JOAQUIN DEL PASO I PAWEŁ CHORZĘPA wyróżnieni NAGRODĄ IM. ANDRZEJA MUNKA

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

Organizatorem konkursu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, która kieruje go do reżyserów i autorów zdjęć, debiutujących w pełnometrażowej fabule. Nagroda w Konkursie im. Andrzeja Munka ma wskazywać tych debiutantów, których karierom filmowym warto się przyglądać, a twórcom, oprócz prestiżu, przynieść promocyjne wsparcie debiutanckiej produkcji.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1965 roku, nagrodę otrzymał wówczas Jerzy Skolimowski. Wśród laureatów od tego czasu znaleźli się m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Żuławski, Mariusz Grzegorzek czy Łukasz Barczyk.

W tej edycji konkursu do nagrody nominowani byli twórcy osiemnastu filmów. Jury w składzie Xawery Żuławski, Radek Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska i Michał Dymek postanowiło przyznać wyróżnienie Joaquinowi del Paso i Pawłowi Chorzępie.

Joaquin del Paso nie mógł zjawić się osobiście, przesłał jednak film z podziękowaniem

Joaquin del Paso został nagrodzony za reżyserię filmu Maquinaria Panamericana. W uzasadnieniu czytamy, że doceniono dojrzałość artystyczną i świeżość debiutanta w jednym, jak również szacunek dla tradycji wielkich autorów kina, ale skuteczne poszukiwanie indywidualnego języka, stylu i poczucia humoru; traktowanie filmu jako pojazdu zabierającego widownię w fascynującą podróż po świecie fizycznym i metafizycznym; przedstawienie upadku fabryki w sposób poetycki i intymny, osiągając w ten sposób nienachalny, ciekawy obraz współczesnego świata i wreszcie za zdjęcia na taśmie filmowej, których wyjątkowy urok przypomina, że nie wszystko da się nakręcić na cyfrze.Kapituła konkursu wyraziła przekonanie, że autor filmu prędko stanie się osobą, której nazwiska będą szukać w programach kin i najlepszych festiwali.

Nagroda za zdjęcia przypadła Pawłowi Chorzępie za film Zud w reżyserii Marty Minorowicz. W uzasadnieniu wymieniono silne i dojrzałe fabularne ujęcia, wykreowane bardzo skromnymi środkami w warunkach dokumentalnych, jak również umiejętność stawiania kamery w odpowiednim miejscu i ukazania nadziei w opowiedzianej historii.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 10 tysięcy zł każda. Joaquin de Paso, zresztą absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, nie mógł być obecny na ceremonii i w jego imieniu wyróżnienie odebrał autor zdjęć, Fredrik Olsson. Paweł Chorzępa natomiast powiedział: „Dziękuję za nagrodę, zwłaszcza że dostaję ją w takim miejscu, w Szkole Filmowej w Łodzi, do której kiedyś bardzo chciałem się dostać”.

Ostatnio dodane