search
REKLAMA
News

NA CO DO KINA. Październik 2017

Damian Halik

5 października 2017

REKLAMA

20 października

20 października ucieszą się szczególnie fani kina katastroficznego, choć osobiście mam mieszane uczucia co do Geostorm. Jego reżyser, Dean Devlin, za kamerą stawał dotąd sporadycznie (i nigdy w przypadku filmu kinowego!), a znany jest przede wszystkim jako scenarzysta m.in. Uniwersalnego żołnierza czy Dnia Niepodległości, ale ma też na koncie takie “dzieła”, jak Godzilla Rolanda Emmericha czy Dzień Niepodległości: Odrodzenie. Z jednej strony jest to więc gatunkowy wyrobnik, z drugiej zaś postać niepewna. Podobnie zresztą jak nieco wybiegająca w przyszłość fabuła filmu, wedle której satelity mające zapanować nad zmianami klimatycznymi, doprowadzają do licznych anomalii pogodowych, prowadzących do globalnej katastrofy. Raczej dla miłośników tego gatunku. Inne ludzkie dramaty, tym razem na mniejszą skalę, zademonstruje nam Pomiędzy nami góry Hany’ego Abu-Assada. Ekranizacja bestsellerowej powieści Charlesa Martina z Idrisem Elbą i Kate Winslet w rolach głównych zapowiada się całkiem nieźle. Co prawda fabuła oparta na lotniczej katastrofie, z której ocalała para nieznajomych, a jedno z nich jest doskonale przygotowane do surwiwalu, zdaje się naciągana, ale w książce sprawdziła się dobrze.

Ten weekend zapowiada się też całkiem nieźle, jeśli chodzi o polskie produkcje. Zapewne część zniesmaczonych Botoksem widzów podejdzie do nich z dużym dystansem, jednak zarówno Ach śpij kochanie, jak i Człowiek z magicznym pudełkiem to dość solidne tytuły. Pierwszy, w reżyserii Krzysztofa Langa, to oparty na faktach kryminał o Władysławie Mazurkiewiczu – słynnym seryjnym mordercy. Drugi natomiast to romans w klimacie science fiction, co już samo w sobie zasługuje na uwagę, biorąc pod uwagę stan rodzimej fantastyki naukowej. Twórcą filmu jest ekscentryczny Bodo Kox, znany między innymi za sprawą Dziewczyny z szafy i kultowego w pewnych kręgach Nie panikuj!.

Do tego: francuski dramat Ana, mon amour o cierpiącej na ataki paniki kobiecie, dla której lekiem okazuje się miłość; niemiecka animacja Potworna rodzinka, której trudno nie posądzić przynajmniej o inspirowanie się Hotelem Transylwania; dramat o młodej Amerykance z New Jersey, Patti Cake$, która mimo braku perspektyw pragnie zostać słynną raperką, oraz Biegacze Łukasza Borowskiego, przybliżający szerszej widowni fenomen długodystansowych biegów przełajowych.

27 października

Miesiąc zakończymy z przytupem! Przede wszystkim Marvel w końcu chce nam pokazać coś naprawdę wartego uwagi. Thor: Ragnarok już od momentu publikacji pierwszego zwiastuna zdaje się wyłamywać z poprawnej pod każdym względem i nastawionej na maksymalizację szerokości grupy docelowej formuły. I nic dziwnego, skoro pozwolono Taice Waititiemu dać upust szaleństwu! Nie wiadomo, czy jest to tylko jednorazowy eksperyment mający na celu wypróbowanie nieco odważniejszych pomysłów, czy też planowe zagranie, by nie zanudzić śledzących MCU widzów, ale ja to kupuję!

Poza tym oczywistym kandydatem do namieszania w tegorocznym box office koniec października to coroczna fala kina grozy wynikająca ze zbliżającego się Halloween. W związku z tym doczekamy się premiery Piły: Dziedzictwo, czyli ósmej odsłony kultowej serii. Jako że Jigsaw zakończył już swój żywot, można to uznać za swego rodzaju popłuczyny po różnie ocenianych, ale mimo wszystko mających sporą grupę miłośników tytułach, lecz kto wie, może wyjdzie zjadliwie? Innym horrorem, który zobaczymy w ten weekend, będzie Śmierć nadejdzie dziś, wyreżyserowane przez Christophera Landona – scenarzystę serii Paranormal Activity, a w dniach 27–31 października część kin wyświetli także Leatherface (o młodych latach Jedidiaha Sawyera vel Thomasa Hewitta, znanego z filmów o Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną), które nie wejdzie do oficjalnej dystrybucji w naszym kraju. Pod Halloweenową otoczkę polscy dystrybutorzy postanowili podpiąć także animację Między nami wampirami oraz nieźle oceniane A Ghost Story z Rooney Marą i Caseyem Affleckiem, opowiadające o zmarłym mężu, który z zaświatów próbuje nawiązać kontakt ze swą pogrążoną w rozpaczy żoną.

Ponadto do kin wejdą: opowiadające o Wimbledonie 1980 – turnieju życia dla dwóch najwybitniejszych tenisistów w historii – Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem, które w bardzo wysublimowany sposób pokazuje nie tylko walkę na korcie, ale i skrywane przed widownią oblicza słynnych sportowców; zbierający świetne recenzje Shot Caller o człowieku, który trafia do więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku. By przeżyć za kratkami, musi dołączyć do jednego z gangów, ale ta decyzja odbije się na całej reszcie jego życia – zwłaszcza po wyjściu na wolność. W roli głównej znany z Gry o tron oraz Niepamięci Nikolaj Coster-Waldau; biorąca udział w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Cannes Łagodna Siergieja Łoźnicy; fiński dramat o krzyżujących się drogach mieszkańców Helsinek z przybywającym z Syrii imigrantem Po tamtej stronie; Inxeba. Zakazana ścieżka o owianym tajemnicą rytuale przejścia, jakiemu w Republice Południowej Afryki poddawani są młodzi chłopcy, a także francuska animacja Dziewczyna bez rąk, będąca adaptacją jednej z baśni braci Grimm.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA