Strona główna KMF
 
POWRÓT


CO SIĘ Z NIMI DZIEJE?

Zdarza się, że serial telewizyjny to przepustka do aktorskiej kariery na dużym ekranie. Nie jest to proces regularny lecz historia zna takie wypadki. Częściej niestety bywa, że uznana gwiazda kina, u schyłku swej kariery łapie się każdej okazji, w tym gry w podrzędnych, miernych serialikach. Wydawałoby się, że ogromny sukces "The Wonder Years" niemal gwarantował odtwórcom głównych ról "awans" do kina dużego formatu. Tak się jednak nie stało. "Rodzina Arnoldów" i ich przyjaciele nie wykorzystali okazji, trochę próbowali, jednak niefortunny repertuar, brak odnalezienia się w Hollywood sprawił, że żaden z aktorów nie zaistniał w świadomości kinomanów na dłużej. Są oni do dziś, w Polsce i na świecie, kojarzeni jedynie z tym niezwykłym serialem-co właściwie nie jest takie złe. Zadziwiające jest jednak, że całkiem nieźle sobie poradzili aktorzy grający w serialu role drugoplanowe, trzecioplanowe lub nawet epizody. Oto krótka charakterystyka gwiazd "Cudownych Lat". Ich dalsze losów.

 • Fred Savage (Kevin Arnold) - to specyficzny przypadek, bo przed serialem wiodło mu się nieźle właśnie na dużym ekranie, głównie za sprawą "The Boy Who Could Fly" i sukcesu komedii "Vice Versa". Później w trakcie i po emisji serialu zagrał w kilku miernych filmach telewizyjnych, opartych (jak to zwykle bywa) na faktach. Grał też głównego bohatera seiralu "Workers". W kinie pojawił się króciutko w "Austin Powers In Goldmember" a jego rolę w "Confessions Of A Dangerous Mind" reżyser George Clooney po prostu wyciął. Mam nadzieję, że uda mu się w końcu przełamać złą passę, bo czas nieubłaganie leci, a wkrótce trzydziecha na karku.:)


 • Josh Saviano (Paul Pfeiffer) - słynna plotka jakoby Josh to obecnie Marilyn Manson na szczęście jest wyssana z palca. Wystąpił wraz z Danicą McKellar w filmie "Wide World Of Kids". Później poświęcił się całkowicie karierze naukowo-ekonomicznej. W 1998 roku ukończył nauki polityczne na uniwersytecie w Yale i rozpoczął pracę w znanej kancelarii adwokackiej w Nowym Jorku. W 2000 roku przeniósł się do firmy internetowej i zaczął edukację w szkole prawniczej, następnie zatrudnił się w kancelarii adwokackiej. Jak widać kariera filmowa wyraźnie mu nie odpowiadała.

 • Danica McKellar (Winnie Cooper) - po "Cudownych Latach" zagrała w kinowym gniocie z Chuckiem Norrisem "Sidekicks" ("Partnerzy"), aby później udzielać się w filmach telewizyjnych. Gościnnie pojawiła się w "Workers" u boku Freda Savage'a. Od 2001 roku występuje regularnie na dużym ekranie, ale w mało zauważalnych rolach, kompletnie przeciętnych i nieznanych filmach. W 2002 roku wróciła do telewizji i pogrywa w serialu "The West Wing". Jest również nauczycielką akademicką matematyki.


 • Dan Lauria (Jack Arnold) - "Cudowne Lata" to największy sukces tego aktora, właściwie przed i po tym serialu, grywa w podobnej jakości filmach (praktycznie tylko telewizyjnych). Z dużych wydarzeń to w filmografii jego pojawiają się takie tytuły jak: "Nine 1/2 Weeks", "Another Stakeout" (niestety epizody). • Alley Mills (Norma Arnold) - aktorka to głównie telewizyjna, bowiem wszystkie pozycje filmograficzne to obrazy przeznaczone do emisji w telepudle. "The Wonder Years" to jak dotychczas największe osiągnięcie tej pani. Po roku 2000 została zaangażowana do kilku kinowych filmów, ale są to niestety obrazy mało znane. • Olivia d'Abo (Karen Arnold) - Olivia rozpoczęła swą karierę niebagatelnie, bowiem partnerując Arnoldowi Schwarzeneggerowi w "Conanie Niszczycielu". Później zagrała kilka drugoplanowych ról w filmach kinowych, a po serialu "The Wonder Years" trzymała równy poziom grając wciąż w drugim planie np. w amerykańskim remake'u "Nikity" "Point Of No Return/The Assassin" czy "Wayne's World 2". Nawiększą nobilitacją był udział w filmie u boku Kirka Douglasa "Greedy" ("Sknerus") i Michaela J. Foxa, który niestety okazał się klapą. Wystąpiła też w popularnym serialy "Party Of Five". Obecnie grywa naprzemian, bądź to w filmach telewizyjnych, bądź daleko w trzecim planie filmów kinowych. Podłożyła głos do jednego z odcinków "The Animatrix".

 • Jason Hervey (Wayne Arnold) - jak to z Wayne'm było tak i Jason "odpuścił" sobie. Po serialu wystąpił w 3 filmach telewizyjnych (toż to plaga jakaś), 2 kinowych (kompletnie mi nieznanych) i użyczył głosu postaci z serialu animowanego. Obecnie według sprawdzonych źródeł pracuje w biurze jednej z firm amerykańskich jako typowy biurokrata, po krótkiej przygodzie w firmie budowlanej. • Daniel Stern (narrator/dorosły Kevin Arnold) - on chyba jest największą gwiazdą z podstawowej obsady. Zaczynający karierę jako komik estradowy, regularnie pojawia się w przebojowych komediach. Jego największym zapewne sukcesem były dwa filmy też o Kevinie, ale McCalisterze czyli "Home Alone" i "Home Alone 2: Lost In New York", w których wcielił się w postać głupkowatego złodziejaszka Merva.  Jak widać nie jest za różowo, ale oto przykłady osób które zagrały w "The Wonder Years", role bohaterów pojawiających się na przysłowiową "chwilkę", a obecnie święcących triumfy (mniejsze lub większe) na dużym ekranie.

 • Juliette Lewis (Delores) - w kilku odcinkach grała w serialu dziewczynę Wayne'a Arnolda. To niewątpliwie największa gwiazda obecnie. Grywa w momentami intrygujących filmach jak choćby w świetnym remake'u "Cape Fear" w znakomitym towarzystwie jak Robert De Niro, Nick Nolte czy Jessica Lange, "Strange Days" z Angellą Basset i Ralphem Fiennesem.

 • Giovanni Ribisi (Jeff Billings) - w latach 1992-1993 grał kolegę Kevina. Obecnie grywa na dużym ekranie "Saving Private Ryan", "Heaven", "The Other Sister", "Suburbia", "The Gift", oraz gościnnie w serialach: "Friends" (jako) brat Phoebe, czy "The X-Files").

 • David Schwimmer (Michael) - w sezonie piątym grał męża Karen Arnold. Obecnie jest znany przede wszystkim dzięki roli Rossa Gallaghera w bijącym rekordy popularności sitcomie "Friends". Zagrał też w kilku odcinkach znakomitego "Band Of Brothers" i próbuje z różnym skutkiem kariery na dużym ekranie. Całkiem przekonywująco wypadł w "Żałobniku" z Gwyneth Paltrow i dość zabawnie, choć w drugim planie w komedii romantycznej "Six Days Seven Nights", partnerując Harrisonowi Fordowi i Anne Heche.

 • Carla Gugino (Sandy) - w 75 odcinku grała dziewczynę Wayne'a Arnolda. Po sukcesach w telewizji (serial "Spin City"), występie w teledysku grupy Bon Jovi "Always" , pojawiła się w trylogii dla dzieci Roberta Rodrigueza "Spy Kids".

 • John Corbett (Louis) - zagrał w 4 odcinku hipisa, chłopaka Karen Arnold. Wielkim sukcesem okazała się jego rola w kapitalnym serialu "Northern Exposure" w roli Chrisa Stevensa, dj-a lokalnej stacji radiowej w Cicely. Pojawił się też w serialu "Sex And The City" a ostatnio wielkim sukcesem była komedia romantyczna w której zagrał jedną z głównych ról czyli "My Big Fat Greek Wedding".

 • Alicia Silverstone (Jessica) - pojawiła się w 80 odcinku jako dziewczyna z którą Kevin chciał się umówić. Obecnie to podupadła gwiazda kina młodzieżowego. Wystąpiła w teledyskach grupy Aerosmith ("Cryin'", "Amazing" i "Crazy") oraz w filmach "The Crush", "Excessive Baggage" u boku Benicio Del Toro i Christophera Walkena czy "Batman & Robin". Obecnie podobno (niestety) robi jakiś serial komediowy.

 • Robert Picardo (trener Cutlip) - przez 3 sezony grał rolę trenera Kevina Arnolda. Niestety jemu się nie bardzo powiodło, bowiem w pamięci zapadł jedynie w roli lekarza (hologram) w space-operze "Star Trek: Voyager".  POWRÓT

  STRONA GŁÓWNA

  AUTOR TEKSTU: Tomek Urbański - TOMASHEC