Brewster McCloud - recenzja filmu Roberta Altmana | FILM.ORG.PL

Brewster McCloud
Sylwia K
10.05.2013


Wytwórnia: Metro-Goldwyn-Meyer

Reżyseria: Robert Altman

Scenariusz: Doran William Cannon

Muzyka: Gene Page

Zdjęcia: Lamar Boren, Jordan Cronenweth

Obsada: Bud Cort, Sally Kellerman, Michael Murphy

Film Roberta Altmana wpisuje się poniekąd w nurt kina społecznie zaangażowanego, chociaż w sensie ścisłym nie można powiedzieć o nim, że jest obrazem skoncentrowanym wyłącznie na ważnych problemach dotyczących spraw polityki i społeczeństwa. „Brewster McCloud” to raczej prześmiewcza humorystyczna opowieść, przypominająca w swej stylistyce parodię i karykaturę władzy, policji i obyczajowości Stanów Zjednoczonych lat 60. i 70. 

Fabuły z kontrkulturą o czasach Wojny wietnamskiej to jeden z najważniejszych tematów w amerykańskim kinie. Jest to wręcz motyw priorytetowy, zważywszy, że mentalność tamtejszych filmowców opiera się na typowym dla ich kręgu kulturowego eksploatowaniu opowieści związanych z wolnością, ruchami kontestatorskimi, sprzeciwem wobec wspomnianej Wojny w Wietnamie, czy walki o emancypację. Te wszystkie wątki były bardzo charakterystyczne dla amerykańskiej twórczości reżyserskiej. Jedni robili filmy poważne, wielkobudżetowe dramaty opowiadające z patosem o traumie i fragmencie historii, zresztą bardzo ważnej dla procesu kształtowania się świadomości narodowej. Inni postawili na produkcje pośrednio zaangażowane w problem. Oczywiście w duchu kontestatorskim, ale w tonie filozoficzno-prześmiewczym – bo i takie filmy cieszyły się wielką popularnością, zwłaszcza jeśli były to dobrze zrobione komedie.

Na to drugie postawił Robert Altman. Jego znakomity „Brewster McCloud” – swego czasu był uważany za jedno z najważniejszych dzieł filmowych atakujących hipokryzję i stereotypy amerykańskiego konformistycznego społeczeństwa. W latach 70 Amerykanie potrzebowali tego rodzaju kina. Ono nie tylko opisywało rzeczywistość, ale też pozwalało zrozumieć mechanizmy, które rządzą światem w sposób szczególnie okrutny i wymagający napiętnowania. Altman sprostał oczekiwaniom społecznym. Stworzył dzieło wielowymiarowe, trochę filozoficzne, trochę dramatyczne, na pewno kontestatorskie i przede wszystkim prześmiewcze. Szczególnie ugodził w władzę i policję, jako skostniałe instytucjonalne struktury ograniczające wolność poszczególnych jednostek.

Brewster nie jest typowym młodzieniaszkiem z ‚głupiej bajki’ o grzecznym, ułożonym amerykańskim chłopczyku, który akceptuje wszystko i przystaje na to, co los dał mu w spadku. Nie można też powiedzieć, że Brewster jest niegrzeczny. On jest po prostu inny! W swoim nonkonformistycznym pojmowaniu rzeczywistości zabrnął tak daleko, że z czasem zaczął wierzyć w możliwość skonstruowania latającej maszyny w kształcie ptaka, która pomoże mu wynieść się z ‚zapyziałej’ Ameryki do lepszego świata – może nawet do nieba. W związku z tym chłopak z wielkim zacięciem zaczyna studiować. Na swój prywatny badawczy gabinet wybiera salę widowiskową Astrodome w Houston, z której to zresztą będzie uciekał na skrzydłach, ścigany przez znienawidzoną policję. To tam Brewster całymi dniami śledzi opasłe tomy książek, studiuje anatomię i trajektorie lotów poszczególnych ptaków, ogląda zdjęcia, przygląda się mechanizmom skrzydeł. McCloud otwarcie szydzi z policji, uparcie wierzy w sen o wolności, chce się na własnych skrzydłach przekonać, że można wznieść się ponad wszechogarniająca obłudę, konsumpcję, nakazy, zakazy i polityczną hipokryzję amerykańskiego establishmentu.

 

W urzeczywistnieniu tego planu ma mu pomóc tajemnicza Louise, anioł stróż w ciele kobiety, która zawsze pojawia się gdy Brewsterowi ma się przytrafić coś złego. No i oczywiście kruk, sympatyczne ptaszysko, kluczowa figura w filmie Altmana – symbol wolności i niezależności. Ptak dzierży w swoim odbycie losy świata, bo to właśnie od jego trafienia kupą zależy byt wielu osób. Co ciekawe, kruk zawsze celuje w złych ludzi, zwłaszcza jeśli pojawiają się oni jako nieproszeni goście w życiu McClouda. Sprawuje funkcję boskiego Sądu Ostatecznego. Po prostu strzela kałem i zabija! W ten sposób ginie np. stary, chciwy zgred Wright, czy też cyniczny porucznik i w ogóle wszyscy, którzy swoją obłudą i zakłamaniem prowokują ptaka. W wyjaśnieniu dziwnych morderstw trafionych z powietrza kupą nie radzi sobie niestety miejscowa policja. Do miasta zostaje sprowadzony słynny porucznik Shaft z San Francisco. Brewsterowi cały czas towarzyszy urocza, ekscentryczna Suzanne (wspaniała rola Shelley Duvall – znana chociażby z takich produkcji jak Lśnienie Stanleya Kubricka). Dziewczyna charakterem przypomina zwariowaną hipiskę, a wyglądem aktorkę pantomimy. Charakterystyczna stylizacja jarmarczno-cyrkowa uzupełnia specyficzny klimat filmu.

Ta urocza czwórka (Brewster-Suzanne, Louise i kruk) reprezentują świat skupiony wokół zupełnie innych wartości. Potrzeba wolności była dla młodzieży amerykańskiej w latach 60 i 70 wyznacznikiem pokoju, radości i osobistego szczęścia. McCloud chce się wyrwać od przyziemności do wzniosłości, podobnie jak tysiące młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych – kiedy formowały się np. pierwsze komuny hipisowskie w jednej z dzielnic San Francisco – High Ashbury. Różnych się wtedy metod używało, dla jednych antidotum były narkotyki, dla innych seks, a dla Brewstera najlepsze były wielkie skrzydła.

 

W filmie Altmana wszystko przedstawione jest w krzywym zwierciadle. Reżyser wyśmiewa sztuczne schematy, zasady, zakazy i wartości, które niby mają charakter normatywny i są źródłem porządku w społeczeństwie. One w rzeczywistości generują hipokryzję. Brewster McCloud jest nieskażony konwencją, chociaż jako twórcze indywiduum też jest skazany na porażkę. Co jest najbardziej widoczne w końcowej scenie filmu. Nie znaczy to jednak, że obraz należy odczytywać jako klęskę życiową głównego bohatera. Tu nie o to chodzi, ważny jest sam klimat i prześmiewczość. To właśnie te cechy świadczą o wyjątkowości przekazu i specyficznej narracji, która ma pokazać widzowi bunt i fragment rzeczywistości społeczno – obyczajowej, którą stanowczo należy napiętnować.

To wielkie filmowe dzieło Roberta Altmana miejscami wydaje się być trudne do sklasyfikowania. Reżyser eksperymentując z gatunkami i stylistyką stworzył arcyciekawą farsę policyjną i bardzo dobry film kontestatorski. Znakomicie dobrał aktorów. Bud Cort ze swoją charakterystyczną manierą jest po prostu genialny. W 1971r., w rok po nakręceniu Brestwera, Cort stworzy wraz z Ruth Gordon niesamowitą kreację w „Haroldzie i Maud”, Hala Ashby’ego. Jeden z najbardziej kultowych filmów lat 70, obraz, który wpisał się na trwałe w klasykę najlepszych światowych produkcji. Oczywiście swój wielki udział miał w tym wspomniany duet. Tak więc rola nie jest bez znaczenia.

Szkoda tylko, że „Brewster McCloud” jest ciągle w cieniu „MASHA”, „Nashville”, „Gracza”, „Gosford Parku”, czy też „Długiego pożegnania”, albo „McCabe i pani Miller”. Niezasłużenie i bezzasadnie jest ustawiany w szeregu tych mniej znaczących dzieł reżysera. Oczywiście z dużą szkodą dla wielbicieli komedii tego sortu, a przede wszystkim dla miłośników kultury i ruchów kontestatorskich, którzy w tym filmie mogliby odnaleźć istotę praktyk kontrkulturowych amerykańskiej młodzieży sprzed 40 lat.

Latest posts by SK (see all)
Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

But gravity always wins

Następny tekst

Iron Man 3OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE