WENUS W FUTRZE - recenzja filmu | FILM.ORG.PL

Wenus w futrze

Roman Polański w równie dobrej formie reżyserskiej jak zawsze; szkoda tylko, że pomysły scenariuszowe już dawno mu się skończyły
Zagraj to jeszcze raz, Roman
Jerzy Babarowski
10.11.2013


z14786687Q,Plakat--Wenus-w-futrze-W karierze każdego wielkiego twórcy prawie zawsze daje się wyróżnić pewne cechy wspólne jego twórczości; stałe elementy, które na przestrzeni lat przewijają się przez jego prace. Problem pojawia się wtedy, gdy dana kariera robi się wyjątkowo długa – analiza kolejnych jej punktów skupia się w pewnym momencie na owych powtarzalnych elementach w równym stopniu, co na samym dziele, a w skrajnych przypadkach nawet i bardziej. Niestety, zdaje się, że Roman Polański właśnie przekroczył tę granicę.

 Dlatego też dosyć trudno mi pisać o jego nowym filmie: Wenus w futrze to właściwie przebieżka po całej karierze polskiego reżysera – po wszystkich jego fascynacjach, zainteresowaniach, tendencjach, ulubionych tematach i stylach opowiadania. Z jednej strony mnie to cieszy, bo jest powód, dla którego Polański jest jednym z moich ulubionych reżyserów. Z drugiej boli i chyba niestety bardziej boli niż cieszy, bo nie ma nic gorszego niż wielki twórca, który przez czynniki właściwie niezależne od niego nie potrafi się rozwinąć ponad pewien poziom.

Każdy, kto zna filmografię polskiego reżysera z łatwością dostrzeże w Wenus w futrze elementy, które od zawsze jej towarzyszyły: mamy więc po raz kolejny rozgrywającą się na zamkniętej przestrzeni z towarzyszeniem kilku jedynie aktorów (Nóż w wodzie, Wstręt, Dziecko Rosemary, Lokator, Śmierć i dziewczyna, Rzeź) adaptację sztuki teatralnej (Makbet, Śmierć i dziewczyna, Rzeź), mamy naznaczony intensywną seksualnością motyw zdobywania kontroli nad drugą osobą, dominacji i uległości (etiuda Gruby i chudy, Nóż w wodzie, Matnia, Gorzkie gody, Śmierć i dziewczyna), przyjmowania ról i zmiany płci (Matnia, Lokator), a jeden kadr z nożem jest niemalże dosłowną kalką z podobnego ujęcia z ostatniej sceny Dziecka Rosemary. A jaka tym razem historia stała się dla Polańskiego okazją do poruszenia tematów fascynujących go od początku reżyserskiej kariery?

411715_1.1

Ano skromna i wyciszona, nawet jak na jego standardy. Wenus w futrze jest adaptacją sztuki teatralnej amerykańskiego dramaturga Davida Ivesa o tym samym tytule, która z kolei została zainspirowana powieścią Leopolda von Sacher-Masocha z 1870 roku. Powieści nie czytałem, jednak powszechnie wiadomo, że od nazwiska tego austriackiego pisarza wziął się termin „masochizm”, a Wenus… jest jego najbardziej znanym dziełem. Tak – to wypełniona seksualnymi (wtedy jeszcze) patologiami historia z bohaterem, z którym, jak się wydaje, utożsamić się może niejeden teatralny czy filmowy reżyser.

Utożsamia się z nim również bohater sztuki Davida Ivesa, która z literackim pierwowzorem nie ma jako takiego fabularnego związku: oto bowiem znajdujemy się w teatrze, w którym reżyser tejże scenicznej adaptacji przesłuchuje kolejne kandydatki do roli ucieleśniającej Wenus Wandy. Wszystkie okazują się pozbawionymi talentu idiotkami, aż wreszcie przychodzi ta jedna, która idealnie ucieleśnia mityczną Wenus i z satysfakcją usidla reżysera przejmując nad nim całkowitą kontrolę – zarówno fizycznie jak i psychicznie. Nagle okazuje się, że osobowości obojga jak ulał pasują do fikcyjnego dramatis personae – podobnie jak bohater sztuki reżyser pragnie być zdominowany, a Wanda-Wenus jest pałającą żądzą zemsty, ociekającą perwersją damą. Sztuka staje się czymś więcej niż sztuką, oboje bowiem zaczynają w nią wierzyć, a odgrywane przez nich sceny zyskują całkowicie nowy wymiar.

411714_1.1

Tę właśnie historię Polański zdecydował się przenieść na ekran. W rolę reżysera wcielił się Mathieu Amalric, a przesłuchiwanej aktorki – żona Polańskiego w prawdziwym życiu Emmanuelle Seigner, którą mogliśmy już zobaczyć w paru filmach Polaka. Patrząc na fabułę nietrudno tu dostrzec elementy, które go do tej historii przyciągnęły: motyw nasączonej wulgarną erotyką dominacji i masochistycznej uległości pojawiał się już w jego twórczości wielokrotnie, najbardziej w „Gorzkich godach”, w których zresztą również zagrała Seigner – i to równie wyuzdaną rolę.

O ile jednak poruszane w Wenus… motywy zdradzają pewne zmęczenie materiału, o tyle sama realizacja pozostaje niezmiennie wybitna. Niesamowite jest wyczucie przestrzeni i dynamiki obecne w ostatnich filmach Polańskiego; świeżość zastosowanych chwytów reżyserskich, błyskotliwe pomysły inscenizacyjne i niezrównana intuicja do aktorów (choć, umówmy się, w tym wypadku miał ułatwione zadanie). Doprawdy, w ani jednym elemencie jego ostatnich dokonań nie widać, że Polak skończył niedawno osiemdziesiąt lat – Wenus… mogłaby równie dobrze wyjść spod ręki świeżo upieczonego absolwenta szkoły filmowej, tak jest świeża i dynamiczna. A przecież nie jest to historia do zrealizowania łatwa – z uwagi na zamkniętą przestrzeń wymaga ciągłych zmian ustawień kamery, odpowiedniego pokierowania obsadą tak, aby dialogi dźwięczały, a obecny w historii subtelny humor odpowiednio wybrzmiał. To wszystko jest tutaj obecne i, jak zwykle u Polańskiego, nie zawodzi.

445809_1.1

To, co zawodzi to zakończenie: niepotrzebnie symboliczne, a jednocześnie rażąco dosłowne (tak, dziwne połączenie, ale gdy zobaczycie film zrozumiecie o co mi chodzi) i niedopowiadające tych rzeczy, które – wydawać by się mogło – dopowiedzieć powinno. Pozostawiające parę spraw niepotrzebnie niejasnych, bohaterów w impasie, a widzów z uczuciem zwyczajnego niedosytu. Przez prawie cały (niedługi) czas trwania Wenus w futrze jedzie na pełnym biegu, nie daje odetchnąć i zwiększa obroty… po to by w ostatnich minutach pozostawić całość w niezręcznym zawieszeniu – do tego z tą wspomnianą uwierającą dosłownością. To, że sztuka prawdopodobnie kończy się tak samo, nie jest tu żadnym usprawiedliwiem: obowiązkiem adaptatora jest przecież wygładzić te elementy, które jego zdaniem tego wymagają. Pozostawione w tej formie zakończenie filmu jest zwyczajnie mało satysfakcjonujące – i do tego stanowi niemal dokładną kopię ostatniej sceny Matni.

 Niestety pewnego rodzaju wtórność zawsze była wadą filmografii Polańskiego – to powód, przez który nigdy nie potrafiłem docenić takiego przykładowego, fantastycznie zresztą wyreżyserowanego, Lokatora – stanowiącego dosłowną wręcz transpozycję wszystkich motywów i wątków żywcem wyjętych ze Wstrętu. Dlatego też oglądanie ostatnich dokonań Romana Polańskiego jest dla mnie osobiście bolesne – mimo, że doceniam nie zdradzającą ani trochę wieku reżysera formę tych filmów.

445806.1

Nie bez kozery mówi się o nim, że to najbardziej amerykański z polskich reżyserów, niewielu jednak zastanawia się nad implikacją tego stwierdzenia. Nie tylko ze względu na fascynacje i styl Polakowi najbliżej do Hollywood, ale również pod względem osobowości – Polański nigdy nie był autorem z prawdziwego zdarzenia, a od pewnego momentu swój talent objawiał najpełniej jako reżyser do wynajęcia. Zawsze potrzebował materiału, na którym mógłby pracować i wtłoczyć w niego swoje obsesje, ale nigdy sam fabuł nie wymyślał. Te oryginalne, które współtworzył wiele lat temu z Gerardem Brachem, już dawno spełniły swoje zadanie.

Hollywood dawało mu to, czego Europa nigdy nie była w stanie – nie tylko produkcyjną infrastrukturę, ale przede wszystkim historie, które bezbłędną realizacją potrafił zamienić w najwybitniejszych przedstawicieli swoich gatunków. I to właśnie te gatunkowe ramy nie pozwalały mu w pełni zanurzyć się w jego fascynacjach, temperowały jego seksualno-perwersyjne obsesje artystyczne. Zabawne, bo przecież tak wielu amerykańskich reżyserów marzyłoby o pracy w Europie dzięki swobodzie, jaką daje. Ale na tym etapie kariery swoboda jest chyba ostatnią rzeczą jakiej Romanowi Polańskiemu trzeba.

1382696269

Za każdym razem gdy wypuszczało się go z zaciśniętych kleszczy komercji Hollywood, powracał on do motywów do cna już przez siebie wyeksploatowanych. Na każde Dziecko Rosemary przypadało jedno Co?, na każde Chinatown – jeden Lokator. Nie oznacza to, że były to złe filmy, podobnie jak i Wenus w futrze nie jest złym filmem – szkoda tylko, że martwym pod względem ideowym, szkoda, że tak wyraźnie pokazującym czego i jak niewiele Polańskiemu byłoby trzeba by w wieku osiemdziesięciu lat nadal rozdawał karty światowego kina.

Ale na jego powrót do Hollywood jest już za późno – na skutek absurdalnej sprawy karnej Amerykanie od wielu lat z góry odrzucają każdy film Polańskiego, a ostatnie, co może zrobić ociekająca seksualną perwersją Wenus… to odmienić ten stan rzeczy. Po raz kolejny będzie się próbowało (zresztą już się to robi) poprowadzić tak znienawidzone przez Polaka analogie między filmem, a jego osobą (zwłaszcza, że grający reżysera Amalric jest do niego podobny fizycznie, co on zresztą sam przyznaje). Dobrze przynajmniej, że jego następny projekt – osadzona w XIX wieku historia niesłusznie skazanego za szpiegostwo żydowskiego kapitana francuskiej armii, Alfreda Dreyfusa – odświeży nieco filmową formę Polańskiego; mam też nadzieję, że zdobędzie fundusze, które pozwolą na jego realizację w więcej niż dwóch zamkniętych pomieszczeniach. Oby.

Tego sobie, jemu i Wam życzę.

Rodia

Nieznoszący wszystkiego, w równym stopniu nienawidzący bezmózgiej amerykańskiej papki jak i pretensjonalnych artystycznych smrodów, nie trawiący remake'ów, adaptacji i wszelkiego rodzaju przeróbek czegoś, co już było, cierpiący na widok kondycji współczesnego kina, rzygający na widok chciwości amerykańskich producentów, święcie wierzący w ambitne kino środka, odrodzenie Hollywood i w spektakularność nie wykluczającą głębi przekazu fan science-fiction, czarnego kryminału, Dostojewskiego, smutku i mroku w każdej postaci i wieczny narzekacz. Również nierób, wałkoń i śpioch.


 • Kazik

  Bardzo fajnie napisana recenzja.

 • theVenator

  Świetna recenzja. Filmu nie widziałem, ale rola Seigner przypomina mi jej występ w teledysku Death in Vegas „Hands around my throat”. Ale to chyba kwestia jej fizyczności, poniekąd kuszącej mimo wieku :)

 • kelley

  zakonczenie jest tak bardzo w stylu polanskiego, ze jezeli tak konczy sie sztuka, to wcale mnie nie dziwi, ze roman nie mogl sie oprzec. przeciez to zywcem przeniesiony surrealizm ssakow, grubego i chudego, a najbardziej matni i, paradoksalnie, makbeta. symbolicznie i troche groteskowo. nie mam pretensji do niego o to, ze konsekwentnie realizuje swoj styl. no i nie moge sie zgodzic, ze nie jest rezyserem – autorem. i bog mi swiadkiem, zazwyczaj nie uwazam tego okreslenia za komplement. zgoda, ze roman robil materialy innych i byl rowniez do wynajecia, ale wlasnie w tych rzeczach, w ktorych sie wynajal, a nie zdolal odcisnac siebie, byl najslabszy (ze wspomne piratow i olivera twista, chocby). jego najwybitniejsze dokonania, czyli dziecko rosemary, chinatown, wstret to jednak rzeczy nieodrodnie „polanskie” w stylu i formie.

  • Jerzy Babarowski

   Hm. Nie :) Po pierwsze, zarówno „Piraci” jak i „Oliver Twist” to były „autorskie” projekty Polańskiego – o ile do żadnego nie napisał sam scenariusza tak pomysły na zrealizowanie obu były jego, sam nawet zaczął pisać skrypt do tego pierwszego filmu. Trudno więc utrzymywać, że został do tych projektów „wynajęty”. Po drugie, głowy za to nie dam, ale jestem prawie pewien, że w ogóle jedyne dwa filmy, w których Polański pełnił rolę rzemiechy do wynajęcia w całej jego filmografii to „Dziecko Rosemary” i „Chinatown”. Oba były oparte na całkowicie obcych pomysłach – jeden na powieści, drugi na scenariuszu Towne’a – i przy obu Roman pełnił jedynie funkcję „wykonawczą” (choć napisał genialną adaptację tego pierwszego).
   Po trzecie, troszkę się chyba nie zrozumieliśmy co rozumiemy przez bycie „autorem” filmu. Ja przez to rozumiem bycie jego twórcą na wszystkich poziomach – tzn. pomysłu, scenariusza i reżyserii. Polański nigdy nie wymyślał fabuł z własnej głowy – zawsze ich „szukał” gdzie indziej, poza sobą. Mówił nawet w wywiadach, że w tym wieku warsztat filmowy już nie jest dla niego problemem, że problemem jest jedynie znalezienie odpowiedniego tematu. Natomiast nie ulega wątpliwości fakt, że w każdy swój film wkłada wiele ze swojej stylistyki i osobowości, tu się zgodzę – tylko dla mnie to nie jest „autorstwo”, ot co :)
   I właśnie broniłbym tezy, że to czego teraz potrzebuje to właśnie taka czysta robota za kasę, bez żadnych większych ambicji. Z takim zamiarem przysiadł do „Chinatown” (dlatego do dziś się dziwi, że ten film jest uważany za jego największe osiągnięcie) i wszyscy wiemy jak to się skończyło :) Akurat zresztą o tym filmie bym nie powiedział, że jest jakoś mega „polański” w formie…
   I tak, zgodzę się, że zakończenie „Wenus…” jest bardzo w jego stylu, oczywiście. Tylko mi się ono nie podoba. Co z tego, że swój styl realizuje skoro nie działa to z resztą filmu, ha?

   • Mefisto

    Nie masz racji co do Chinatown i Rosemary – owszem, oba nie były ani jego pomysłami, ani też jego skryptami, ale w przypadku Dziecka to on chciał je zrobić, a nie producenci. Z kolei Chinatown było robione na zasadzie znajomości. Zresztą w obu przypadkach trudno mi mówić o typowej „wynajętej” fusze.

    • Jerzy Babarowski

     No ale Polańskiemu Robert Evans przysłał świeżutką wtedy powieść Levina, bo chciał, żeby to on zrobił ten film. Tak, książka mu się bardzo spodobała, ale pierwotna inicjatywa nie wyszła od niego. Podobnie z „Chinatown” – tak, Romek szukał projektu do zrobienia z Nicholsonem, ale dopiero scenariusz Towne’a i pomysł Evansa, żeby tak amerykańską historię zrobił Europejczyk przesądziły o udziale Polańskiego w tym projekcie.
     Przecież oczywistym jest, że nawet wynajęci reżyserzy muszą widzieć coś interesującego w projektach, do których się ich bierze. Może i te dwa filmy nie są najlepszymi przykładami na taki sposób pracy, ale są najbliższe „wynajętej” robocie, jakie można znaleźć w filmografii Polańskiego.

 • kelley

  zarowno na chinatown, jak i dziecku rosemary, nawet jezeli zostal do nich tylko wynajety, odcisnal swoje niepodrabialne pietno. czego w zasadzie nie widac w piratach, a tylko troche w oliverze twiscie. takie rzemioslo, o ktorym piszesz juz w hollywood nie istnieje. dzis zrobienie filmu za duza kase oznacza pelna kontrole producentow, a jedynie najwieksi maja na ostateczny ksztalt realny wplyw. nawet jezeli romek dostalby taka fuche, to jak myslisz, co zrobiliby producenci majac wykonawce w postaci tak kontrowersyjnego rezysera? dziecko i china to dzieci taka samo polanskiego, jak i roberta evansa, nieodrodnych synow tamtego hollywood, ale rowniez wowczas przyjaciol i wspolbalangowiczow. evans o polanskim wyrazal sie per „mistrz”. romek mial bez porownania wiecej swobody niz przy relatywnie wysokobudzetowych piratach, nie porownujac tego nawet do warunkow, ktore mialby teraz. niemniej, wierz mi, jestem pierwszy, ktory by chcial, zeby na koniec swojej kariery romek wrocil do hollywood. chcialbym zobaczyc, co potrafilby zrobic dostajac w rece takie miecho jak przed laty w la (i nie chodzi o samanthe ;)

 • Marta

  Świetna recenzja. Fantastycznie się czyta. A autor przejawia zdrowy rozsądek. Gratuluję! :)
  Dołączam jeszcze przeczytaną przed chwilą i być może ciut jednostronną, ale mimo wszystko wartą przeczytania: http://przysmakkanibala.blogspot.com/2013/11/roman-polanski-pozadany.html


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Kapitan Phillips

Następny tekst

Doznania wizualne :)OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE