ZBLIŻENIA - recenzja filmu / Gdynia 2014 | FILM.ORG.PL

ZBLIŻENIA – Gdynia 2014

Jedyną wartością filmu Magdaleny Piekorz jest krótki czas jego trwania.
Tercet depresyjny
Grzegorz Fortuna
19.09.2014


Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Gdynia, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch lat, nie będzie miała swojego arcydzieła. W konkursie głównym jest za to kilka filmów dobrych lub nawet bardzo dobrych („Obywatel”, „Jeziorak”) i, niestety, kilka produkcji niemal jednoznacznie okropnych. Z tej drugiej grupy pochodzi „Obietnica” Anny Kazejak – film o problemach młodych ludzi, który nie ma absolutnie nic wspólnego z problemami młodych ludzi. W rzeczonej grupie znajdują się też „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz, czyli snujowata ekranizacja podręcznika symboliki dla opornych.

f24e3fe4

Znajdziemy tu na przykład taką scenę: Marta (Joanna Orleańska), trzydziestosiedmioletnia artystka u progu spóźniającej się kariery, lepi gliniane statuy, ale ma wątpliwości, czy jej dzieła są wartościowe. Kiedy spiętrzenie jej problemów osobistych osiąga punkt kulminacyjny, Marta obcina rzeźbom kończyny, głowy i piersi, po czym pokazuje okaleczone posągi swojemu profesorowi i mentorowi (Henryk Talar). Ten jest oczywiście zachwycony, dzięki czemu widz wie już, że prawdziwa sztuka musi rodzić się w ciężkim egzystencjalnym bólu. W innej scenie Marta i jej mąż (Łukasz Simlat) wypoczywają nad polskim morzem. Spacerując po plaży, zauważają kilkaset martwych ryb, które przypływ wyrzucił na brzeg. To z kolei sygnał, że matce Marty (Ewa Wiśniewska) stało się coś złego.

Magdalena Piekorz sypie niestety podobnymi pomysłami jak z rękawa, przez co można odnieść wrażenie, że liczące siedemdziesiąt cztery minuty „Zbliżenia” trwają tak naprawdę pół dnia. Fabuła, napisana przez reżyserkę wspólnie z pisarzem Wojciechem Kuczokiem, opowiada o pozornie skomplikowanym trójkącie emocjonalnym, w skład którego wchodzi Marta, jej mąż i jej matka. Bohaterów Piekorz wycięła z dykty, każdemu dając po jednej cesze: matka jest zaborcza, Marta niedojrzała, mąż poirytowany. Jesteśmy w polskim filmie artystycznym, więc wszyscy są też nieszczęśliwi.

6240e11c

Matka Marty mieszka w bajkowym dworku w środku lasu, pali mentolowe slimy i gasi je nerwowo po dwóch machach. Mąż dobrze zarabia, pisząc listy miłosne dla internetowych podrywaczy. Marta próbuje rozpocząć dorosłe życie, uniezależnić się od matki i zrobić wreszcie karierę. Cała relacja między tymi bohaterami sprowadza się tak naprawdę do prostej reakcji wynikowej – mąż jest poirytowany, bo Marta jest niedojrzała; Marta jest niedojrzała, bo jej matka zawsze była zaborcza i nadopiekuńcza; matka jest zaborcza i nadopiekuńcza prawdopodobnie dlatego, że zostawił ją mąż. Właściwie od początku wiadomo, że przynajmniej jedna trzecia tego depresyjnego tercetu popełni w końcu samobójstwo. Zanim to się jednak stanie, widz musi przebrnąć przez kilkanaście nudnych kłótni między bohaterami i kilka retrospekcji z dzieciństwa Marty, które niczego nie wnoszą do fabuły.

W jednej ze scen profesor-mentor spaceruje z Martą po wystawie sztuki współczesnej i zgryźliwie komentuje rzeźbę zbudowaną z owoców: „jedyną wartością tego dzieła jest świeżość jabłek”. Parafrazując jego słowa: jedyną wartością filmu Magdaleny Piekorz jest krótki czas jego trwania.

Grzegorz Fortuna

Grzegorz Fortuna

Miłośnik polskiej kultury filmowej okresu transformacji, dawnego włoskiego kina gatunkowego, filmu grozy i współczesnej popkultury. Członek kolektywu VHS Hell. Zainteresowany wszystkim tym, co zapomniane lub niedocenione. Bardzo lubi kebab.
Grzegorz Fortuna

Latest posts by Grzegorz Fortuna (see all) • steppenwolf1982

  szkoda, że w tym roku nie ma (albo nie mogę znaleźć) rankingu ocen krytyków. i w ogóle jakoś tak cicho o festiwalu, jakby się go organizatorzy wstydzili

 • Accept

  Szukam nazwiska osoby, która napisała ten tekst. Przecież to wogóle nie o to chodzi w tym filmie. Zapewne jeszcze ma Pan/Pani małe doświadczenie w recenzowaniu tak subtelnych niuansów, wiec mógłbym wybaczyć takie podejście, ale ze 100% pewnością nie ma Pan/Pani doświadczenia z ludźmi i życiem. To widać po tym błahym tekście. Krzywdzi Pani ten film i to, co on ma przekazywać. Życzę jeszcze dużo doświadczenia zarówno życiowego jak i w oglądaniu dobrego kina.

  • ech

   Czytałem sporo recenzji tego filmu i wszystkie były negatywne (mniej lub bardziej). To nie wina widza, krytyka, że twórca zrobił nieudany film, a w tym przypadku film wysoce pretensjonalny.

  • Mefisto

   A ja życzę lepszego okulisty – nazwisko wraz ze zdjęciem jak byk widnieje przy recenzji :)

  • Grzegorz Fortuna

   Moje nazwisko widnieje po prawej stronie tekstu, nie ukrywam się z recenzjami pod żadnym pseudonimem :). Dziękuję za troskę o moje doświadczenia życiowe, aczkolwiek wątpię, żeby zmieniły one w jakikolwiek sposób moją ocenę tego filmu, bo „Zbliżenia” to nie jest wybitne dzieło, do którego trzeba dorosnąć. To raczej bardzo nieudana próba zrobienia Kina Moralnego Niepokoju w dzisiejszych warunkach. Ale jeśli uważa Pan, że film przekazuje treści, których nie rozumiem, proszę napisać o nich napisać, chętnie przeczytam i odpowiem. Pozdrawiam.

  • Joanna

   film kiepściutki i szkoda tylko że dobrzy aktorzy zabrali w czymś takim


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

KANAŁ - II Wojna Światowa wg KMF

Następny tekst

Miasto 44OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE