Co?
TRON

Jak?
science-fiction

Kiedy?
1982

Kto? Co?
Walt Disney Productions

Steven Lisberger – reżyseria
Steven Lisberger, Bonnie MacBird – scenariusz
Bruce Logan– zdjęcia
Wendy Carlos– muzyka
Jeff Gourson – montaż

Z kim, z czym?


Jeff Bridges

Bruce Boxleitner

Cindy Morgan

 

David Warner

O kim, o czym?

Kevin Flynn (Jeff Bridges) jest programistą gier komputerowych. Wcześniej pracował w firmie Encom, z której został zwolniony na skutek działań nieuczciwego współpracownika - Eda Dilingera (David Warner). Dilinger przywłaszczył sobie wyniki pracy Flynna, dzięki czemu awansował na kierownicze stanowisko. W tej samej korporacji, w dziale badawczym, pracują przyjaciele Kevina - Lora (Cindy Morgan) i Alan (Bruce Boxleitner). Obecnie kończą budowę urządzenia umożliwiającego teleportację na niewielkie odległości. Flynn prosi przyjaciół o dostęp do firmowego komputera - chce w ten sposób znaleźć dowody obciążające Dilingera i tym samym odzyskać pracę. Jednak "złośliwy" system operacyjny (który wydaje się mieć samodzielną świadomość i rządzić Dilingerem) wykorzystuje wspomniane wcześniej urządzenie i przenosi Kevina do wnętrza komputera. Tam programista poznaje personifikacje programów i postanawia położyć kres totalitarnej tyranii systemu operacyjnego...

Już zapomniałeś?
Film pamiętają głównie "starzy wyjadacze", którzy wychowywali z komputerami Atari i Commodore 64 oraz dorastali w latach osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych.

Obejrzyj, bo:
"TRON" ukazał się w epoce, gdy nikt nie przypuszczał, iż komputery wtargną do codzienności, o generowaniu całych scen, a nawet filmów za pomocą procesorów nie wspominając. Stanowi więc relikt minionych czasów; przy czym grupa docelowa widzów nie jest ograniczona do informatyków i ludzi pasjonujących się technologiami IT. Filmowy świat tak naprawdę nie różni się za bardzo od ukazanego w wielu innych produkcjach przedstawiających zmagania bohaterów pozytywnych z negatywnymi. Tylko otoczkę można uznać za (niegdyś) nietypową. Nie przeszkadza ona jednak dać się porwać klimatowi "TRONa", bowiem twórcy unikali (w większości przypadków) komputerowego slangu, a więc nie powinny wystąpić problemy ze zrozumieniem. Warto też zwrócić uwagę na obsadę - główną rolę odgrywa, z charakterystyczną dla siebie klasą, Jeff Bridges, a partnerują mu znana z "Golfiarzy" Cindy Morgan oraz stosunkowo słabo kojarzony Bruce Boxleitner. W antagonistę wcielił się David Warner, który pojawił się między innymi w "Żelaznym krzyżu" z 1977 roku. Obecnie powstaje druga część, rozgrywająca się współcześnie. Może zatem warto przypomnieć sobie (albo obejrzeć po raz pierwszy) oryginał i zobaczyć jak to "drzewiej" bywało.

Co za scena!
- wyścig pojazdów Lightcycle - ciekawy pomysł i pomysłowa realizacja dały w efekcie trzymającą w napięciu sekwencję ujęć,

- pojedynek na dyski - efektowna i bezlitosna rywalizacja, przywodząca na myśl stareńkiego "Arkanoida",

- helikopter lecący nocą - bardzo sugestywny efekt osiągnięty niewielkimi środkami (patrz opracowanie Adiego [2], w sekcji Fajne Strony),

- - podróż słoneczną żaglówką - jedna z najbardziej pamiętnych scen z filmu, okraszona interesującym motywem muzycznym.


 


Mają gadane!:

Master Control Program:You've enjoyed all the power you've been given, haven't you? I wonder how you'd take to working in a pocket calculator. (Podobało Ci się mieć władzę, co? Ciekawe czy będziesz się dobrze sprawował jako kieszonkowy kalkulator.)


Kevin Flynn: On the other side of the screen, it all looks so easy. (Po tamtej stronie monitora to wszystko wydaje się takie proste...)


Kevin Flynn: Alan?
Tron: Where did you hear that name? (Skąd znasz to imię?)
Kevin Flynn: Well that's your name, isn't it? (Tak się nazywasz, prawda?)
Tron: The name of my User. How did you know? (Tak nazywa się mój Użytkownik. Skąd wiesz?)
Kevin Flynn: I'm a program from a User that knows Alan. (Jestem programem Użytkownika, który zna Alana.)


Alan Bradley: The best programmer ENCOM ever had, and he ends up playing space cowboy in some back room. (Najlepszy programista, jakiego miał ENCOM, skończył grając w kosmicznego kowboja w jakiejś norze...)


Kevin Flynn: You are going to stick with me, right? (Zostaniesz tu ze mną, prawda?)
Lora: What for? You're the one who never needed help, remember? (Po co? Ty nigdy nie potrzebujesz pomocy.)
Kevin Flynn: Come on, I'm - I'm scared of the dark. All this technology scares me. (Daj spokój. Boję się ciemności. Cała ta technologia mnie przeraża.)Fajne Fakty:
W "TRONie" pojawiła się pierwsza całkowicie cyfrowa postać w historii kina - bit, z którym "rozmawia" Clu.

Film kosztował 17 milionów dolarów, a zarobił 33 miliony.

W 1982 roku ukazała się na automatach gra "Tron". Zawierała 4 minigierki, luźno przedstawiające sceny z filmu. Ponadto ukazały się jeszcze 4 gry nawiązujące do "TRONu": "Discs of Tron", "Tron Deadly Discs", "Tron Maze-A-Tron", "Tron Solar Sailer". Popularnością cieszyły się również aplikacje oparta na pomyśle wyścigów Lightcycle (przykładową można znaleźć na [1]).

W 2003 roku ukazała się gra komputerowa "TRON 2.0", kontynuująca wątki filmu. Bruce Boxleitner i Cindy Morgan powrócili powtarzając swoje role TRONa i Yori. Pierwotnie fabuła gry rozważana była jako druga część obrazu kinowego.

Na rok 2011 zapowiedziano sequel. Jeff Bridges ponownie wcieli się w postać Kevina Flynna, ale głównym bohaterem ma być syn programisty. Powróci również Bruce Boxleitner.

W 2005 zapowiedziano 6-cio częściowy komiks "Tron: The Ghost in the Machine". Dotychczas ukazały się 4 zeszyty.

Jeden ze światów w grze "Kingdom Hearts 2" należy do tego samego uniwersum, co realia filmu

Imię alter ego Kevina Flynna to Clu. CLU to stary język programowania.

Inne Info:
Film był nominowany do Oscara w kategoriach: najlepszy dźwięk i najlepsze kostiumy.

"TRONa" nominowano do Saturna w trzech kategoriach: najlepszy film Sci-fi, najlepszy film animowany oraz najlepsze kostiumy (wygrana).

Ponadto nominowano "TRONa" do nagrody młodych artystów (najlepszy obraz familijny, animowany, musical lub fantasy) oraz do nagrody BAFTA za najlepsze efekty specjalne.

Wydanie DVD z 2003 roku było nominowane do nagrody DVD Premiere Award za najlepsze dodatki oraz najlepszy dokument (o realizacji filmu).

 


Krótka Krytyka:
Wielu zrażą efekty specjalne, a także tematyka, która może (ale nie musi) być niezrozumiała dla dorastających w epoce Windowsa widzów.

Jednym zdaniem: Pionierski film, zawierający niegdyś rewolucyjne, dziś interesujące efekty specjalne; opowiadający o odwiecznej walce dobra ze złem.

Koledzy z podwórka: „Matrix”

Liczba seansu: 96 minut, czyli ponad półtorej godziny

Masz to w Polsce? Tak (DVD)

Ocena filmu:


Stopień zapomnienia:

Sympatyczne Strony:


http://www.gltron.org - gra przedstawiająca wyścigi Lightcycle

http://www.kmf.org.pl/fx/tronmenu.html / - opracowanie Adiego o filmie

http://en.wikipedia.org/wiki/Tron_(film) - strona na wikipedii

http://www.tron-sector.com/ - strona fanowska
Autor tekstu: Piotr Żymełka- DIRK [e-mail] | Klub Miłośników Filmu, 25 sierpnia 2009

STRONA GŁÓWNA |
ZAKURZONE FILMY | SPIS FILMÓW | LEGENDA OCENIANIA