„Penny Dreadful” – recenzja siódmego odcinka | FILM.ORG.PL

„Penny Dreadful” – recenzja siódmego odcinka
Rafał Donica
01.07.2014


No i jesteśmy na ostatniej prostej. Jeszcze tylko jeden odcinek dzieli nas od zakończenia pierwszego sezonu serialu Johna Logana. Tymczasem siódma odsłona „Penny Dreadful” na stronie IMDb otrzymała od widzów piorunująco wysoką ocenę 9,4/10, czyli jak dotychczas najwyższą. I choć odcinek faktycznie był kapitalny, pozwolę się z tą oceną nie do końca zgodzić…

penny dreadful 2

„Possession” w 100% skupia się na opętaniu Vanessy Ives, co sygnalizowała już finałowa scena poprzedniego epizodu (Eva Green unosząca się w powietrzu). Napięcie jest, zaskoczenie jest, groza jest. Meble, książki oraz inne graty unoszą się w powietrzu i efektownie rozbijają o ściany. Charakteryzacja wyczerpanej i poranionej Green robi słuszne wrażenie, podobnie jak jej ekspresyjna i zaangażowana gra aktorska. Brudny i nadzwyczaj, szczególnie na standardy telewizyjne, pełen wulgarności język, jakim posługuje się opętana przez Szatana Ives, nie przestaje szokować. Wszystko stoi także na wysokim poziomie merytorycznym i emocjonalnym. Ale…

penny dreadful 3

Ale to wszystko, jakkolwiek efektowne, ciągnie się już ciut przydługo, a serial zbyt wiele miejsca poświęca postaci granej przez Evę Green. W odcinku siódmym postać monstrum Frankensteina pojawia się już tak bardzo epizodycznie, jakby twórcy chcieli nam jedynie przypomnieć o jego istnieniu i roszczeniach względem stwórcy. Ok, żeby być sprawiedliwym, jeszcze nauka strzelania doktora Frankensteina przez Ethana Chandlera, popycha nieco do przodu wątek Frankenstein / potwór.

Penny Dreadful 4

Zaczynam się zastanawiać, czy w finałowym epizodzie numer 8, John Logan będzie chciał pozamykać wszystkie mikro-opowieści poświęcone poszczególnym bohaterom (czy córka Sir Malcolma się odnajdzie, czy Frankenstein stworzy kobietę-potwora, czy Ethan Chandler jest kimś więcej niż człowiekiem? itd.) czy też wszystkie wątki zostanę przeciągnięte na, zapowiedziany na 2015 rok, sezon nr 2.

penny dreadful 1

Jeśli to pierwsze, jestem pełen obaw, czy jeden odcinek wystarczy na sensowne i płynnie wynikające z fabuły zwieńczenie wszystkich epizodów i poświęcenie należytej porcji uwagi każdej z postaci dramatu. Jeżeli John Logan wybierze drugie rozwiązanie i szukanie córki Malcolma nie zakończy się w ostatnim odcinku, serial podąży zapewne drogą m.in. „Twin Peaks”, gdzie postawione w pilocie pytanie / motor napędowy fabuły: „Kto zabił Laurę Palmer?” pozostało bez odpowiedzi do końca serialu.

Penny Dreadful 5

Tradycyjnie już pochwalę jednego aktora, który w danym odcinku zdawał się grać pierwsze skrzypce. Tym razem prawdziwe aktorstwo pokazał wreszcie Josh Hartnett, ujawniający kolejne ze swoich tajemniczych oblicz. Wespół z Evą Green stworzył iście koncertowy duet, a finałowe „ratowanie” Vanessy Ives przyprawiło mnie o prawdziwe ciarki.

penny dreadful 6

Nawiedzenie Vanessy – SPOJLER – skończyło się (choć czy na pewno? :) wraz z finałem „Possession” – KONIEC SPOJLERA. Mam więc nadzieję, że teraz akcja skupi się bardziej na, nieco zaniedbanym, wątku Frankenstein / monstrum, oraz że wreszcie dowiemy się w co i czy w ogóle zmienia się nocami Ethan Chandler. A czy wydarzy się to w finałowym epizodzie, czy też będziemy musieli poczekać do nowego sezonu, dowiemy się już wkrótce.

Ocena 9/10

 Odwiedź Blog autora:
CinemaFrankenstein.blogspot.com

 

Rafał Donica

Rafał Donica

Rocznik 77, od chwili obejrzenia „Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia „Akirę”, „Drive” i niedocenioną „Nienawistną ósemkę”). Miłośnik Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Od seansu „Frankensteina” Jamesa Whale'a – niepoprawny wielbiciel postaci monstrum. Założyciel i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Wieloletni współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE.
Prowadzi blog tematyczny poświęcony klasycznym monster-movies: cinemafrankenstein.blogspot.com
Rafał Donica


 • bob

  Będą recenzje każdego odcinka z innych seriali? Może simpsonów? Byłoby postów na lata ;)

  • Rafał Donica

   Będą, Po ósmym odcinku „Penny Dreadful” biorę się za „Modę na sukces” :)

   • Andriej

    Zostaje spytać ile odcinków na raz będziesz recenzował? LoL

    • Rafał Donica

     Myślałem o pakietach, po 500 odcinków ;)

     • Andriej

      Hehe, rozsądne tempo, przez 500 epizodów dzieje się akurat tyle, ile zmieściłoby się w recenzji jednego odcinka PD ;)

 • michax

  Pamięć już nie ta jestem pewien że na pytanie kto zabił Laure Palmer odpowiedziano w pierwszej połowie 2 serii.

  • Rafał Donica

   U mnie też pamięć nie ta chyba, bo pamiętam, że wyjaśniło się to chyba dopiero w filmie kinowym? PS. Chyba, że tak nieudolnie oglądałem serial ;P

   • Fidel

    W 16 epizodzie 2 sezonu Leland w trakcie przesłuchania (po zabójstwie Madeleine) przyznaje się do zabójstwa Laury. O ile się nie mylę, Cooper dowiaduje się o tym wcześniej od samej Laury, w którejś z wizji (choć nie jest to jasne – jak wszystko z czerwonego pokoju).

  • Xsaw

   Dokładnie, jakoś w mniej więcej w połowie 2 sezonu widzowie dowiedzieli się kto ją zabił.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Doktor FAUSTUS | nie tylko o tym, co na wschodzie...

Następny tekst

DUCH W MASZYNIE. O robotach w kinieOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE