NIEZGODNA - Niedorobiona - recenzja filmu | FILM.ORG.PL

Niezgodna

Nastolatka w staniku wypchanym kliszami
Niedorobiona
Jakub Koisz
11.04.2014


7601045.3W przyszłości zbawienie czeka nas z rąk kobiety, zapewne młodej, jeszcze dziewicy. Takie profecje bombardują nas po analizie nowego trendu w popkulturze. Seria „Zmierzch” szybko pokazała nam, że w Belli siedzi pierwiastek wybrańca, „Intruz” przedstawia dziewczynę, która widzi i czuje więcej, a „Igrzyska śmierci” głośno mówią, że nie ma lepszego surwiwalowca niż twarda nastka z łukiem. „Niezgodna” dołącza do tego klubu pomponiar, w którym aby zbawiać świat, należy mieć małą miseczkę stanika i amazoństwo we krwi. Tris Prior siada jednak gdzieś w drugim rzędzie mitingu i ma jeszcze mleko pod nosem.

Przyszłość to w ogóle jest taki zły koncept, że ach, ja nie chcę, mamo! Niech nie nadchodzi, mówią nam twórcy „Niezgodnej”, bo to antyutopia szyta grubą nicią. Wszystkie Orwelle i Huxleye się chowają w porównaniu ze światem, w którym ludzie muszą przechodzić testy klasyfikacyjne, oparte na badaniu poziomu odwagi, inteligencji, bezinteresowności, uczciwości i życzliwości. Jak w grze RPG. Główna bohaterka jest jednak ową „niezgodą”, gdyż niektóre cechy się w niej kłócą, a niektóre są, mimo że miało ich nie być. Widzi, czuje, myśli więcej niż inni, a samo jej istnienie podważa sens tej totalitarnej eugeniki prosto z podręcznika „Jak bardzo dzielenie ludzi na klasy jest złe”. Obok oczywiście przystojny protagonista z piękną fryzurą oraz kilka nie mogących się dobić do głównej ligi aktorskiej wyrobników, mających grać poprawnie albo w sam raz. Nie więcej.

475950_1.1

Gdyby płacono mi złoty pięćdziesiąt za każdy tekst kultury do złudzenia przypominający założenia fabularne „Niezgodnej”, nie musiałbym dzisiaj jeść dwóch hamburgerów. Kupiłbym ich siedem. Bardzo hamburgerowy się wydaje pomysł na ten obraz, sprzedawano nam to bowiem na wiele sposobów, lepszych i gorszych. Ten hamburger śmierdzi, zdaje się o tym wiedzieć sam reżyser, Neil Burger (tak, wykazuję się tutaj brakiem ogłady i wyśmiewam nazwisko), który pcha ten kranik na kółkach w jedyną możliwą w Hollywood stronę – komercyjnego sukcesu, który zapoczątkuje serię. Pięć filmów, kolejne fabuły już zamówione u pisarki (22 latka, imponujący debiut), która zniosła to złote jajo, ten samograj, który ma przecież wszystko, co sprawia, że chce się wydawać kasę znowu na to, co widzieliśmy wielokrotnie. Szkoda więc Burgera, bowiem jego początki były nawet sympatyczne. Dał nam „Iluzjonistę”, którego ambicje przegrały z Nolanowskim „Prestiżem”, dał nam też „Limitless”, w którym Bradley Cooper brał tablety na inteligencję i żłopał krew z podłogi. O ile były to filmy znośne, nie wychodzące jednak poza poziom wyrobnictwa i niezłego produktu, tutaj już wyciskać nie ma z czego. Nie czytałem książkowego oryginału, może rzeczywiście ta historia ma drugie dno, a mniej więcej po stu stronach okazuje się, że to zakamuflowana krytyka WSZYSTKIEGO, ale bardziej mnie przerażała antyutopia z filmu „Lego” niż ten teledyskowy manifest młodości, piękna i odżywek do włosów.

Shailene Woodley, grająca główną bohaterkę, dwoi się i troi, a z każdej jej kwestii bije zakodowany przekaz: „patrzcie, gram w antyutopii, to będzie trylogia, patrz na mnie, Jennifer Lawrence, już idę!”. Rozkoszna dziewczyna o ładnej twarzy, mogłaby zagrać kogoś mniej przerysowanego, jakąś przyjemną nastolatkę, przeżywającą rozwód rodziców albo pierwszą ciążę. Niewiele w sumie można powiedzieć o jej roli, ponieważ scenariusz nie dał jej żadnego momentu, w którym mogłaby pokazać, że jest kimś więcej niż gwiazdką kina, która za kilka lat albo przytyje i zacznie grać w dramatach, albo zniknie. Drugi plan jest. Theo James, przystojniacha. Strzela i biega. Jest twardy. Ma oczy romantyka, mówiące „rozszerz nóżki, jestem twoim przyjacielem”. Błąka się też po planie Jai Courtney, który grał w ostatniej „Szklanej Pułapce”, dowodząc, że dobrze czuje się w akcyjniakach, ale jego charyzma rozmywa się za każdym razem, gdy próbuję się odezwać.

Chyba najjaśniejszym punktem, oprócz znośnych i nieprzejaskrawionych wizualiów jak to miało miejsce w „Igrzyskach śmierci”, jest strona muzyczna. Nie chodzi o te dźwięki, które sobie plumkają i wręcz walą łopatą – „tutaj masz się bać, a tutaj ma być romantycznie”. Po prostu do filmu wybrano przyjemny dla ucha pakiet indierockowej muzyki, w tym nowy kawałek M83. Bo ten film taki właśnie ma być. Ma grać. Ma tańczyć. Śpiewać. Trzymać za gardło. Serwuje nam to wszystko jednak z subtelnością drwala ściągającego stanik. Obawiam się jednak, że target jest na tyle niezaprawiony w wyłapywaniu popkulturowych klisz, że czeka nas jednak trylogia oraz okrzyk „wooooolność!” na zakończenie serii. Ja się na to „nie zgadzam”.

Jakub Koisz

Jakub Koisz

Skończył polonistykę i kulturoznawstwo. Pisze więc, a to o komiksach, a to o filmach i książkach, uczy mówienia, uczy pisania... Mógłby całymi dniami biegać za piłką lub opowiadać przyjaciołom o filmach, które go ostatnio podjarały. Zapewne choć raz w życiu polecił Ci "Big Lebowskiego", komedie Franka Capry lub "Avengers". Jeśli byłaś kobietą i uznał, że sympatyczną, bredził Ci o "Przed wschodem słońca". Jeśli Cię nie polubił, kazał Ci obejrzeć "Salę samobójców" lub "Efekt motyla". Lubi boks i kino bokserskie.
Jakub Koisz

Latest posts by Jakub Koisz (see all) • Dominik Herman

  Już za sam pomysł na zrobienie tego filmu dałbym 2/10. Brawo Koisz.

 • bobzielarz

  Recenzja jak zwykle dobra tylko drugi akapit jakoś się gryzie. O eugenice i walce klas mówiła już „Gattaca”, która miała swoje piękne twarze Umy Thurman (choć urodą nie grzeszy) i Ethana Hawka i ograne klisze, jednak Andrew Niccol wyciągnął z tego uniwersalną historię z genialnymi zdjęciami Idziaka. Stąd małe pretensje do autora recenzji. Temat może jest ograny ale sam pomysł wyjściowy nie może skreślać filmu. Podsumowując „Niezgodna” to gówno w swojej klasie.

 • Łukasz Grzesik

  Czyli mówicie, że to film z kategorii: nastoletnia, płaska heroina ratuje świat? Spokojnie, fanki pójdą.

 • John Wayne

  Ja już się przyzwyczaiłem. To nie recenzja, to jakiś strumień świadomości, a nawet wycinek tego strumienia.
  Wiem, że jakieś upalone grono mózgów będzie to pasjonować i powodować nawet jakieś oczojebne wykwity typu esy floresy.
  Zapamiętałem hamburgery, idę coś zjeść.
  Pisz jeszcze, Jakub.

 • Joasia

  Ta recenzja to oststni podmuch świeżosci w gatunku. Ja wiem co może czuć autor. Fajne, Kuba.

 • kinoman

  Nie wiem czy wiecie ale narazacie dystrybutora I producentow filmu na STRATY?!?!?!

 • Kantebryjski Barbarzyńca

  świetny tekst, cała prawda o tym gównianym i nikomu niepotrzebnym filmie młodziezowym.

 • mimozamb

  drwala, złoty pięćdziesiąt za hamurgera i dziewice ratujące świat. Mi się tekst podoba, chcę więcej takich metafor :)

 • Andriej

  To jeden z tych filmów, którym niedostateczną ocenę można wystawić już za plakat

 • ktos

  Kazdy ma swoje zdanie… nie widzialam calego filmu ale czytalam ksiazki i mi sie podoba ogolem seria…

 • Mati

  Mizoginistyczny bełkot, a nie recenzja. Ktoś tu ma literackie ambicje i eksperckie ego, ale umiejętności brak. Ocena filmu nawet by mi nie przeszkadzała (choć się z nią nie zgadzam), ale forma boli. Komentarz dotyczący wielkości biustu bohaterki sugeruje, że autor jest nastoletnim onanistą, a nie poważnym (nawet odrobinę) recenzentem.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Powrót do PRESSŁOŚCI #31 - Źli chłopcy z tatuażami

Następny tekst

Fota dnia - Szkoła rockaOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE