Trailer 20,000 DAYS ON EARTH, czyli Nick Cave i jego słowa | FILM.ORG.PL

Trailer 20,000 DAYS ON EARTH, czyli Nick Cave i jego słowa
Rafał Oświeciński
15.07.2014


Jeden z najbardziej kreatywnych artystów naszych czasów, Nick Cave, o sobie, swojej twórczości, czasie, który przelatuje mu przez palce, swoich uzależnieniach i ludziach, którzy mu towarzyszą, którzy go inspirują. Przedziwny dokument fabularyzowany. „20000 Days on Earth” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Cave’a – nie wiem, na ile wypełniona muzyką (widać koncertowe szaleństwo), a na ile osobowością artysty (a tą na pewno potrafi rozsadzić ekran). Widzimy również fragmenty wywiadów, jakieś materiały zza kulis, życie prywatne autora „Murder Ballads” – wszystko w ramach jakiejś opowieści, w której Cave pokazuje siebie, swój świat.

Wygląda intrygująco, niebanalnie, tym bardziej, że Cave unika rozgłosu i jest na pewno jedną z najbardziej enigmatycznych postaci współczesnej kultury (tak, nie tylko muzyki, bo i filmu, i literatury, i sztuki).

Do kin raczej nie trafi, choć Nick Cave w Polsce fanów ma sporo.

13896-1

20000daysonearth-2

Z reżyserami: Iainem Forsythem i Jane Pollard

Z reżyserami: Iainem Forsythem i Jane Pollard

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • Jan Dąbrowski

  Nic by się nie stało, gdyby trafił do kin…. taki np. Gutek parę razy zaskoczył unikatowymi seansami, może studyjnie coś wyświetlą? To przecież Nick Cave, do cholery :)

 • Lawrejce

  Widziałem podczas Berlinale: Taki paradokument i niby można się pytać, czy Nick Cave nie podąża po cienkiej linii między artyzmem, a narcyzmem, ale nie ukrywam, że oglądało się to nad wyraz dobrze. I sądzę, że do kin z parę osób by się wybrało i nie żałowało wizyty.

 • ko666

  Wypadałoby sprawdzić, zanim się coś napisze – do kin TRAFI. Film jest oficjalnie zapowiedziany na październik, dystrybucja: Gutek Film.

 • Robert

  „Jeden z najbardziej kreatywnych artystów naszych czasów” – żart?

  • co w tym śmiesznego?

   • Robert

    Co on niby zrobił poza 2 scenariuszami i kilkoma soundtrackami?

    • Mefisto
     • Robert

      I?

     • Mefisto

      No tu już musisz sam wyciągnąć wnioski, co z tego wynika. Pytałeś się, co zrobił, to masz odpowiedź.

     • dobra, masz rację, wygrałeś, przeciętny artysta jakich wielu.

     • Robert

      A ile z tej listy z Wikipedii to znane dzieła? Przecież nawet Ewa Farna ma bogatą dyskografię, co nie znaczy,że jest kreatywna

     • Jeśli Robert nie zna i nie ceni, to znaczy, że coś jest bezwartościowe?
      No ręce opadają.

     • Robert

      No raczej nikt tutaj z obecnych nie potwierdza,że facet jest kreatywny i zna go raczej z pisania skryptów do filmów i tworzenia muzyki do Propozycji, Drogi czy Lawless. Wątpliwe,aby znali go z ”

      Leonard Cohen: I’m your Fan (1991), Nick Cave „Tower Of Song”.”

     • Jan Dąbrowski

      Ja lubię i cenię jego twórczość – od początku lat 90′ do 2008 roku wydał wystarczająco dużo dobrych kawałków, by być uznanym za twórcę większego kalibru – Grinderman mi średnio przypasował, ale cała reszta moim zdaniem jest świetna. Poza tym charakterystyczny głos i styl, dobrze rozpoznawalny (choć Bogu dzięki, że odpuścił wąsy)
      + gościnne występy
      + rzeczone skrypty i soundtracki.

      Nie jest to Leonardo Da Vinci, ale nie ma sensu deprecjonować dorobku, jaki sobie Cave uzbierał.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Promocja Expendables 3

Następny tekst

Bad WordsOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE