A Girl Walks Home Alone at Night (2014) - recenzja filmu | FILM.ORG.PL

O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu

Porządne kino wampiryczne, które powinno zadowolić nawet najbardziej wymagających wielbicieli ekranowych krwiopijców.
Samotne spacery
Filip Jalowski
14.08.2015


girl-alone-posterPrzez wiele lat kino irańskie kojarzyło się widzowi zachodniemu głównie z poetyckimi filmami Abbasa Kiarostamiego. Od pewnego czasu dawny mistrz pozostaje w cieniu Asghara Farhadiego, szturmem zdobywającego nagrody europejskich festiwali. Przesadą nie będzie stwierdzenie, że filmografia drugiego z wymienionych twórców jest oznaką symbolicznej zmiany warty w obrębie kinematografii irańskiej. Farhadi nie odcina się od swoich starszych kolegów po fachu grubą kreską, jego kino jest już jednak inne, bardziej zwrócone ku zachodowi i jego sposobom na snucie historii. Irańskie filmy pojawiające się na festiwalach wskazują na to, że młodzi twórcy chcą iść jeszcze dalej. Sprzyjające kontemplacji, pustynne krajobrazy z filmów Kiarostamiego i Panahiego zostają zastąpione przez ujęcia nocnych ulic. Teheran upodabnia się do europejskich metropolii.

A Girl Walks Home Alone at Night Any Lily Amirpour to dobry przykład tego trendu. Niezależna produkcja irańska nie przypomina pełnych filozoficznej zadumy filmów tworzonych przez Irańczyków, którzy dziś powoli dochodzą do kresu swojej kariery (o ile już nie przekroczyli linii artystycznej mety).

Film reklamowany jako pierwsza w historii islamskiego kraju opowieść o wampirach przypomina raczej klimatyczne, czarno-białe zabawy, jakie od czasu do czasu pojawiają się na festiwalach pokroju Sundance.

girl-alone1

W filmie Amirpour czuć wiele zachodnich inspiracji. Począwszy od muzyki będącej niezwykle ważną częścią filmu (główni bohaterowie posiadają swoje ulubione kawałki, które opisują ich charaktery oraz nastroje), przez plakaty znajdujące się na ścianach pomieszczeń (materiał o tworzeniu teledysku do Thriller Jacksona był ponoć dla Amirpour jedną z głównych inspiracji do podjęcia takiej tematyki), na tropach stricte filmowych kończąc. Estetycznie A Girl Walks Home Alone at Night przypomina kultowe Uzależnienie Abla Ferrary, zresztą historie Kathleen i bezimiennej dziewczyny z filmu irańskiego również zdradzają pewne podobieństwa.

Dużo w tym wszystkim również nieco zapomnianej, a niegdyś promowanej przez samego Davida Lyncha, który gra w niej zresztą rolę epizodyczną, Nadji Michaela Almereydy. Amirpour do klaustrofobicznego klimatu poprzedników dodaje jednak szczyptę humoru i groteski, co momentami sprawdza się doskonale (wampirzyca poruszająca się po opustoszałym mieście na skradzionej dziecku deskorolce – klimat!!!), momentami natomiast niepotrzebnie rozładowuje napięcie (pewien kot czasem mógłby usunąć się z kadru).

girl-alone2

Jednym z producentów A Girl Walks Home Alone at Night jest nie kto inny, jak Elijah Wood, zaangażowany w projekt już od fazy kończenia scenariusza. Amirpour podkreśla, że bez jego pomocy zainteresowanie ze strony rynku zachodniego byłoby z pewnością o wiele trudniejsze do osiągnięcia. Innym zagranicznym gościem, o którym warto wspomnieć jest autor doskonałych zdjęć, Lyle Vincent. Jego nazwisko nie jest wprawdzie zbyt rozpoznawalne, jednak to właśnie on odpowiadał za operatorską robotę przy wiktoriańskiej Kobiecie w czerni z Danielem Radcliffem. O ile zdjęcia z filmu Jamesa Watkinsa była naprawdę udane, to kadry z produkcji irańskiej po prostu nadają się do oprawienia i powieszenia na ścianę. Nie jeden kadr, nie kilka.

A Girl Walks Home Alone at Night to prawdziwa fotograficzna uczta.

Film Amirpour ma jednak i kilka minusów. O pierwszym z nich już wspominałem – humor nie zawsze pojawia się w tym miejscu, w którym pojawić się powinien. Drugim z nich jest gubienie rytmu. O ile przez pierwszą połowę opowieści dosłownie się płynie, to część druga zaczyna nieco gubić tempo, staje się trochę szarpana i chaotyczna. Nie na tyle, aby zniechęcić widza do dalszego seansu, niemniej wyraźnie odczuwa się różnicę. Kilka szpilek można wbić również w kreację Arasha Marandiego (główna rola męska), wcielającego się w irańskiego chłopaka starającego się pozować na Jamesa Deana. Wciąż daleko jednak do aktorskiej porażki, sprawę ratuje bowiem doskonale hipnotyczna Sheila Vand.

A Girl Walks Home Alone at Night to porządne kino wampiryczne, które powinno zadowolić nawet najbardziej wymagających wielbicieli ekranowych krwiopijców. Pierwsza irańska wampirzyca może bez wstydu dołączyć do grona zachodnich kolegów i koleżanek. • kelley

  będzie to można zobaczyć w regularnej dystrybucji?

  • Fidel

   Obecnie nie ma na ten temat żadnych informacji, ale na studyjne są szanse. Film funkcjonuje w limitowanym obiegu w USA, pojawił się na kilku dużych festiwalach (w tym Sundance), nominacja do nagrody Gotham dla reżyserki, no i chwytliwa tematyka – to wszystko może, ale nie musi mu pomóc.

 • Andriej

  A to niespodzianka…

 • Scena tańca jest już samą nagrodą za oglądanie.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

IRRATIONAL MAN - recenzja nowego filmu Woody'ego Allena prosto z CANNES 2015

Następny tekst

PRZEŁAMUJĄC FALE. Dziwka świętąOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE