Koliber | FILM.ORG.PL

Koliber
Czy polscy dystrybutorzy nie znają się na kinie?
Piotr Han
22.11.2013


Koliber1Jason Statham jest jednym z największych herosów współczesnego kina akcji. Jego nazwisko stało się niemal synonimem uczciwej i bezpretensjonalnej rozwałki. Obecnie jednak proste, „twardzielskie” filmy nie cieszą się taką popularnością jak w latach 80. i 90., kiedy udział w tego typu projektach uczynił Arnolda, Sylvestra, Stevena  i Bruce’a gwiazdami pierwszej wielkości. Ich duchowy następca – czyli właśnie Statham – musi się zadowolić (przynajmniej na chwilę obecną) statusem gwiazdy filmów klasy B. Oczywiście Statham wystąpił w kilku „pierwszoligowych” produkcjach, jednak w powszechnej świadomości jego nazwisko stało się synonimem niskobudżetowego kina akcji.

Statham nie jest tutaj bez winy, bo z radością i bez krępacji przyjmuje propozycje udziału w tego typu filmach. Dlatego też nie mam pretensji do statystycznych kinomanów, którzy informacje o premierze kolejnych projektów Jasona przyjmują pogardliwym wzruszeniem ramion. Okazuje się jednak, że taką samą postawę przyjęli również polscy dystrybutorzy filmowi, którzy w przypadku „Kolibra” prawdopodobnie nie zadali sobie nawet trudu zapoznania się z tym tytułem, tylko z miejsca zakwalifikowali jako gniot, którego nie ma sensu wprowadzać do nadwiślańskich kin. Nasi szanowni dystrybutorzy popełnili tutaj poważny błąd.

Każdy, kto myśli, że „Koliber” jest kolejnym B-klasowym akcyjniakiem, może się bowiem bardzo zdziwić w czasie seansu. Fabuła filmu opowiada o byłym żołnierzu, Joeyu Smithcie (oczywiście Jason S.), który na skutek traumatycznych doświadczeń po powrocie z Afganistanu stał się bezdomnym narkomanem. W wyniku zbiegu okoliczności jego sytuacja niespodziewanie ulega zmianie – przypadkowo trafia do luksusowego apartamentu, który został czasowo opuszczony przez prawowitego i niczego nie podejrzewającego właściciela. Smith zrywa z nałogiem i zaczyna pracować dla chińskich gangsterów, jako człowiek od brudnej roboty. W tym samym czasie nawiązuje nić porozumienia z pomagającą bezdomnym polską zakonnicą (Agata Buzek – więcej o niej w dalszej części niniejszej recenzji).

Koliber3

Były komandos, który zostaje cynglem na usługach mafii? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to kolejny z serii taśmowo produkowanych filmów ze Stathamem. Są to jednak tylko pozory. Twórcą „Kolibra” jest bowiem Steven Knight, czyli człowiek odpowiedzialny za scenariusze „Wschodnich obietnic” Cronenberga i  „Niewidocznych” Stephena Frearsa. Knight więcej uwagi niż kryminalnej intrydze poświęca portretowaniu podziemnego, „nielegalnego” Londynu. Stolica Wielkiej Brytanii jest – przepraszam za użycie wyświechtanego określenia – prawdziwym wieloetnicznym tyglem, gdzie przedstawiciele poszczególnych grup narodowych starają się znaleźć swoje miejsce (Polacy, Chińczycy, czy – jak we „Wschodnich obietnicach” – Rosjanie lub „Niewidoczni” Afrykanie). Bez wątpienia kreślenie portretu tego swoistego anty-Londynu jest tym, co najlepiej wychodzi Stevenowi Knightowi.

Jednak samo ciekawe uniwersum nie „pociągnie” filmu bez wciągającej historii i dobrze rozpisanych bohaterów. Dla przykładu: „Wschodnie obietnice”, nie licząc interesującego tła, nietypowego klimatu i roli Viggo Mortensena, nie miały wiele do zaoferowania i na płaszczyźnie fabularnej raziły sztampowością i schematycznością. Śpieszę jednak zapewnić, że „Koliber” jest filmem lepszym. Historia przetrąconego wewnętrznie weterana, który próbuje choć na chwilę wrócić do świata żywych, aby odkupić winy, jest ciekawa i dobrze poprowadzona. Spora jest w tym też zasługa Jasona Stathama, który doskonale pasuje do tej roli. Nie jest to oczywiście kreacja wagi oscarowej, ale Anglik naprawdę daje radę. Ciężko mi jednoznacznie ocenić, czy jest to zasługa jego talentu, czy też maestrii speców od castingu, którzy znaleźli  idealnie nadającego się aktora. Warto też dodać, że jak na film ze Stathamem znajduje się tu stosunkowo mało walk i scen akcji. I nie są one są tutaj najważniejsze.

Koliber2

Niestety „Koliber” nie jest pozbawiony wad. Z tego materiału mogło i powinno wyjść coś znacznie lepszego.  Rażą licznie fabularne uproszczenia. Dodatkowo Knightowi nie udało się sprawić, aby historia, która oparta jest na karkołomnych założeniach, wydała się bardziej wiarygodna. Autor znacznie lepiej i subtelniej maluje tło niż zdarzenia i bohaterów znajdujących się na pierwszym planie. Ambicji i charakterystycznego stylu nie można Knightowi jednak odmówić. Gdyby jednak nieco podszkolił się w kwestii opowiadania historii i dramaturgii, to byłby skazany na sukces. Jednak w „Kolibrze” widoczny jest brak reżyserskiego wyczucia.

Większość polskich  widzów nie miała okazji zapoznać się z dramatycznym wcieleniem Jasona Stathama oraz śledzić artystycznych poczynań Stevena Knighta. Nasi dystrybutorzy, którzy rzekomo powinni dobrze znać się na filmie, prawdopodobnie zasugerowali się nazwiskiem Stathama i nie ściągnęli tego filmu do naszych kin. Oczywiście trzeba tutaj wspomnieć, że „Koliber” praktycznie w żadnym państwie nie trafił do szerokiego rozpowszechniania, jednak polskim dystrybutorom zdarzało się już wprowadzać na nasze ekrany czysto telewizyjne produkcje z zagranicy, które nie doczekały się kinowej premiery nigdzie indziej.

392568.1

Ich awersja do tego aktora musi być naprawdę wielka, skoro nie zwrócili nawet uwagi na to, że ekranową partnerką Stathama jest Agata Buzek, czyli było nie było znana polska aktorka. Gra tutaj dużą i ważną rolę, a ze swojego zadania wywiązuje się naprawdę dobrze. Ze swojej nieco schematyczne rozpisanej postaci wyciska wszystko, co tylko możliwe.

W kraju, gdzie największym wyróżnieniem dla pisarza jest  „przetłumaczenie na wiele języków” i sukces na Zachodzie wynosi go do rangi półboga, a muzycy nagrywają płyty po angielsku, śniąc po nocach o międzynarodowej karierze, takie niedopatrzenie wydaje się wręcz nieprawdopodobne.  Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że inna polska aktorka robiąca „karierę” za granicą – Weronika Rosati – grywa jedynie żałośnie małe epizodziki, które przez polskich speców od marketingu sprzedawane są jako co najmniej duże role drugoplanowe.

Odchodząc nawet od etycznych i zdroworozsądkowych aspektów takiego działania, film ograny polską twarzą w obsadzie miałby znacznie większe szanse na kasowy sukces niż niejedna z dużych tegorocznych premier. Dlatego też dziwi mnie, że duża rola Agaty Buzek w solidnym brytyjskim dramacie obok rozpoznawalnego nad Wisłą aktora (hitowy slogan: Polka zniszczyła „Niezniszczalnego”!) nie skusiła żadnych speców od kinowego marketingu, którzy to rozliczani są przede wszystkim z wpływów generowanych przez „ich” filmy. Czyżby zobaczyli, że gra tam Statham, więc z góry uznali, że nie warto poświęcać kilku minut na krótki internetowy rekonesans, bo nawet polskie nazwisko tutaj nie pomoże? A może zaważyły tutaj jakieś inne, nieznane zwykłym śmiertelnikom czynniki?  Z chęcią poznałbym odpowiedź.

Ps. Jak widać zwiastun sugeruje typowe Stathamowe kino, z którym „Koliber” ma niewiele wspólnego. Może więc dystrybutorzy – tak jak widzowie – sugerują się trailerami przy selekcji filmów? • Andriej

  „W kraju, gdzie największym wyróżnieniem dla pisarza jest
  „przetłumaczenie na wiele języków” i sukces na Zachodzie wynosi go do
  rangi półboga” – czyżby ktoś tu pił do Sapkowskiego? Widać za granicą lepiej potrafią docenić dobre książki, a na badziewie nie zwracają uwagi. Towarzysz Ziemkiewicz albo Grzędowicz właśnie dlatego nie dostąpią podobnego zaszczytu…

  • Duduś Zwycięzca

   Myślę kolego, że cierpisz na rzadki przypadek monomani. A w jej centrum jest Ziemkiewicz.

   • Andriej

    A czemu akurat Ziemkiewicz? Kiedy myślę o nieudanych polskich pisarzach (próbujących nadrobić braki warsztatowe i skąpy słownik podlizywaniem się prawicowej części publiczności), Ziemkiewicz zazwyczaj przychodzi mi na myśl jako pierwszy, bo jeszcze jest najbardziej znany. Dzięki swojej pełnej wulgaryzmów publicystyce, no ale jak nikt nie chce kupować twoich powieści…

    • John Wayne

     Kto to jest ten Ziemkiewicz?

  • PH

   Chodziło mi bardziej o to, że artysta, który osiągnie jakikolwiek sukces za granicą automatycznie dostaje + 10 do szacunku w Polsce. Bez względu na to, jak wcześniej był oceniany.

 • semper

  Film jest bardzo dobry, zupełnie inny niż dotychczasowy dorobek Stahama, a Buzek daje rade. Szkoda że nie będzie w kinach w Polsce. Tyle gówna na ekranach.

 • JCS

  Koliber o wiele bardziej razi sztampą niż Wschodnie Obietnice, a na dodatek Knight nie mógł sie chyba zdecydować co w końcu kręci – dramat społeczny czy kino kopane, powstało więc coś pomiędzy (a te gatunki raczej nie idą ze sobą w parze)

  • PH

   Według mnie kina kopanego nie ma tutaj zbyt dużo, ot kilka scen:)

  • John Wayne

   Jasne, bo w dramacie społecznym nikt nie może nikogo kopać. Albo dramat, albo kopanie, żeby nie było sztampy.

   • John Wayne

    Ps. Bardzo fajny film.

    • bambo

     kopać się mogą, ale nie w sigalowskiej konwencji, bo to jednak trochę psuje odbiór filmu

 • Artur Gralla

  Kuzwa czy wy mozecie znalesc jakis substytut kina klasy b czy franczyzny chopaki,bo to sie staje nudne,dlatego ja mam propozycje zeby w film.org zrobic 50 % na 50 % recezji kobiety i facetow bo panowie staja sie nudni jak flaki w oleju.Ale moze ja sie nie znam i sie czepiam.Nie wiem nazwijcie to kino sensacyjne,lekkie,lekkostrawne,dla twardzieli,dla widzacych inaczej,kino moralnego mordobicia.kino piesci i pistoleta itd itp jest k wikipedia mozna znalesc tysiace zamiennikow do kina klasy b,nowa fala sensacji czy cos kolo tego.

 • Ojciec Fernando

  O polskich dystrybutorach nie ma co gadać. Kolejny film z tytanami kina akcji (S.S. i A. S.) nie zostanie wprowadzony do polskich kin. Film zgarną 100 mln, a Monolith woli wprowadzić jakąś inną popierdółkę zamiast tego.

  • PH

   Pewnie kierują się wynikami w USA, bez uwzględnienia polskiej specyfiki. Dlatego w dużej ilości kopii wprowadza się ekranizacje niezbyt znanych w Polsce komiksów, a ciągle lubiane gwiazdy kina akcji sprzed kilku lat trafiają na vod:)

 • Pingback: AGATA BUZEK. Polska Tilda Swinton? | FILM.ORG.PL()


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Król Lew i porno z kwiaciarni

Następny tekst

NYMPHOMANIAC - pierwszy zwiastunOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE