TED 2. Oczopląs atrakcji | FILM.ORG.PL

TED 2. Oczopląs atrakcji

Sequel, jak to sequel, nie rzuca na kolana, ale jeśli komuś podobała się jedynka, to na dwójce się nie zawiedzie.
Oczopląs atrakcji
Tekst gościnny
13.07.2015


Autorem recenzji jest Adrian Bobrowski.

Seth MacFarlane to bardzo utalentowany człowiek, który słynie z niewybrednego i często wulgarnego humoru. Za sprawą „Teda” w 2012 postać ta, będąca do tej pory w ukryciu dzięki animowanemu „Family Guy”, pojawiła się w świadomości wielu widzów, a jego komedia została dobrze oceniona przez krytyków i zarobiła kupę kasy. Kwestia sequela była kwestią czasu.

„Ted 2” już nie ma pieprznięcia jedynki i choć często żarty są powielane, co czyni je nieśmiesznymi, to podczas seansu uważny i obeznany w popkulturze widz znajdzie parę perełek, które powinny zostać w pamięci na dłużej niż powrót do domu z kina. Sequel, jak to sequel, nie rzuca na kolana, ale jeśli komuś podobała się jedynka, to na dwójce się nie zawiedzie. To jednocześnie największa zaleta, jak i wada.

1422554163_ted-2-zoom

Raz, dwa, trzy. Tyle sekund MacFarlane głowił się nad scenariuszem dla swojego kolejnego filmu.

Dziwi mnie, że tak ogarnięty i kreatywny człowiek (biorąc pod uwagę jego dorobek) nie potrafił wymyślić niczego bardziej oryginalnego. Rozumiem, że to komedia o przeklinającej i jadącej po bandzie przytulance, ale branie się za te same żarty jest lekko żenujące. Jednak największym grzechem jest to, że są niemiłosiernie przeciągane. Ted 2 można porównać do Kac Vegas, gdzie znakomita formuła i pewnego rodzaju zaskoczenie kończą się na części pierwszej.

Nie mam zamiaru się aż tak pastwić, tym bardziej, że całość w jakiś sposób (czarodziejski) się broni, w dużej mierze dzięki Amandzie Seyfried, która gra prawniczkę amatorkę marychy i dzięki temu idealnie pasuje do pary Ted – John. Świetnie się uzupełniają i tworzą zgrane trio. Aktorka bardzo dobrze zastąpiła Milę Kunis i jak widać znalazła z twórcą Family Guya wspólny język realizując dwa filmy w odstępie niecałych dwóch lat. Mark Wahlberg za to sprawia wrażenie zmęczonego rolą, ale to ciągle stary dobry John stanowiący tło do znacznie ciekawszego Teda.

Ted-2-Movie-2015

Pomijając już humor, w którym głównym składnikiem są płyny ustrojowe, film ma naprawdę dobre momenty (kapitalna scena trollowania stand-upu). W pewnym momencie, a w szczególności finale, jest tak dużo różnych nawiązań i wyśmiewania superherosów z innych produkcji, że widz dostaje oczopląsu. Dużo się dzieje, natomiast miałem wrażenie, że reżyser stara się zmieścić aż nadto odwołań do popkultury, czy satyry na Stany, co się połowicznie udało. Z jednej strony wielki przesyt tym, co widać na pierwszym i drugim planie,a z drugiej strony, temat równości społecznej i praw obywatelskich, które są wielokrotnie wspominane i stanowią część głównego wątku, są niewykorzystane. Czyli… niedosyt. Fabuła zgubiła się w festiwalu gagów. Szkoda, bo pole do komicznych i bardzo odważnych manewrów było w tym przypadku olbrzymie. Szanuję u MacFarlane’a brak tabu i poprawności politycznej w jego produkcjach, bo ta wdziera się drzwiami i oknami dosłownie wszędzie, ale to nie znaczy, że musi sięgać po najprostsze środki, bez pewnego typu ryzyka, w myśl zasady zrobić by z(a)robić.

Jest w tym wszystkim jednak coś, co głównie wyznacza, czy komedia jest dobra, czy zła. Tym czymś jest zabawa i śmiech, a tego odmówić Tedowi nie można. Na seansie towarzyszyło mi kilkadziesiąt osób, które co chwilę wybuchały śmiechem. Być może spowodowała to atmosfera kina, być może papugowanie w myśl zasady: jeden się śmieje i dziesięciu za nim, ale film spełnił swoją rolę. Osobiście bawiłem się nieźle i choć wiele filmowi można zarzucić, ale co z tego, skoro spełnia swoją rolę i po seansie jest się szczęśliwym jak Ted po spaleniu jointa.

Tekst gościnny

Tekst gościnny

Jeśli potrafisz pisać recenzje lub artykuły filmowe (które zazwyczaj lądują w Twojej szufladzie), a chciałbyś zaprezentować się przed tysiącami czytelników, możesz gościnnie publikować na naszej stronie! Przy większej i regularnej liczbie tekstów, takie osoby takie dopisujemy do stałej współpracy.
Napisz do nas: wspolpraca@film.org.pl
Tekst gościnny


  • sadqwq

    TED 2 HD LEktor PL Tylko u nas! Miłego oglądnia mega film!!!!!!

    http://allplayer.pl/ogladaj/ted-2-lektor-pl-hd-2

  • B

    W tym filmie nie ma żadnej sceny „trollowania stand-upu”, także gratuluję ignorancji. Impro (które w filmie jest nazwane po imieniu) nie ma ze stand-upem nic wspólnego. Do your homework.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Przebudzenie Mocy - kapitalny materiał z planu

Następny tekst

Gdzie się podziały tamte… kreskówki?OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE