Z MIŁOŚCI DO... - recenzja filmu | FILM.ORG.PL
NAJLEPSZE FILMY LAT 70.
NAJLEPSZE FILMY LAT 80.
NAJLEPSZE FILMY LAT 90.
NAJLEPSZE FILMY 00-10
50 PRAWD
SZYBKA PIĄTKA

Z miłości do…

Reżyser odwołuje się do współczucia i uczucia smutku u widzów, które wywołuje historia Marion i Arthura.Prosto i bez zaskoczenia
Ewelina Świeca
19.10.2013


SongForMarionNEWReżyser Paul Andrew Williams, do tej pory twórca thrillerów i horrorów, tym razem skupił się na historii obyczajowej: nakręcił dramat o miłości, nadchodzącej śmierci i próbie poradzenia sobie z poczuciem straty po bliskiej osoby. Reżyser zainspirował się historią swoich dziadków. I ten film z horrorem nic wspólnego nie ma.

Marion i Arthur są brytyjską współcześnie żyjącą parą w podeszłym wieku mieszkającą na osiedlu jednorodzinnych domków. Różnią się od siebie, nierzadko sprzeczają, ale łączy ich długoletnia miłość. Mają syna i wnuczkę. Parę poznajemy w chwili, gdy musi zmierzyć się ze śmiertelną chorobą, która dotknęła Marion. Arthur jest z natury zrzędliwy, krytyczny, ale jednocześnie bardzo troskliwy i kochający dla żony. Ona z kolei nie traci optymizmu, nie ma mowy, by się poddała czy nawet marudziła, bo jest chora. Wszystkie siły angażuje w uczestnictwo w próbach amatorskiego chóru dla emerytów oraz w to, by przekonać Arthura, że zajęcia te są dla niej ważne. Mąż Marion jest sceptycznie nastawiony do prób chóru, które według niego męczą ją, a w dodatku Marion może się ośmieszyć swoim amatorskim śpiewem. Mężczyzna nie rozumie zapału żony, sprzecza się z nią o to, ale mimo wszystko zawozi na próby. Zajęcia prowadzi bardzo zaangażowana oraz optymistyczna Elisabeth (młoda nauczycielka muzyki), która wspiera i dopinguje uczestników prób chóru. Arthur nie przepada za nią. Do tego wszystkiego mężczyzna ma dalekie od ideału relacje z synem, ich spotkania są wymuszone, na granicy kłótni. Marion próbuje jednać ojca i syna. Tak zaczyna się film, który w głównej mierze skupi się na postaci Arthura.

songformarion1

Historię przedstawiono w prosty sposób, bez narracyjnych i montażowych komplikacji oraz urozmaiceń. Scenariusz nas nie zaskoczy, raczej przewidzimy kolejne zdarzenia i posunięcia bohaterów, również zakończenie. Film nakręcony stylem przezroczystym, a ciekawych rozwiązań estetycznych nie uświadczymy. Reżyser odwołuje się do współczucia i uczucia smutku u widzów, które wywołuje historia Marion i Arthura. Żeby oswoić tragedię, pojawiają się nieco weselsze i krzepiące ujęcia, sceny bądź dialogi, oraz oczywiście utwory wykonywane przez grupowego bohatera filmu – chór – chociażby taki hit, jak „Let’s Talk About Sex”. Piosenki służą również wyznaniu sobie uczuć przez główne postacie. Wszelkie „upadki” z życia bohaterów nie dobijają ich ostatecznie, wręcz przeciwnie – bohaterowie biorą się w garść, podnoszą z „upadku”, a nawet poprawiają coś w swoim życiu i zażegnują konflikty.

song_for_marion-filmszene_02

Wzruszenia w dużej mierze pojawią się dzięki dobrym rolom dwójki głównych bohaterów, którzy nieraz zdążyli się już wykazać w kinie: Vanessa Redgrave w roli schorowanej Marion oraz Terence Stamp jako naburmuszony i troskliwy Arthur. Całkowicie nieciekawie wystąpił w roli syna głównych bohaterów Christopher Eccleston. Natomiast Gemma Arterton grająca Elisabeth, prowadzącą chór, jest urocza aż do mdłości.

W ogólnym rozrachunku – ważny, przejmujący temat oraz historia, które są z życia wzięte, bliskie codzienności, ale realizacja filmu bez polotu i raczej długo o tym obrazie pamiętać nie będziemy, nawet jeśli w trakcie oglądania  „Z miłości do…” się wzruszyliśmy.
Podobał ci się ten tekst?

 • Qba_23

  A mi tam się film podobał. Prosta, urocza historia, która nie nudzi. Nie każdy dramat musi być zawiły i specjalnie głęboki. Na duży plus Gemma, która gra bardzo naturalnie i przez to dominuje w filmie nie tylko urodą. W sumie jedyny minus to…polski tytuł. „Piosenka dla Marion” była by w sam raz.Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Życie Adeli - rozdział 1&2

Następny tekst

#81 AvengersOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE

 • Darek Kuźma: Doznanie kinowe to coś, czego mi ciągle brakuje... (ŻÓŁTA CEGLANA DROGA #22: WOLNOŚĆ W JAKOŚCI ODZYSKANA)
 • ragman: Widać, że autor się mocno posiłkował wiki i nie zna zbyt... (MARVEL CINEMATIC UNIVERSE. Kogo wciąż brakuje?)
 • Jezus Chrystus: Fajny tekst. Ja jestem fanem i śledzę na bieżąco... (MARVEL CINEMATIC UNIVERSE. Kogo wciąż brakuje?)
 • Żaneta Orzoł: a może chodzi o to, że w niektórych rolach swą manierą aktorską... (Johnny Depp – zmęczenie materiału)
 • Leszy: A czym tak naprawdę różni się ten ranking od... (80 najlepiej wyreżyserowanych filmów wszech czasów wedle DGA)
 • Jan Dąbrowski: Ostatnio byłem z dziewczyną w kinie na Vabanku... (ŻÓŁTA CEGLANA DROGA #22: WOLNOŚĆ W JAKOŚCI ODZYSKANA)
 • frost: nasz Roman na 11… ;) (80 najlepiej wyreżyserowanych filmów wszech czasów wedle DGA)
 • SonnyCrockett: „…popierdalających na koniach…”... (W STRONĘ ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA: Kolt i sznur) • Więcej

  Życie Adeli - rozdział 1&2

  Zwlekałem z napisaniem recenzji. Rzetelna ocena zawsze przychodzi po kilku dniach, po dłuższej refleksji. Chciałem się...