także Klopeków powracających… z policją. Każe Butlerowi ich opóźnić, a sam wbiega do piwnicy uprzedzić Raya, ale Peterson przebija rurę z gazem (czyli domniemane pudło z ciałem Waltera). Każe Artowi uciekać, a sam stara się wygrzebać z dołu. Weingartner wybiega tuż przed eksplozją. Wszyscy mieszkańcy dzielnicy obserwują palące się ruiny. Bonnie zauważa jakieś poruszenie wśród ognia – z płonącego piekła wychodzi, ledwo trzymając się na nogach, Ray. Zaraz za nim wali się cały ganek.

Carol wraca (zostawiwszy Dave’a pod opieką siostry) i spostrzega rannego Raya, któremu odczytywana jest lista zarzutów. Art wciąż jest przekonany o mrocznej naturze Klopeków, na co Peterson reaguje bardzo emocjonalnie i wygłasza mowę, z której wynika, iż to nie Klopekowie są nienormalni, tylko mieszkańcy przedmieść z ich obsesjami. Później rzuca się na nosze, wchodzi do karetki i prosi, by zawieźć go do szpitala. W środku czeka na niego doktor Werner Klopek. Wyciąga strzykawkę i przyznaje się do wszystkiego, sądzi bowiem, iż Peterson zajrzał do pieca i znalazł ludzkie szczątki. Później twierdzi, iż chce czaszkę Raya, który chwyta go za ręce i rozpoczyna się szamotanina. Siedzący za kierownicą Hans rusza z miejsca, ale na skutek bijatyki wjeżdża w dom Weingartnerów. Tylne drzwi karetki się otwierają i nosze wraz z Rayem i Wernerem (ciągle w trakcie walki) wypadają na jezdnię, przetaczają się kawałek i uderzają w samochód Klopeków. Peterson nakłada na Wernera areszt obywatelski, twierdząc, iż doktor chciał go zabić, a wcześniej zamordował Knappów. Policjant mówi, że nie ma na to żadnych dowodów. W tym samym momencie Ricky zagląda pod koc w bagażniku samochodu Klopeków i odkrywa pełno ludzkich kości. Ray zostaje oczyszczony z zarzutów, a Werner i Reuben aresztowani. Hans próbuje uciec, ale Rumsfield go szybko dogania i unieszkodliwia. Żona Arta wraca i zastaje pobojowisko zamiast domu. Ray stwierdza, że jedzie odpocząć nad jezioro i prosi, aby Ricky miał oko na dzielnicę podczas jego nieobecności.

Ostatnio dodane