publicystyka filmowa

50 prawd objawionych przez sagę OBCY

Autor: Michał Puczyński
opublikowano

22. Kanały wentylacyjne należy budować z rozmachem. Powinny być tak duże, by zmieścił się w nich dwumetrowy kosmita z wielką głową i odstającymi rurami na plecach. Jak wiadomo, powietrze potrzebuje miejsca.

23. Śluzy dzielące kanały wentylacyjne na statku kosmicznym nie domykają się do końca. Jeżeli będziesz zmuszony odciąć się od pomieszczenia, w którym wywalono dziurę w kadłubie, gorącą atmosferę ochłodzi rześka bryza kosmicznej próżni.

24. Komputer jest tym lepszy, im więcej ma mrugających światełek.

25. Aby obejść rozkaz uniemożliwiający ci wgląd w akta tajnej misji, wystarczy wpisać do komputera polecenie „obejdź rozkaz”.

26. Statki transportowe są wyposażone przez producenta w mechanizmy nuklearnej samozagłady. To akurat nic dziwnego. Zastanawialiście się kiedyś, co się stanie, jeżeli pociągniecie za czerwoną rączkę w autobusie? No właśnie.

27. Procedura autodestrukcji jest trudna do uruchomienia – to zrozumiałe. Niezrozumiały jest fakt, że równie trudno ją anulować.

Ta cholerna młodzież wyrzuca prezerwatywy gdzie popadnie.

28. W przyszłości najlepszą technologią dysponują producenci narzędzi. Kwas, który błyskawicznie topi trzy piętra statku kosmicznego, nie rozpuszcza prostej kotwiczki.

29. W czasach, w których człowiek może przemierzać galaktyki, cyfrowe fotografie mają rozdzielczość 50×50 pikseli.

30. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stanąć wyprostowanym w transporterze, którego dach sięga ci do ramienia.

31. Wykrywacz ruchu wykrywa tylko ten ruch, który chce. Chomika w karuzeli wyłapie, ale drzwi otwieranych przez twojego kumpla już nie. Nie mówiąc o siekącym dookoła deszczu i gratach poruszanych podmuchami wiatru.

32. Tuby kriogeniczne po przeniesieniu do kapsuły ratunkowej zmieniają kształt – ponieważ sama kapsuła została zaprojektowana tak, że tuby w pierwotnym kształcie za cholerę nie otworzyłyby się w jej wnętrzu.

33. Robot nie potrafi odpowiedzieć wprost na twoje pytania.

34. Roboty dyszą ze zmęczenia i krzyczą z bólu.

35. Gdy operujesz zmutowanego człowieka, posiadającego kwas zamiast krwi, nie martw się o zniszczenie skalpela. To jedyna kwasoodporna rzecz na statku służącym do rozmnażania kwasokrwistych potworów.

36. Oddech można podrobić.

37. Na pokładzie statku kosmicznego posiadającego sztuczną grawitację i generalnie funkcjonującego jak każdy budynek, uzasadnione jest istnienie drabiny prowadzącej z kuchni dwadzieścia metrów w górę – tuż pod sufit, czyli tam, gdzie znajduje się wąski gzyms i standardowe… drzwi.

38. Wywołanie spięcia w panelu komputerowym powoduje otwarcie drzwi.

Nauki ścisłe

39. „W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku”. Na pewno? Głos komputera słychać całkiem wyraźnie. Jest nawet echo.

40. W kosmosie nic nie widać przez ten cholerny dym.

41. Woda czasem kapie w górę.

A mówiłem, żeby nie robić kadłuba ze styropianu!

42. Kwas, którego kilka kropel w kilka sekund przeżera się przez trzy piętra statku kosmicznego, potrzebuje dobrej chwili, by rozpuścić kawałek pancerza o grubości centymetra.

43. W twojej klatce piersiowej kosmita złożył embrion drogą doustną. W XXII w. budowa ludzkiego przełyku już na to pozwala.

44. Biologia XXII w. umożliwia również istnienie organizmu, który może urosnąć o 10000% w kilka godzin, bez odrobiny pokarmu.

45. Patrząc przez przednią szybę kapsuły ratunkowej, oddalającej się po linii prostej od statku kosmicznego, zobaczysz statek, od którego właśnie się oddalasz.

46. Fale uderzeniowe po eksplozji najlepiej rozchodzą się w kosmicznej próżni.

47. Próżnia nie jest zbyt groźna. Możesz, na przykład, oprzeć się jej sile, wisząc na jednej ręce, będąc obciążonym przez kilkusetkilogramowego potwora.

48. Kosmita rosnący wewnątrz psa może urodzić się większy od samego psa.

To teraz dodajcie jej ze czterdzieści lat i gotowe.

49. Klonując człowieka, klonujesz jednocześnie siedzącego w nim pasożyta. To tak, jakbyś sklonował owcę Dolly razem z dzwonkiem, który miała przytroczony do szyi.

50. Rozwalenie mózgu nie skutkuje natychmiastową śmiercią. Śmiertelny okazuje się widok małży wygrzebanej z własnej czaszki.

PODSUMOWANIE
Nie ma się co oszukiwać – „Obce” to niezbyt mądre filmy. Lepiej nie zastanawiać się zbyt długo nad ich logiką, gdyż groziłoby to zrażeniem się do tej świetnej, ponadczasowej sagi.

Uspokój się, Stasiu. nawet Batmanowi się dostało.

Tekst z archiwum film.org.pl (21.03.2010).

 

Ostatnio dodane