NA CO DO KINA. Wrzesień 2017

Autor: Damian Halik
opublikowano

Jak wam minął filmowy sierpień? Korzystaliście z ostatnich powiewów blockbusterowego sezonu czy może powoli przestawialiście się na nieco poważniejsze pozycje, by nie doznać kinowej zapaści w oczekiwaniu na jesienne wysokobudżetowe produkcje?

Wrzesień zdecydowanie należeć będzie do mniej lub bardziej ogranych już na zachodzie produkcji, które do polskich kin trafią z na tyle dużą obsuwą, że część prawdopodobnie widzieliście już w internecie bądź – jeśli mieliście ku temu okazję – podczas festiwali. Nie braknie też pozycji skierowanych do odbiorcy masowego, ale boxoffice’owy top może spać spokojnie.

1 września

Miesiąc rozpoczniemy od odrobiny smutku, jaki zafundowało nam Monolith Films Polska. Największym kinowym wydarzeniem 1 września miała być premiera filmu Logan Lucky, który na Zachodzie zadebiutował przed dwoma tygodniami. Nie wiedzieć czemu, dystrybutor postanowił jednak zrezygnować z tytułu, dla którego Steven Soderbergh, twórca kultowego Traffic, wrócił z emerytury. Pozostaje mieć nadzieję, że po fali świetnych recenzji Monolith Films jednak wprowadzi film na nasz rynek, ale jak na razie na powrót Stevena Soderbergha czekają jedynie abonenci HBO.

Cała sytuacja sprawia, że najgłośniejszym tytułem pierwszego wrześniowego weekendu będzie Na pokuszenie Sofii Coppoli, które debiutowało podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Jak to u Coppoli, narracja filmu oparta jest na kobiecym punkcie widzenia, w czym reżyserka nieraz już się sprawdziła. Dramat kostiumowy, którego akcja rozgrywa się podczas wojny secesyjnej, to historia rannego żołnierza znajdującego schronienie w żeńskiej szkole z internatem. Jedyny mężczyzna w całym przybytku wprowadza ferment wśród młodych dziewcząt w różnym wieku, co oczywiście prowadzi do wielu konfliktów między nimi. Film kusi przede wszystkim gwiazdorską obsadą (Colin Farrell, Nicole Kidman, Kirsten Dunst czy Elle Fanning) i ciekawymi zwrotami akcji. Rasowy dramat kostiumowy. Jeśli filmy o melodramatycznym zabarwieniu są wam w smak, z dwuletnim opóźnieniem na ekrany polskich kin trafi też bazujące na prawdziwej historii Tanna. Tytuł nominowanego do tegorocznych Oscarów (najlepszy film nieanglojęzyczny) obrazu odnosi się do jednej z wulkanicznych wysepek na Pacyfiku wchodzących w skład Republiki Vanuatu. Zamieszkujące ją plemię Yakel jest oddane swym tradycjom, jednak para młodych kochanków chce być ze sobą wbrew woli starszyzny. Ot, Romeo i Julia z dala od cywilizacji, jednak największym plusem tej produkcji są zjawiskowo piękne zdjęcia.

1 września znajdzie się też coś dla fanów kina akcji. Po pierwsze, na ekrany trafią Renegaci. Francuska produkcja za przeszło 60 milionów euro opowiada o oddziale Navy SEALs, który podczas wojny na Bałkanach zostaje wysłany do Bośni, by z dna jeziora wydobyć złoto nazistów. Na miejscu zostają szybko zdemaskowani, przez co czas na wykonanie zadania znacząco się skraca. Brzmi to tak kiepsko, że nie mam pojęcia, jak się do tej produkcji odnieść. Wspomnę więc tylko, że za reżyserię odpowiada Steven Quale (Oszukać przeznaczenie 5, Epicentrum), a współtwórcą scenariusza jest sam Luc Besson, który zapewne nie chciałby zaliczyć dwóch klap w ciągu półtora miesiąca. Po drugie, w dniach 1–3 września kina IMAX zaangażują się w promocję nowego Marvelowskiego serialu Inhumans, wyświetlając pierwsze dwa odcinki na wielkim ekranie.

Parę ciekawych tytułów czeka także na miłośników filmów dokumentalnych. Bracia Lumière Thierry’ego Frémaux przybliżą nam początki kinematografii, a fabularyzowany dokument Pokolenia Janusza Zaorskiego (Matka Królów, Piłkarski poker) opowie historię współczesnej Polski poprzez fragmenty czterdziestu produkcji zrealizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Do tego dochodzi Habit i zbroja o dziejach Państwa Zakonnego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przedstawiający poczynania obu stron niczym grę strategiczną.

Poza tym: kanadyjski thriller psychologiczny Odwet o konkurujących ze sobą nastolatkach, którzy na bieżni i w życiu prywatnym nie zawsze działają zgodnie z zasadami, oraz dwa filmy animowane: norweskie O czym szumi las i kanadyjsko-koreańskie Super Spark: Gwiezdna misja.

Ostatnio dodane