publicystyka filmowa

50 prawd objawionych przez PRISON BREAK

Autor: Michał Fedorowicz
opublikowano

Poniższy tekst powstał pod wpływem poirytowania seansem kilkunastu odcinków bardzo u nas popularnego serialu pt.: Skazany na śmierć (tyt. org. Prison Break). Dla niewtajemniczonych – jest to traktujący o więziennych zbiegach, naładowany nieprawdopodobieństwami i głupotami sensacyjny tasiemiec, jakiego jeszcze w historii telewizji nie było. To, co odróżnia Prison Break od innych seriali, to prawdy objawione i „oczywiste oczywistości”, jakie formułują jego twórcy, a które są częstokroć bardziej zaskakujące, niż twisty w filmach M. Nighta Shyamalana. Na śmierć skazany jest idealnym przykładem telewizyjnego ogłupiacza, nad którym pastwić się można bezustannie, wypunktowując każdą z jego wad. Wad, których jest zresztą bez liku. Można też, jak czynią to co poniektórzy bardziej naiwni widzowie, wierzyć we wszystko, co się na ekranie wyprawia, a wszelakie uproszczenia nazywać „konwencją” albo „czynnikami podnoszącymi poziom dramaturgii”. Jest jeszcze jeden sposób na tymczasowe przyswojenie niedorzeczności widzowi serwowanych, a mowa tu o wyłączeniu szarych komórek. Ale czy jest sens dezaktywować mózg na tak długi czas dla samej tylko nieprzyjemności oglądania?

Najlepszymi odbiorcami tego artykułu będą widzowie z serialem zaznajomieni – nieważne, czy jego zagorzali wielbiciele, czy zacietrzewieni wrogowie. Niemniej jednak, wystarczy nawet szczątkowa wiedza o „fabule” tego potworka, aby zrozumieć jego słabości, które autor stara się wypunktować poniżej w postaci kilkudziesięciu „prawd objawionych”. Niektórzy czytelnicy zauważą zapewne, że podobnych reguł można doszukać się w każdym innym serialu czy filmie – i będą mieli oni rację, gdyż nawet największe dzieło także do pewnego stopnia posługuje się umownymi konwencjami czy uproszczeniami. Jednakowoż rzecz wybitną z łatwością odróżnimy od kołtuństwa – w tym pierwszym schemat po oczach nie bije. W przypadku drugim lepiej je sobie wydłubać, coby nie cierpieć męczarni. Ale jak oglądać cokolwiek, oczu nie mając? No właśnie.

Autor niniejszego „artykułu” postanowił wypisać tu zgrabną pięćdziesiątkę prawd wszelakich z „Prizon Brejka” płynących, z zamysłem późniejszego, narcystycznego ich zaczytywania. Wróć! Prawdy te zostały spisane głównie ku uciesze czytelników pogardzających Michaelem Scofieldem. A także po to, by zirytować jego fanów. Tak samo jak autora tego tekstu poirytowała niewzruszona kamienna twarz głównego bohatera – niewzruszona pomimo komizmu i absurdu sytuacji, w jakich ów bohater się znalazł. I jeżeli autor przeżyje lawinę krytyki i nienawiści po tym, co tu napisał, być może skonstruuje w przyszłości podobny tekst, ale traktujący o innej produkcji. Niekoniecznie tak samo słabej jak ta opisywana poniżej. Różnica będzie polegać na tym, że w przypadku obrazu dobrego ów tekst będzie można potraktować jako żart. W przypadku Skazanego na śmierć żarty się niestety skończyły. Wielbicielom Scofielda i spółki, którzy wszystko tu napisane mogą za bardzo sobie wziąć do serca, wszelako życzę chociaż krztyny poczucia humoru. I odrobiny obiektywizmu.

Niewidzialny Haywire.

01. Jeśli uciekasz przed policją i starasz się nie wychylać, nie potrzebujesz jedzenia. Jedzenie jest dla mięczaków. Tak samo jak spanie i siusianie. I mycie zębów.

02. Ucieczka z więzienia jest ważniejszym newsem niż śmierć prezydenta Stanów Zjednoczonych.

03. Osoba mająca skłonności do zażywania narkotyków może pracować jako lekarz mający dostęp do pigułek mogących działać jak narkotyki.

04. Chory psychicznie zbieg, podróżując na rowerze w hełmie futbolowym na głowie, jest nie do złapania. I może dopłynąć do Holandii na tratwie zbudowanej z patyków.

05. Człowiek nie wydaje z siebie żadnego krzyku, jeśli odrywa sobie wcześniej przyszytą rękę, a za drzwiami stoją policjanci.

06. Twój własny ojciec może opłacić kogoś, żeby cię pobił, a po latach będzie z tego żartować.

07. Pogoda z upalnego lata może zmienić się w mroźną zimę w mgnieniu oka.

Niemożliwie to złożone.

08. W więzieniach instalują telefony na żetony, może z nich korzystać każdy, kiedykolwiek zechce.

09. Ubijaczka do jajek jest tak samo skuteczna w rozbijaniu ścian jak młot pneumatyczny.

10. Możesz być geniuszem, ale musisz zapisać nazwy kilku ulic na swoim ciele, bo choćbyś nie wiem jak się starał, i tak ich nie zapamiętasz.

Steve Jobs pełną gębą.

11. Z kawałka mydła z łatwością zrobisz wierną replikę telefonu komórkowego.

12. Nie masz szans z jednorękim pedofilem starającym się zgwałcić twoją córkę, nawet jeśli jesteś od niego dwa razy większy i masz w ręku spory kawałek żelastwa.

13. Kiedy uciekasz przed policją, nie rośnie ci zarost.

14. Więźniowie i zbiegowie nie przeklinają.

15. Każda szanująca się pani z przedmieścia wpuści do swojego domu kilku kompletnie obcych facetów, upije się przy nich, a potem będzie się starać uprawiać seks przynajmniej z dwójką z nich.

16. Możesz wyglądać i mówić jak Latynos, a i tak nie wzbudzisz podejrzeń policjanta mówiąc mu, że masz na nazwisko Miller.

17. Kiedy próbujesz udowodnić, że woda z cukrem to nitrogliceryna, pod żadnym pozorem nie pozwalaj nikomu jej smakować.

Broń masowej zagłady.

18. Znakomitym sposobem na poderwanie Mormonki jest zaśpiewanie jej żenującej piosenki country.

19. Podróż na motocyklu z Nowego Jorku do Utah zajmuje mniej niż 2 dni.

20. Żółty pistolet na wodę po przemalowaniu na czarno jest nie do odróżnienia od prawdziwego. Każdy doświadczony agent FBI to potwierdzi.

Ja też jestem niewidzialny!

21. Najlepszy sposób na ukrywanie się przed policją to paradowanie po mieście w okularach słonecznych i z na wpół odsłoniętą klatą wyzierającą z niedopiętej koszuli. W Ameryce nikt nie zwraca uwagi na europejskich żigolaków.

22. Policja nigdy nie sprawdza listy najbardziej poszukiwanych przez FBI przestępców.

23. Mający powodzenie u kobiet facet ożeni się z ponętną striptizerką, załatwi jej zieloną kartę, ale nie pójdzie z nią do łóżka.

24. Zwlekanie z odpowiedzią na postawione przez policjanta pytanie, czy widziało się zbiegów, nie wzbudzi jego podejrzeń.

25. CIA ma swoich agentów wszędzie. Nawet w organizacjach zajmujących się ujawnianiem agentów CIA.

26. Samochody napędzane są powietrzem.

27. Próba zapamiętania zawartości małej mapki jest tak samo daremna, jak podchodzenie do testu, do którego uczyłeś się 10 lat temu.

Ostatnio dodane