search
REKLAMA
Zestawienie

10 POLSKICH FILMÓW, o których będzie głośno w 2021 ROKU

Michalina Peruga

6 stycznia 2021

REKLAMA

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, reż. Mateusz Rakowicz

Debiutancki film Mateusza Rakowicza opowiada o Zdzisławie Najmrodzkim, zwanym „królem złodziei” i „mistrzem ucieczki”, czyli najsłynniejszym przestępcy lat 70. i 80., który dzięki swoim wyjątkowym przestępczym zdolnościom wielokrotnie wymykał się wymiarowi sprawiedliwości. Pościgi, ucieczki, romanse i okradanie pewexów – barwne życie Najmrodzkiego to doskonały temat na fabułę i szansa na dobry film gatunkowy. Komedia kryminalna, choć głównie spod znaku Juliusza Machulskiego, nie jest przecież naszej rodzimej kinematografii obca. Co więcej? Obsada filmu jest bardzo obiecująca – w głównej roli zobaczymy Dawida Ogrodnika, a towarzyszyć mu będą Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha czy znana głównie z dubbingu Marta Wągrocka. Premiera filmu planowana była na listopad 2020 roku, jednak z wiadomych względów nie mogła się odbyć.

Śniegu już nigdy nie będzie, reż. Małgorzata Szumowska

Chociaż światowa premiera tego filmu miała miejsce we wrześniu 2020 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i jest on polskim kandydatem do Oscara 2021, nie miał jeszcze swojej oficjalnej premiery w Polsce. Chociażby z tego powodu w nadchodzącym roku będzie się dużo mówić o najnowszym filmie Szumowskiej opowiadającym o pochodzącym ze wschodu Żenii (Alec Utgoff), który zostaje masażystą na strzeżonym podwarszawskim osiedlu. Jego umiejętności sprawiają, że natychmiast zdobywa sobie przychylność mieszkańców, którzy chętnie zwierzają mu się ze swoich problemów.

Zupa nic, reż. Kinga Dębska

Najnowszy film Kingi Dębskiej to prequel jej słynnego filmu Moje córki krowy. Reżyserka snuje opowieść o dzieciństwie Marty i Kasi, ich wspólnych relacjach, związkach z babcią (Ewa Wiśniewska) i obojgiem rodziców, Tadeuszem (Adam Woronowicz) i Elżbietą (Kinga Preis). „Tym filmem chciałabym przypomnieć sobie i widzom, co cieszyło nas, gdy byliśmy dziećmi” – mówi o swoim najnowszym filmie sama Kinga Dębska.

Dziewczyny z Dubaju, reż. Maria Sadowska

Marząc o wielkim świecie i wielkich pieniądzach, młoda, ambitna Emi (Paulina Gałązka) staje się ekskluzywną damą do towarzystwa na Bliskim Wschodzie. Wkrótce zostaje stręczycielką i ściąga do Dubaju inne Polki – aktorki, modelki, piosenkarki – szukające łatwego zarobku. Umieszczam ten film na tej liście z pewnym wahaniem. Chociaż swoim filmem o Michalinie Wisłockiej Maria Sadowska udowodniła już, że potrafi opowiadać porywające historie o kobietach, film oparty jest na negatywnie ocenianej książce Piotra Krysiaka. W dodatku scenarzystą jest Mitja Okorn, producent budzącego skrajne emocje Wszyscy moi przyjaciele nie żyją, a producentami filmu są Doda i jej partner Emil Stępień. Czy Dziewczyny z Dubaju mają szansę stać się czymś więcej niż sensacyjną opowiastką? Zobaczymy. Premierę filmu, początkowo zaplanowaną na styczeń 2021 roku, przesunięto na dalszy, bliżej nieokreślony termin.

Broad Peak, reż. Leszek Dawid

Od kilku lat dużym zainteresowaniem cieszą się książki i filmy o nadludzkich wyczynach himalaistów. Tematem nowego filmu Leszka Dawida, reżysera Ki (2011) czy Jesteś Bogiem (2012), jest historia polskiego himalaisty Macieja Berbeki i jego tragicznej w skutkach zimowej wyprawy na Broad Peak – ośmiotysięcznik, jedną z najwyższych gór na świecie – w 2013 roku. To nie tylko historia o niebezpiecznej pasji, ale także wielkiej miłości pomiędzy słynnym himalaistą a jego żoną. W rolę Macieja Berbeki wcieli się Ireneusz Czop, a Ewy Dyakowskiej-Berbeki – Maja Ostaszewska.

Na grafice głównej wykorzystano zdjęcia promocyjne Marcina Szpaka (W2), Bartosza Mrozowskiego (Bo we mnie jest seks) oraz Karoliny Grabowskiej (Gierek).

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA