Lata 70., czyli nowy cykl KMF | FILM.ORG.PL

Lata 70., czyli nowy cykl KMF
Rafał Oświeciński
03.04.2013


Dzisiaj na stronie rozpoczynamy nowy cykl, który będzie zapowiedzią tego, co nasi czytelnicy lubią bardzo – rankingu najlepszych filmów dekady. Po najlepszych filmach pierwszej dekady XXI wieku, po kinematograficznych cudach lat 90., po zeszłorocznym rankingu kultowców lat 80., przyszedł czas na najlepsze, najciekawsze, najbardziej innowacyjne, najchętniej oglądane i najbardziej doceniane – filmy lat 70. 

Niektórzy mówią, że to najlepsza dekada w historii kina – i nie jest to przesada, oj nie. Taka teza jest bardzo łatwa do uzasadnienia, co postaramy się udowodnić w naszym plebiscycie, z którego wynikami – co bardzo łatwe do przewidzenia – niewiele osób będzie się zgadzać (nie rościmy sobie pretensji do bycia obiektywnym jury). Jak zwykle postaramy się połączyć wodę z ogniem, czyli docenimy niekwestionowaną klasykę, ale nie zapomnimy o tym, co popularne, co budzi największe emocje także dzisiaj, bez względu na opinie wszelkiej maści uniwersyteckich filmoznawców, których sugestie, podpowiedzi i przeróżne zestawienia filmów zostawiamy dla nich.

Oczywiście przy okazji układania rankingu 100 najlepszych pominiemy setki wartościowych tytułów, które – w opinii czytelników – powinny mieć swoje miejsce w czołówce, bo nie ma innej możliwości, aby X nie było; skandalem będzie, jeśli Y nie będzie. No cóż, nie zadowolimy wszystkich.

Zanim rozwścieczymy, zaskoczymy i zbulwersujemy, zaproponujemy coś, czego wcześniej, przy okazji podobnych rankingów, nie robiliśmy. Otóż przez najbliższe 2 miesiące poprzedzające ranking codziennie opublikujemy jeden artykuł-recenzję, przypominający konkretny tytuł. Będzie to taki redakcyjny mini-przewodnik po 60-70 najlepszych tytułach z lat 70. Będą to w większości teksty premierowe, ale również nowe odsłony kilku opracowań z naszego opasłego archiwum (składającego się z blisko 3000 tekstów różnej maści).

Sentymenty na bok. Zdecydowana większość filmów z lat 70. to nie są hity ery VHS, którą rządziła przypadkowość. One – pomijając kilka wyjątków, dla każdego pewnie różną ilość – nie trafiały do odtwarzaczy vhs w każdym polskim domu jak „Amerykański Ninja”, nie były telewizyjnymi hitami i obecnie na pewno takimi nie są. Większość z Was pewnie widziała je w kinie (festiwale, przeglądy), późno w nocy w telewizji lub najzupełniej świadomie wypożyczyła na kasecie lub dvd, nie mówiąc już o zasysaniu z bogatych złóż internetu. Innymi słowy, wiedza o kinie lat 70. bardziej podporządkowana jest jakości, jaką prezentowały ówczesne filmy oraz kinofilskim zainteresowaniom, niż sentymentom charakteryzującym lata 80. czy 90. Uciekam jak najdalej od wartościowania – głównie chodzi o sposób doświadczania kina i świadomość tego, co się ogląda.

Jaki jest cel naszej małej akcji? 

Po pierwsze – walory edukacyjne są nie do przecenienia. Skoro wchodzicie na KMF to na pewno wiecie o kinie więcej niż przeciętny obywatel naszego kraju. Jednak wiedza o kinie sprzed lat 40. na pewno nie jest tak dobra, jak ta z dzieciństwa wypełnionego kasetami VHS/DVD, czyż nie? Część z Was na pewno ma w małym paluszku klasykę lat 70., jednak większość zna tylko najważniejsze tytuły i to często bardzo wybiórczo. Mamy nadzieję, że nasz cykl zachęci do sięgnięcia po kilka tytułów, przypomni to, co warte przypomnienia. Da jakiegoś motywacyjnego kopa, który zepchnie na moment z piedestału obecny kinowy repertuar (dość mizerny, trzeba przyznać) i w odtwarzaczu częściej będzie lądować klasyka, o której powiemy i do której obejrzenia zachęcimy.

A po drugie, to oczywistość. Warto pisać o dobrych filmach. Warto o nich mówić. Trzeba o nich pamiętać.

Już dzisiaj pierwszy artykuł.

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • stuv

  SUPER!

 • Soze

  Świetny pomysł! Czekam z niecierpliwością :)

 • AnthonyCrow

  !!!!!!!!

 • Jokullus

  Szykują się wspaniałe 2 miesiące lektury

 • Czekam!

 • Joanna Żet

  gdzie artykuł;)!!!

 • mademoiselleDrama

  Super. Czyli jak mniemam, można spodziewać się w przyszłości podobnego cyklu, o latach 60. Nie mogę się doczekać! Tymczasem postaram się śledzić na bieżąco, może zaczerpnę jakichś inspiracji : ).

 • Arcyszeryf

  Nie poznaje niektórych kadrów z filmów pomóżcie

  1 ?

  2 Egzorcysta

  3 Chinatown

  4 ?

  5 ?

  6 Francuski łącznik

  7 Papillon

  8 Maratończyk

  9 ?

  10 Pieskie popołudnie

  11 Dopaść Cartera

  12 Wyjęty spod prawa Josey Wales

  13 Głowa do wycierania

  14 Teksańska masakra piła mechaniczną

  15 Szczęki

  16 Brudny Harry

  17 Pojedynek

  18 Carrie

  19 ?

  20 Czas Apokalipsy

  22 Pojedynce na szosie

  23 ?

  23 Uwolnienie

  24 ?

  25 Mechaniczna Pomarańcza

  26 Ojciec Chrzestny

  27 Obcy – 8 pasażer Nostromo

  28 ?

  29 Lot nad kukułczym gniazdem

  30 Znikający punkt

  31 Taksówkarz

  32 Aguirre gniew boży

  33 Dersu Uzała

  34 Życzenie śmierci

  35 ?

  36 Gwiezdne wojny : część IV nowa nadzieja

  Z góry dziękuje za pomoc jak się nie dowiem to nie zasnę .

  • Radzimir

   19. Wejście smoka
   35. Ziemia obiecana

 • Anonimowy

  Widzę, że jest Midnight Express. Bardzo, bardzo miło.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Room 237 - dokumentowanie nonsensu

Następny tekst

Francuski łącznikTagi:

OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE