John Wick | FILM.ORG.PL

John Wick

Keanu Reeves szaleje na ekranie w kinie zemsty „John Wick”, które bardziej urzeka ciekawie wykreowanym światem niż fabułą.
Dziwny jest ten świat
Krzysztof Walecki
07.12.2014


John_Wick_TeaserPoster

Filmy sensacyjne mają to do siebie, że łatwiej przymknąć oko na wszelkie klisze, fabularne niedociągnięcia, jednowymiarowych bohaterów bądź słabe dialogi, jeśli realizacja stoi na dobrym poziomie, a akcja porywa. Trudno nazwać to sztuką, bo rzadko kiedy ten gatunek robiony jest z wyższych pobudek niż dostarczenia widzom rozrywki, ale gdy pojawia się dziełko, które zaskakuje nas czymś więcej niż dynamizmem, choreografią walk i strzelanin czy wybuchowością, warto mu się przyjrzeć. „John Wick” stanowi przykład takiego filmu – fani gatunku docenią rzemieślniczą robotę, a i inni mogą dostrzec świeże podejście do tematu, objawiające się w stylu oraz ciekawie nakreślonym świecie.

Tuż po pogrzebie zmarłej na raka żony tytułowy bohater otrzymuje od niej pośmiertny prezent w postaci słodkiego szczeniaka. Ma on mu pomóc w szybszym wyjściu z żałoby, i Johnowi rzeczywiście jest jakby łatwiej z psiakiem u boku. Nie trwa to jednak długo. Pewnej nocy Wick zostaje zaatakowany we własnym domu, z którego napastnicy kradną jego samochód, zaś małego czworonoga zabijają. I wtedy okazuje się, kto jest kim w tej historii – Wick był kiedyś najskuteczniejszym płatnym zabójcą, pracującym również dla potężnego szefa mafii, Viggo, prywatnie ojca jednego ze złodziei. Gdy początkowe próby rozmowy z Johnem nie przynoszą rezultatu, szef wysyła wszystkich swoich ludzi, aby go zlikwidowali.

John-Wick-Keanu-Reeves2

Jest w „Johnie Wicku” sporo oryginalności, która nie pozwala przejść obok tego tytułu obojętnie. Po pierwsze, nieczęsto zdarza się kino zemsty, w którym bohater bierze vendettę za śmierć swojego zwierzaka. Brzmieć to może cokolwiek zabawnie, wręcz kuriozalnie, lecz jeśli pomyśleć o tym przez chwilę, to większe wrażenie może na nas zrobić zgon słodkiego szczeniaka niż stos trupów, jaki zostawia po sobie tytułowy zabójca. Nie mówimy tutaj o kilku czy kilkunastu zabitych, lecz o prawdziwym pogromie – ponoć reżyser zapytany, ilu ludzi ginie z ręki Wicka, odpowiedział, że ponad 80. Liczba sama w sobie może robić wrażenie, lecz jeśli zestawić ją z obrazem skopanego pieska, wydaje się być tylko ćwiczeniem z arytmetyki. Wick zabija bezrefleksyjnie, rzadko poświęcając swoim przeciwnikom więcej niż dwie sekundy i dwa strzały. Jestem ciekaw, czy to anonimowe mięso armatnie wie chociaż, za co ginie.

Wszyscy natomiast (z wyjątkiem bezmyślnego syna Viggo i jego kumpli) doskonale wiedzą, kim jest John Wick. Jego renoma i sława są tak powszechnie znane, że nawet policja woli odpuścić i nie wchodzić do jego domu po ewidentnej strzelaninie. Nazwany przez rosyjskich gangsterów Babą Jagą wydaje się postacią niemal mityczną, co pomaga twórcom zarówno w tworzeniu wyraźnie lżejszych scen, gdy przeciwnicy Wicka wpadają w popłoch na sam dźwięk jego imienia oraz w sekwencjach akcji, które ukazują bohatera jako człowieka nie do zdarcia. Co nie znaczy, że i jego nie obowiązują pewne reguły.

wicky-wicky-wick-interview-john-wick-s-keanu-reeves-in-my-own-private-dialogue

I właśnie to wydaje się być najciekawsze w filmie debiutującego Chada Stahelskiego. Ten świat kryminalistów z wyższej półki, zarysowany mocno i pewną ręką, nie robiący jedynie za tło historii, a jej integralną część. Hotel „Continental” czyli azyl dla zawodowych zabójców, stanowiący również ziemię świętą, na której nie można walczyć; złote monety jako najwyższa forma płatności; specjalna ekipa sprzątająca, którą można wynająć dzwoniąc do restauracji i „zamawiając stolik 12” – dzięki tym i innym elementom dosyć standardowa historia zemsty Johna Wicka nabiera rumieńców, jednocześnie tworząc coś na wzór anegdoty. Jedna z wielu opowieści, których to miasto i ta zamknięta społeczność jest pełna. Jeszcze jedna krwawa misja Wicka, o której później będzie mówił każdy.

Film jednak nigdy nie przekracza granicy zgrywy, nie idzie też w stronę typowej dla Tarantino postmodernistycznej zabawy. Komiksowa wręcz stylistyka zaskakująco dobrze współgra z dramatem niezniszczalnego mściciela, który z oporami wraca do swojej dawnej profesji. Jest w tym filmie coś z Johna Woo, również umieszczającego swoje quasipoważne sensacyjne historie w świecie zranionych herosów, potrafiących dziesiątkować zastępy wroga za pomocą każdej broni palnej, jaka wpadnie im w ręce.

4-2

Keanu Reeves już dawno nie zagrał tak „żywej” roli. Nie chodzi tu o wymagania fizyczne, choć w świetnie zainscenizowanych scenach akcji widać, w jak dobrej formie jest aktor znany z „Matrixa”. Odnajduje się zarówno jako mąż w żałobie, jak i bezlitosny cyngiel, nie unikając z jednej strony melodramatycznej pozy, a z drugiej nieco luźniejszych i humorystycznych elementów. Świetnie wpisuje się w tę konwencję również Michael Nyqvist w roli szefa mafii, często potrafiący wyrazić swoją sytuację zaledwie jednym spojrzeniem lub słowem. Pojawiają się też Willem Dafoe i Adrianne Palicki, oboje w rolach specjalistów od czarnej roboty, oboje niewykorzystani. On nie ma za bardzo co grać, ona jest przez cały film zapięta pod szyję.

Problem z „Johnem Wickiem” pojawia się, jeśli spojrzeć na samą fabułę, która od pewnego momentu sprowadza się już tylko do likwidowania przez bohatera zastępów bezimiennych, a często i pozbawionych twarzy, przeciwników. Nie ma to jednak być kino głębokie, więc nie wymagajmy od niego zbyt wiele. Podoba mi się, że twórcy nie montują scen akcji jak szaleni, dając czas na to, abyśmy zobaczyli Reevesa w akcji i przekonali się, że to rzeczywiście on bierze udział w tych wszystkich obłędnych strzelaninach. Nie podoba mi się natomiast fakt, że chyba każdej scenie akcji towarzyszy głośna i zbyteczna muzyka. Jest to film, w którym zaletą może być sposób, w jaki główny bohater trzyma pistolety, a wadą świadomość, że Wick wyjdzie z każdej opresji. Bo wyjdzie.

 

Krzysztof Walecki

Krzysztof Walecki

Lubi horrory.
Krzysztof Walecki

Latest posts by Krzysztof Walecki (see all) • kelley

  absolutna zgoda w ocenie tego filmu. ja dodałbym od siebie, że ma on coś, w czym bardzo przypomina constantine’a (nie chodzi o samego keanu). idea hotelu continental do złudzenia przypomina klub prowadzony prze djimona hounsou, a świat sprawia wrażenie wykreowanego na potrzeby bohaterów (nawet z własną walutą). trochę jakby akcja toczyła się nie w rzeczywistości, tylko za półprzepuszczalną zasłoną, jednocześnie będąc i nie będąc częścią otaczającego świata. podobnie jak w constantine, którego doceniłem po latach, bardzo mi się to spodobało.

 • Andriej

  Gdyby ktoś mi zabił pieska to zrobiłbym to samo, muszę obejrzeć koniecznie

 • Ania

  Świetny film, podobał mi się. Tylko jako kobieta w sequelu proszę o troszkę mniejszą liczbę trupów :) i czekam na więcej

  • gryps

   Wrażliwa się znalazła :P

 • Joozek

  napiszę jednym słowem – shit!
  zmarnowane 25 zł w weekend…
  bzdurny film z odmóżdżającą historią, w którym szybki montaż i strasznie źli Rosjanie próbują tuszować idiotyzm całości – Rambo III oglądało się lepiej

  • Bob

   cóż, jak powiedział Clint Eastwood w roli „brudnego Harrego”, każdy ma swoje zdanie, podobnie jak dziurę w dupie…

 • Artur Trzebny

  Od momentu, w którym Wick zaczyna swoją krwawą wendettę, uśmiech nie schodził mi z twarzy. Później trochę przygasł, ale film do końca trzymał dobry poziom. Dobrze, że Keanu Reeves był tutaj mniej drewniany niż zwykle. Zręcznie zrobione kino akcji, po którym nie spodziewałem się więcej niż to co zobaczyłem.

 • Bob

  Mały błąd w tej bardzo dobrej recenzji. Nie chodzi o stolik nr 12, tylko stolik dla 12 osób, czyli tylu ile ciał Wick zostawił w swoim domu. Zapewne gdyby było ich 15 zadzwoniłby z rezerwacją dla 15 osób i oczywiście po złotej monecie od łebka :-).


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Obce ciało

Następny tekst

BBF 2014 - Jacky w królestwie kobietOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE