Casting JonBenet. Nietypowy dokument na wiosnę w Netflixie

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

Brutalne i do dzisiaj niewyjaśnione morderstwo JonBenet Ramsey, sześcioletniej dziecięcej królowej piękności z Boulder w Kolorado, miało miejsce 26 grudnia 1996 roku, nadal jednak temat jest żywy na forach, wywołuje burzliwe dyskusje, a nawet doczekał się specyficznych kodów językowych, którymi przerzucają się debatujący internauci: SDI, PDI, JDI i BDI, w zależności od tego, czy podejrzewają winę kogoś spoza domu (Stranger Did It) czy winę matki, ojca bądź brata dziewczynki (odpowiednio Patsy, John i Burke Did It).

Wątki związane z JonBenet przybierają zazwyczaj kilometrowe rozmiary i prędzej czy później wybuchają w nich spory, tak wiele elementów w tej sprawie jest kontrowersyjnych i niepewnych. Casting JonBenet to eksperymentalny dokument autorstwa Kitty Green (Ukraina to nie burdel), zaprezentowany na festiwalu w Sundance, który odchodzi od tradycyjnej konwencji rekonstruowania faktów.

W zamian przyjmuje formę aktorskiego przesłuchania dla mieszkańców Kolorado, którzy na przemian wypowiadają swoje opinie co do sprawy i wcielają się w jej głównych bohaterów. I tak widzimy dziewczynkę, która ubiega się o rolę JonBenet, rozważającą na głos, kto może być zabójcą, jak również kandydatki do roli Patsy Ramsey, szukające we własnym życiu punktów odniesienia do biografii matki zamordowanej dziewczynki, zastanawiające się nad jej charakterem i na koniec prezentujące swoje umiejętności aktorskie, odgrywając scenę, w której Patsy dzwoni na policję. Tym samym dokument po trosze oddaje nastrój wspomnianych wyżej internetowych dyskusji, grupa nieznajomych spotyka się, ściera, debatuje, ale w gruncie rzeczy nikt niczego nie wie i nie wie za bardzo, w co należy wierzyć. Widzimy, w jaki sposób plotki zasilają legendę sprawiając, że wciąż jest żywa.

Prawa do dystrybucji filmu zakupił Netflix, który zaprezentuje go swoim widzom na wiosnę 2017 roku. Niedługo zatem my również się przekonamy, jak się sprawdza specyficzna zabawa z formą w odniesieniu do tak delikatnej tematyki.

Ostatnio dodane