Strona główna KMF
        

Prezydent Marshall patetycznym wcieleniem Johna McClane'a?

    Oglądając "Air Force One" nie mogę się pozbyć wrażenia pewnego rodzaju Deja Vu. Nie chodzi mi oczywiście tylko o podobny do "Die Hard" (Szklana pułapka) kręgosłup akcji; samotną walkę bohatera z terrorystami w odizolowanym od świata miejscu. Pisanie o tym znanym przez (chyba) wszystkich fakcie, byłoby zresztą truizmem, gdyż każdy kto oglądał "Szklaną pułapkę" i "Air Force One" - pewne rozwiązania dramaturgiczne wykorzystane w obydwu filmach - spokojnie wyłapał sam. W niniejszym tekście chciałbym się jednak skupić na podobieństwach nieco subtelniejszych i na pierwszy rzut oka - nie tak oczywistych jak zbliżona do siebie w wydźwięku, budowa obydwu scenariuszy. Zacznijmy jednak od kwestii skrajnie... rozbieżnych; "Szklana pułapka" to oczywiście Wieżowiec Nakatomi, "Air Force One" to pokład samolotu prezydenckiego. W filmie McTiernana chodzi o zwykły (choć na dużą sumę) rabunek, u Petersena w grę wchodzą jak najbardziej poważne kwestie polityczne. McClane dwoi się i troi aby uratować żonę i zakładników, Prezydent Marshall dodatkowo odpowiedzialny jest za życie córki i los kilku krajów znanego nam Świata. Willis rzuca wciąż zabawnymi 'one-linerami' i szyderczo się uśmiecha; Ford to chodząca powaga, odpowiedzialność, smutek i łzy. W filmie McTiernana patosu brak, u Petersena aż wylewa się z prezydenckiego samolotu. Tyle o różnicach; przejdźmy teraz do meritum niniejszego tekstu, czyli bijących (i tych mniej bijących) po oczach zapożyczeniach z filmu "Szklana pułapka", wykorzystanych w nieco zmienionej formie w filmie "Air Force One".1. Terroryści w obydwu przypadkach pochodzą z Europy; w "Szklanej pułapce" są to Niemcy, w "Air Force One" Rosjanie. W obydwu przypadkach, terrorystyczny protagonista to typ charyzmatyczny, nieco szalony, nieobliczalny i... noszący charakterystyczną bródkę ;)

 2. W obydwu filmach główny bohater pozytywny skazany jest w działaniu tylko na siebie, atakuje z zaskoczenia i ukrycia - stanowi 'ludzki element' który terroryści pominęli podczas pierwszego ataku i muszą za to zapłacić wysoką cenę. W obydwu filmach, terroryści przez długi czas nie wiedzą, KTO dziesiątkuje ich szeregi. W "Szklanej pułapce" myślą, że to 'jakiś glina', w "Air Force One" podejrzenia kierowane są w stronę 'jakiegoś Agenta Bezpieczeństwa'.

 3. W "Szklanej pułapce" McClane zabija terrorystę, dzięki czemu pozyskuje karabin maszynowy. W ten sam sposób, karabin maszynowy trafia w ręce Prezydenta Marshalla.

 4. W obydwu filmach przywódca terrorystów grozi bronią żonie bohatera pozytywnego. Także finałowa walka z czarnym charakterem w filmie McTiernana i Petersena ma podobny przebieg; żona jako zakładnik.

 5. Zarówno w "Szklanej pułapce" jak i w "Air Force One" jest sekwencja, w której do Terrorystów zgłasza się pewny siebie 'negocjator' próbujący dyskusji na własną rękę. W obydwu niestety przypadkach, 'negocjator amator' kończy z kulką w głowie.

 6. W "Szklanej pułapce" McClane dzwoni na policję, gdzie Pani przy słuchawce nie daje wiary w jego opowieść o okupacji budynku NAKATOMI PLAZA - wtedy McClane krzyczy na pannę, żeby go namierzyła i przysłała policję. Dokładnie to samo przydarza się Prezydentowi Marshallowi, gdy Pani przy słuchawce nie wierzy, że dzwoni do niej Prezydent USA. W końcu Prezydent Marshall każe jej namierzyć sygnał, aby uwierzyła kto i skąd dzwoni.

 7. McClane w początkowej niewiedzy oddaje broń w ręce przywódcy terrorystów - którego znał tylko z głosu w CB-radiu. Ten sam błąd popełnia Prezydent Marshall, oddając karabin maszynowy w ręce Agenta-zdrajcy. Jedyna różnica polega na tym, że karabin maszynowy, który Prezydent przypadkiem oddaje w ręce wroga - jest nabity.

 8. W obydwu filmach na miejsce wydarzeń przybywa latający środek transportu, który zostaje zniszczony w efektownej eksplozji; w "Szklanej pułapce" jest to helikopter z Agentami FBI, który wylatuje w powietrze podczas wysadzania dachu. W "Air Force One" w równie spektakularny sposób kończy swoją służbę powietrzną samolot-cysterna, który wybucha na skutek wycieku paliwa podczas przymusowo przerwanego tankowania w locie.

 9. Zarówno McClane jak i Prezydent Marshall w pewnym momencie dokonują rzeczy niespodziewanej i z pozoru irracjonalnej - bardzo zaskakującej dla widza i... bohaterów filmu. W "Szklanej pułapce" McClane zrzuca do szybu windy ładunki wybuchowe - co mogło wyglądać z zewnątrz niemalże na próbę wysadzenia budynku NAKATOMI PLAZA w powietrze. Prezydent Marshall z kolei, wydaje rozkaz wystrzelenia w kierunku Air Force One (na pokładzie którego oczywiście sam wciąż się znajduje) rakiety powietrze-powietrze. Obydwa te posunięcia były tyleż szalone, co w efekcie genialne - w "Szklanej pułapce" gigantyczna eksplozja powstrzymała terrorystów od zabicia policjantów, a w "Air Force One" wystrzelona w kierunku prezydenckiego samolotu rakieta, spowodowała automatyczny manewr uniku, co pozwoliło Marshallowi obezwładnić napastnika.

 10. Obydwaj Panowie uganiają się za bandytami, dzierżąc w dłoniach karabin maszynowy H&K MP5.

  
SZKLANA PUŁAPKA
AIR FORCE ONE
Rok produkcji: 1988 USA / 1997 USA
Czas trwania: 131min. / 124min.Reżyseria: John McTiernan
Reżyseria: Wolfgang Petersen

Scenariusz: Jeb Stuart/Steven de Souza
Scenariusz: Andrew W. Marlowe

Wystąpili:
Bruce Willis
Alan Rickman

Harrison Ford
Gary Oldman


e-mail
 Autor tekstu: Rafał Donica - DUX