Krótkie spięcie

Kontrowersyjna decyzja IMDb – słynny portal zamyka swoje fora

Autor: Berenika Kochan
opublikowano

Największy i najpopularniejszy filmowy portal świata podjął decyzję o zamknięciu wszelkich form komunikacji (forum ogólnego, możliwości dodawania wątków przy filmach, wysyłania wiadomości prywatnych), znajdujących się na stronie www.imdb.com. Do 19 lutego 2017 r. użytkownicy mają czas na zapisanie wybranych treści dla własnego użytku.

Przedstawiciele IMDb twierdzą, że to posunięcie przemyśleli dokładnie, po wnikliwej analizie dostępnych danych i ruchu w zamykanych obszarach strony. Argumentują, że użytkownicy bazy od dawna już komunikują się między sobą, jak i z redaktorami, poprzez Facebooka i Twittera. Przypominają, że profile IMDb śledzić można również na Snapchacie, Pintereście, YouTubie i Tumblerze. Czy to wystarczy?

W mojej opinii forum spełnia nieco inną funkcję. To komunikacja bardziej zorganizowana (choć w praktyce u IMDb z tym bywało różnie, niektórzy narzekali na bałagan w wątkach i obecność internetowych trolli), podporządkowana tematom narzuconym przez użytkownika (nieoceniona pomoc współforumowiczów w odnajdywaniu poszukiwanych tytułów) i wartościowa – poszukując informacji o filmach, nie raz w dziale „Message Boards” konkretnego tytułu odnajdywałam wyjaśnienia wątków, nawiązania do innych dzieł i interesujące opinie. Szkoda, tyle informacji przeleci koło nosa… Nie przypominam sobie, abym w tej kategorii widywała wpisy trolli.

A argument o Facebooku już teraz obraca się na niekorzyść IMDb. Wystarczy zajrzeć na fanpage’a amerykańskiej bazy. Czegokolwiek by nie opublikowała, pod postami pojawiają się wiadomości: Nie zwrócimy uwagi na wasze newsy, dopóki na serio nie porozmawiamy o forach!

Wydaje się, że podjęta decyzja jest już ostateczna. Ci, którzy grożą, że odlajkują fanpage’a i już więcej z zasobów serwisu www.imdb.com nie skorzystają (a nawet nie tkną kursorem niczego od Amazona, właściciela strony), pewnie to zrobią. Co, moim zdaniem, na ruch na stronie nie będzie miało tak dużego wpływu – IMDb to wciąż napakowana darmowymi i najbardziej aktualnymi informacjami ogromna baza filmowa.

Korzystaliście z forów IMDb?

Ostatnio dodane